Βρεθήκαμε τυχαία στο Μπουρνάζι χθες για μια δουλειά, τρία άτομα και επιλέξαμε μετά από πρόταση μιας φίλης να φάμε στη Λαδόκολλα.

Λοιπόν..... καταρχάς η μουσική ήταν σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα σα να είσαι σε σκυλάδικο δεκαετίας '90 μετά τις 4 το πρωί.
Ο χώρος αντίστοιχου επιπέδου που δεν ενοχλεί γιατί είναι η ταυτότητα της αλυσίδας οπότε ξέρεις τι θα δεις τριγύρω.

Σέρβις ευγενέστατο και γρήγορο σχετικά. Το μόνο μείον είναι ότι μια συμπληρωματική μερίδα δεν ήρθε ποτέ αλλά χρεώθηκε κανονικά. Βεβαίως μετά την επισήμανση από μέρους μας αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό.

Στο βασικό τώρα. Το φαγητό. Επιεικώς απαράδεκτο. Παραγγείλαμε: μια φέτα που ήταν λευκό φθηνό τυρί λουσμένο στο λάδι και στη ρίγανη, μια σαλάτα κοτόπουλο-βραστή πατάτα-μαγιονέζα μέτρια, μια τυροκαυτερή με έντονα στοιχεία κακής ποιότητας λευκού τυριού και νερουλιασμένη, μια τηγανιτές πατάτες προτηγανισμένες μετριότατες, και δύο μερίδες mix grill.

Πανσέτα κακοψημένη (οι μισές άψητες και οι υπόλοιπες "αρπαγμένες") και τελείως άνοστη, φιλέτο κοτόπουλο σωστά ψημένο αλλά άνοστο που άφηνε μια επίγευση μπαγιατίλας (!! ), λουκάνικο αδιάφορο και μπιφτέκι που ούτε καν το δοκίμασα. (ζητήσαμε και μας αφαιρέσαν τα αμελέτητα μιας και δεν τα τρώμε)

Επιπλέον μόνο οι τηγανιτές πατάτες σερβιρίστηκαν στη λαδόκολλα. Τα κρέατα ήρθαν σε πιάτα. Κρίμα για την επιβάρυνση της λάτζας........ Άλλωστε έμεινε τόσο φαγητό που θα μπορούσε να πεταχτεί μαζί με τη λαδόκολλα!!

Το μόνο γευστικό ήταν το λευκό κρασί που ήταν φρουτώδες μεν ζεστό δε οπότε δεν παραγγείλαμε δεύτερη καράφα.

Πληρώσαμε περίπου 10 ευρώ/άτομο που για την ποιότητα των φαγητών πραγματικά ήταν πολλά, αν σκεφτεί κανείς ότι με ένα σουβλάκι της τάξεως των 2-2,5 ευρώ ικανοποιείς τον ουρανίσκο σου.

Στα συν ότι μας προσφέρθηκε γλυκό (γιαούρτι με γλυκό κουταλιού) το οποίο δεν δεχτήκαμε γιατί η απογοήτευσή μας ήταν τόση που δεν αντέχαμε άλλη.

Στο αντίστοιχο κατάστημα της Καισαριανής που έχω φάει κάποιες φορές η ποιότητα είναι ελαφρώς καλύτερη.

Δεν θα ξαναπροτιμήσω κανένα κατάστημα της αλυσίδας, γιατί δεν δέχομαι να υποτιμούν τη νοημοσύνη μου και το γευστικό μου κριτήριο, επιχειρηματίες που θεωρούν ότι κρατώντας χαμηλά το κόστος πρέπει να ρίξουν τόσο την ποιότητά τους.

μπαρμπαΣτρουμφ

Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου