Ελληνική κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ 2 άτομα θα βρισκόμασταν στην περιοχή για μια δουλειά οπότε αποφασίσαμε να το επισκεφθούμε.

Χώρος (3/4):

Ένα μικρό σχετικά μαγαζί, με μια απλή διακόσμηση με το ξύλο να κυριαρχεί στον εσωτερικό χώρο και ένας εξωτερικός χώρος που έχει επεκταθεί το μαγαζί με μια τζαμαρία που χαρίζει ορατότητα στον κεντρικό δρόμο της Καισαριανής και στο πράσινο που απλώνεται μετά απο αυτόν.

Οι καρέκλες λίγο άβολες με σιδερένια πλάτη και με τα τραπέζια που ήταν αρκετά αραιά το ένα με το άλλο. Γενικά η διακόσμηση ήταν οικονομική αλλά με γούστο και μεράκι. Να αναφέρω ότι επισκέφθηκα και την τουαλέτα στο υπόγειο που ήταν πεντακάθαρή με μικρή πινελία διακόσμησης και με ένα άρωμα που ευωδιάζε σε όλο τον χώρο.

Η ανοιχτή κουζίνα στα θετικά του μαγαζιού καθώς σου δίνει το αίσθημα ασφάλειας για αυτό που τρώς. Στα θετικά επίσης ότι εμείς τουλάχιστον βρήκαμε άμεσα και κοντά πάρκινγκ.

Το μαγαζί εκείνο το βράδυ είχε αρκετό κόσμο, για την ακρίβεια τα πιο πολλά τραπέζια απο τα γειτονικά μαγαζιά. Μου έκανε εντύπωση ότι τα 5 τραπέζια ήταν γεμάτα με νέους και ένα μεγάλο με 10-12 άτομα με πιο μεγάλους σε ηλικία.

Ποιότητα φαγητού (3/4):

Ο κατάλογος μικρός και με καρτέλες όμως και με πιάτα ημέρας. Μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος ότι κάποια πιάτα ημέρας είχαν τελειώσει. Γενικά όλα τα πιάτα σχεδόν είχαν χαρακτήρα δημιουργικότητας και διαφορετικότητας απο τα κοινά πιάτα που βρίσκεις σε ένα εστιατόριο. Δοκιμάσαμε:

Ντάκο κρητικό (πολύ νόστιμος, ωραία παρουσιάση πιάτου, φανταστείτε πήραμε και δεύτερο, βαθμολογία 8/10)

Μετσοβόνε τηγανιτό με μαρμελάδα απο πάνω με cranberries εάν δεν κάνω λάθος (φανταστικό, νοστιμότατο, βαθμολογία 8/10)

Ρολλάκια μελιτζάνας με καπνιστό τυρί και σάλτσα ντομάτας (πολύ ωραίο, βαθμολογία 7/10)

Ριζότο μανιταριών με κομματάκια φρέσκου πιπεριού (νοστιμότατο, βαθμολογία 7/10)

Κομματάκια φιλέτου κοτόπουλου κομμένα σαν ρολλά και τηγανισμένα με πράσινη σαλάτα με ψιλοκομμένη κόκκινη πιπεριά (πολύ ωραίο, βαθμολογία 7/10)

Όλα τα πιάτα είχαν ένα σχετικό food styling, ερχόντουσαν σε ωραία πιάτα που ταιριάζουν στο καθένα και ήταν πολύ νόστιμα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ο νεαρός σερβιτόρος με το χαμόγελο μας υποδέχτηκε και μας είπε να διαλέξουμε όποιο τραπέζι επιθυμούμε. Ήταν φιλικός και χαμογελαστός καθ'όλη την διάρκεια. Μας έπιασε διακριτική κουβέντα, χωρίς να γίνεται ενοχλητικός, όσο του επέτρεπε η δουλειά του βέβαια καθώς ήταν μόνος του στο σέρβις.

Στην κουζίνα η αδερφή του με την στολή chef πάλευε να ετοιμάσει όλα τα πιάτα, μιάς και αυτή ήταν μόνη της στην κουζίνα. Πραγματικά άθλος καθώς όλα ήταν φρεσκομαγειρεμένα, είμασταν αρκετά άτομα που έπρεπε να φάμε όλοι μαζί. Τα έβγαλε είς πέρας αρκετά καλά.

Στο τέλος μας κεράσανε 2 σφηνάκια λικέρ. Εδώ νομίζω ότι θα μπορούσε να κεράσει κάποιο γλυκό, εάν και βέβαια καταλαβαίνω ότι απο την στιγμή που έχει στον κατάλογο της γλυκά ίσως δεν ταιριάζει να κεράσει γλυκό, καθώς κανένας δεν θα παραγγείλει απο τα υπόλοιπα γλυκά.

Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι το νερό ερχόταν σε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο και έχοντας φέτες λεμονιού μέσα για άρωμα.

Μου έκανε εντύπωση ότι στην αρχή δεν έφεραν κάποιο ψωμί με κάποιο ντιπάκι ή κάτι.

Value for money (3/4):

Οι τιμές είναι λογικές-φυσιολογικές, δεν θα τίς έλεγα ακριβές αλλά ούτε πολύ φθηνές. Για όλα τα παραπάνω, μαζί με μισό κιλό λευκό κρασί και μια σόδα ο λογαριασμός ανήλθε στα 50 ευρώ σχεδόν (2 ορεκτικά,2 ντάκους,2 κυρίως, κρασί και σόδα).

Βέβαια το μαγαζί έχει βάλει και προσφορά γνωριμιάς σε deal site με 50% έκπτωση καθώς και σε μια ταμπέλα είδαμε ότι κάθε Τετάρτη τρώς με 10 ευρώ όσο θέλεις και extra τα ποτά. Οπότε αξίζει να το δοκιμάσετε και να μην πληρώσετε πολλά με κάποιες απο τις παραπάνω προσφορές.

Γενικά όταν βλέπω προσπάθειες απο νεόυς ανθρώπους που το παλευούν και είναι τίμιοι απέναντι στους πελάτες αντιμετωπίζοντας τους με σεβασμό και ευγένεια, πάντα επικροτώ. Τα μικρά λάθη, καινούργιοι είναι σιγά-σιγά θα τα βρίσκουν και θα τα διορθώνουν ελπίζω.

2015-10-27 03:09:18

Καλησπέρα,

σας ευχαριστούμε που έχουμε την χαρά να σας έχουμε πελάτη και να έχετε την δυνατότητα να γευθείτε από κοντά τα πιάτα μας και να ζήσετε λίγο στην ατμόσφαιρα του Keld's.

Βλέπουμε με προσοχή τα σχόλια και την εμπειρία σας και καθημερινά προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι.

Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε από κοντά!

2015-11-08 19:09:42
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την aboutspy.