Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί σκόπευα να το προσθέσω στο site αλλά με χαρά μου είδα ότι πλέον έχει καταχωρηθεί.

Το Duck Soup λοιπόν είναι ένα cafe - gourmet σαντουιτσάδικο το οποίο με ταΐζει εν ώρα εργασίας εδώ και μισό χρόνο περίπου (όταν δεν έχω φροντίσει ο ίδιος για το φαγητό μου) και βρίσκεται εντός στοάς Πεσματζόγλου. (Πανεπιστήμιου 39)

Το όνομα, αν αναρωτιέστε, προέρχεται από την ομώνυμη ταινία των Marx Brothers καθώς είναι η αγαπημένη του ιδιοκτήτη (αν έχω καταλάβει καλά! ), Ο ίδιος μου είχε αναφέρει ότι εξειδικεύεται και στον καφέ αλλά για να είμαι ειλικρινής επειδή δεν έχω πάρει ποτέ θα σας μιλήσω κυρίως για τα sandwhich.... όταν φτάσετε στην συγκεκριμένη παράγραφο!

Εδώ αναφέρεται ότι λειτουργεί 10:00-21:00 αλλά από ότι ξέρω το χειμώνα θα είναι max μέχρι τις 19:00 εκτός απροόπτου

Εξυπηρέτηση:
Το κατάστημα στην ουσία το δουλεύει ο ιδιοκτήτης, η γυναίκα του και μια υπάλληλος. Όλοι τους είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Δεν έχω βρει κάτι αρνητικό ή κάτι που να με ενοχλεί ποτέ.

Χώρος:
Εσωτερικά λίγο η "σπιτική" ατμόσφαιρα, λίγο η μουσική, λίγο το φιλικό προσωπικό σε κάνουν να νιώθεις ωραια. Δεν ξέρω πως να το θέσω ακριβως. Ειναι από τις περιπτώσεις που ο χώρος σου κάνει κλικ.
Παρόλο που είναι σε στοά έχει και ανοιχτό εξωτερικό χώρο ο οποίος είναι σε στυλ κήπου και φαίνεται επίσης πολύ ωραίος και ήσυχος. Λόγο έλλειψης χρόνου δεν έχω κάτσει ποτέ δυστυχώς. Ίσως κάποιο Σ/Κ για πρωινό!

Γεύση:
Ο κατάλογος γράφει "δοκιμάστε τα καλύτερα σάντουιτς της πόλης" και νομίζω ότι έχει δίκιο. Τίποτα δεν είναι έτοιμο. Τα ψωμάκια είναι ημέρας (υπάρχει επιλογή από μπαγκέτα, τσιαπατα, καμπαγιού κ. α. ), όλα τα υλικά είναι φρέσκα (έτσι και αλλιώς κόβονται μπροστά σου), όχι συνηθισμένα και νόστιμα. Ενημερωτικά και για μια αναφορά σε υλικά τα 2 τελευταία που έφαγα είναι:

1)Τσιαπατα με παστραμι Δράμας, blue cheese, καραμελωμένα κρεμμυδια, καρυδια και ένα ξύδι μήλου

2)Μπαγκέτα με κοτόπουλο φιλέτο, ανθοτυρο, ντοματα με μυρωδικα, ροκα και vinaigrette μελιού

Εξαιρετικά!

Εκτός των sandwich και καφέδων/ροφημάτων, υπάρχουν σαλάτες και κάποιες πίτες και γλυκά ημέρας.
Δεν τα έχω δοκιμάσει…Ακόμα!

Value for money:
Με βάση τα παραπάνω, την ποιότητα αλλά και ότι με τις έτοιμες προτάσεις του καταλόγου δεν ξεπερνάς τα 6€ (που ένα συγκεκριμένα κάνει τόσο). Νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του σε κάθε περίπτωση.

Συμπερασματικά και λίγα λόγια για την βαθμολογία:
Δεν έχω βάλει ποτέ 4 σε όλα. Θα έβαζα 3,5 στην γεύση και στο value for money αλλά εφόσον για 3 δεν είναι και είναι και η πρώτη κριτική θα στρογγυλοποιήσω προς τα πάνω. Έτσι και αλλιώς αξίζει να μαθευτεί ( είχε ανοίξει και νωρίτερα από άλλο αντίστοιχο κατάστημα που έχει διαφημιστεί αρκετά αλλά είναι κατώτερο κατα την γνώμη μου) αρκεί να παραμείνει στο ίδιο επίπεδο.

Αν είστε κοντά για δουλείες/ψώνια αξίζει σίγουρα να το επισκεφτείτε.

Delivery δυνατότητα υπάρχει αλλά σχετικά κοντά στο κατάστημα γιατί γίνεται με τα πόδια!

2015-10-08 22:44:23

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια!! Για το ωράριο έχετε δίκιο, το χειμώνα είμαστε ανοιχτά από τις 9:00πμ έως τις 19:00.

2016-08-08 15:06:57
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Soulseeker.