Ελληνική κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Το " Θάμα " είναι το κατάληλο εστιατόριο για όσους λατρεύουν τις αυθεντικές και καθημερινές γεύσεις χωρίς να λείπουν μικρές παρεμβάσεις που θυμίζουν μοντέρνα μαγειρική.

Ενώ το βρίσκουμε σχεδόν πάνω στην Λεωφ. Μεσογείων, λίγα μέτρα πιό πάνω από το Μετρό, στάση Χολαργός, η διακόσμησή και ο τρόπος σχεδιασμού του εξωτερικού αλλά και του εσωτερικού χώρου ευνοούν ένα ευχάριστο γεύμα ή δείπνο.

Η κουζίνα του εστιατορίου εστιάζει στις γεύσεις και τα αρώματα της ελληνικής γης. Τα φαγητά μαγειρεύονται με εντελώς τοπικά υλικά τα οποία οι ιδιοκτήτες προμηθεύονται οι ίδιοι από την γενετειρά τους, τα Φιλιατρά, αλλά και από τον ευρύτερο νομό Μεσσηνίας. Φυσικά, κυρίαρχες πρώτες ύλες είναι το ελαιόλαδο, οι ελιές, η σφέλα, το ταλαγάνι, το φημισμένο καλαματιανό παστό, ο δυόσμος, η ρίγανη και τα εσπεριδοειδή.

Όσον αφορά τα φαγητά, σερβίρουν καγιανά, τα ξακουστά λαλάγγια ( έδεσμα που στο " Θάμα " βάζουν μέσα στην Μεσσηνιακή σαλάτα ), ταλαγάνι στη σχάρα, τηγανιά, γιαπράκια Μεσσηνίας, φέτα Καλαμάτας σε φύλλο και άλλα ενδιαφέροντα πιάτα. Δεν λείπουν τα κλασικά πιάτα όπως κεφτεδάκια, κοτόπουλο, αρνάκι, καπνιστή πέστροφα κ. ά.

Must του εστιατορίου αποτελεί η φημισμένη Μεσσηνιακή γουρνοπούλα η οποία σερβίρεται κυρίως τα Σαββατοκύριακα και αποτελεί, όπως έχω πληροφορηθεί, χάρμα στομάχου.

Η όλη διακόσμηση είναι εντυπωσιακά κομψή και δοσμένη μέσα στον χώρο με ιδιαίτερο γούστο και με προσοχή στις λεπτομέρειες. Ιδιαίτερα καλόγουστο το στήσιμο των τραπεζιών από τον σχεδιασμό μέχρι την αλατιέρα..... Ωραία πινελιά το βαζάκι με τα δύο λεμονάκια πάνω στα τραπέζια. Ο φωτισμός του χώρου είναι άψογος και δίνει έναν ξεχωριστά ζεστό τόνο στις ήδη όμορφες καρώ ταπετσαρίες του τοίχου και στα όμορφα έπιπλα.

Για τους ερωτηλους της παρέας:
Στο " Θάμα " υπάρχει διάχυτη ρομαντική ατμόσφαιρα που αξίζει τον κόπο να την απολαύσετε με το υποψήφιο ταίρι σας, πόσο μάλλον εάν θέλετε να δώσετε αίσιο τέλος στην ιστορία σας ή, τέλος πάντων, στα βασανά σας/μας!

Για το διαλεχτό μουσικό ρεπερτόριο του εστιατορίου, που ακούγεται από τα μεγάφωνα, δεν κάνω λόγο γιατί είναι στιγμές που όλα γύρω σωπαίνουν....!
Highly recommended to Mr. Jim.....

Επιπλέον, τα καθίσματα είναι διαφόρων χρωμάτων με κυρίαρχο το βεραμάν, το λευκό και το μπλέ.. Σε ορισμένα τραπέζια ξεχωρίζουν αναπαυτικοί μακρόστενοι καναπέδες που μπορούν να φιλοξενήσουν μεγάλες παρέες. Στο βάθος, τραβάει την προσοχή μια μεγάλη ταπετσαρία όπου απεικονίζεται μια βιβλιοθήκη γεμάτη βιβλία.

Η εσωτερική σκάλα, που οδηγεί στις τουαλέτες, θυμίζει εκείνη σπιτιού και ο τοίχος είναι διακοσμημένος με διάφορες γκραβούρες από τα πάτρια εδάφη των ιδιοκτητών αλλά και εικόνες της παλιάς Αθήνας.

Η κυρία που μαγειρεύει, και ιδιοκτήτρια, πήρε την παραγγελία και ήταν ιδιάιτερα διαφωτιστική σε ό, τι την ρωτούσαμε, προκειμένου να μάθουμε τα υλικά και τον τρόπο μαγειρέματος μερικών συνταγών της κουζίνας του Θάματος...

Γενικά, όμως, στο θέμα του σέρβις, υπάρχει κάποιος ερασιτεχνισμός κυρίως λόγω του γεγονότος ότι πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση.

Δοκιμάσαμε:
Καγιανά απλό ( υπάρχει και με τσιγαρίδες ), κλασικό πιάτο αλλά, το συγκεκριμένο, ξεχωριστό στη γεύση. Τα φρέσκα υλικά και η ετοιμασία της στιγμής του έδιναν μια ασυνήθιστα " γιαγιαδίστικη " γεύση. Η μυρωδιά της ρίγανης γαργάλιζε τα ρουθούνια μας και ευωδίασε όχι μόνο τον ουρανίσκο μας αλλά και το τραπέζι ολόκληρο. Όπως μάθαμε, η ρίγανη έρχεται στο πιάτο μας "απευθείας" από το οροπέδιο της Μάλης στην Κυπαρισσία. ΕΥΡΩ 5,50

Ταλαγάνι στη σχάρα. Αυθεντική και γνώριμη γεύση! Ένα καλοψημένο στρογγυλό κομμάτι τυριού, ένα λεμονάκι στη μέση και μια μικρή πιτούλα παραδίπλα. Πολύ νόστιμο αν και προτιμώ, γενικότερα, την παραλλαγή με το μέλι.
Η μερίδα άνετα θα μπορούσε να έχει ακόμα ένα κομμάτι τυρί ταλαγάνι!
ΕΥΡΩ 7,00

Χοιρινή τηγανιά. Εδώ σας θέλω.... Το κρέας ήταν τόσο φρέσκο αλλά - κυρίως - τόσο καλομαγειρεμένο που δεν το χορταίναμε.... Περιέχει μικρά κομματάκια νόστιμου λουκάνικου επίσης. Αλλά, η χαριστική βολή, που σε στέλνει, ήρθε μονομιάς, απο τη μυρωδιά του πορτοκαλιού - μικρές ροδέλες πορτοκαλιού που μοιάζουν με κίτρινες πιπεριές - και από τους ευωδιαστούς μικροσκοπικούς κόκκους γλυκάνισου. Εξαιρετική έμπνευση!! ΕΥΡΩ 7,50

Λουκάνικο Καλαμάτας με πορτοκάλι, στη σχάρα. Η μερίδα πολύ φτωχή, περιέχει μόνο ένα, μεσαίου μεγέθους, λουκάνικο και πολύ πολύ λίγες πατάτες τηγανιτές. Νόστιμο πιάτο χωρίς, βέβαια, την ξεχωριστή γεύση και σύλληψη των προηγούμενων πιάτων.
ΕΥΡΩ 5,80

Το ψωμί, δύο φέτες ψωμί λευκό και δύο φέτες σικάλεως, συνοδευόταν από ένα μπολάκι με λάδι. ΕΥΡΩ 1,80

Από τα γλυκά, δοκιμάσαμε μια " σκληρή " τάρτα σοκολάτας συνοδεία μπάλας παγωτού βανίλια με κομμάτια κουβερτούρας. Δεν μας ενθουσίασε αλλά τρωγόταν ευχάριστα. ΕΥΡΩ 4,50

Οι τιμές, όταν μάλιστα πρόκειται για μενού τοπικής ελληνικής κουζίνας, είναι λίγο τσιμπημένες. Οι δε μερίδες ορισμένων πιάτων θα μπορούσαν να είναι λίγο μεγαλύτερες. Ας είναι...

Για το εμφιαλωμένο νερό ερωτηθήκαμε και ήπιαμε νερό κανάτας.

Ήπιαμε μια μπύρα FIX μαύρη. ΕΥΡΩ 2,90

Μας κέρασαν δύο σφηνάκια σπιτικού και νόστιμου οινόμελου.

Η συνολική εντύπωση που μας άφησε το " Θάμα " είναι πολύ καλή.
Θάμα όνομα και πράγμα!

Τελικά, είναι ένα μέρος που αξίζει τον κόπο να επισκεφθείτε, η νοστιμάδα του φαγητού σίγουρα θα σας κερδίσει.....