Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Επιστροφή από πρόσφατο ταξίδι στην Μπρατισλάβα (με το όμορφο κάστρο της) και μετά από καιρό ξανακάναμε την έξοδο μας, Παρασκευή 2/10/2015 γύρω στις 22:00. Χωρίς κάποιο συγκεκριμένο πλάνο και με την προθυμία συμμετοχής και του φίλου από τη Σαλαμίνα (Μπούτση) αρχίζω να επεξεργάζομαι σχετικά κοντινά μαγαζιά για να μην τον ταλαιπωρήσω περαιτέρω. Η πρώτη επιλογή ήταν η Ζωοδόχος Πήγη αλλά τελικά το μάτι μου έπεσε στην κριτική του φίλου ΙΩΓΙΑΝΝΗ για το ΜΕΖΕΡΑΚΗ που ξεκίνησε να υπάρχει από το 2013 (διαβάζοντας το Facebook).

Παίρνω τηλέφωνο για να κλείσω τραπέζι αλλά χρειάστηκε κάποιος χρόνος για να συνεννοηθούμε αφού είχαν προβληματική συσκευή (?) και υπήρχε θόρυβος, κάτι σαν παλαιότερη επίσκεψη που είχα κάνει στη Μυκηνών Γωνία και είχε συμβεί και στην πολύ αξιόπιστη φίλη PONTIKI.

Tο πάρκινγκ τέτοιες μέρες είναι δράμα στην περιοχή αφού είναι στο πιο πολυσύχναστο μέρος. Επειδή πιθανότατα δεν θα το δείτε με την πρώτη το μαγαζί, σας λεώ πως είναι απέναντι από τις καφετέριες, δίπλα ακριβώς από το (μικρό) σαντουιτσάδικο Hippo. Αφού παρκάρουμε λοιπόν (σταθήκαμε τυχεροί αφού βρήκαμε πολύ κοντά), μπαίνουμε μέσα και μας υποδέχεται χαμογελαστά ένα νεαρό παιδί. Καθόμαστε δίπλα στην ανοιχτή πόρτα, όπως και ένα μέρος της τζαμαρίας ήταν ανοιχτό για να υπάρχει ομοιομορφία. Λίγο κρύο το έκανε, είχαμε και άρρωστη την κοπέλα. Μας έδωσαν τη δυνατότητα να καθήσουμε λίγο πιο μέσα και πιο άνετα.

Στα υπόλοιπα του χώρου θα συμφωνήσω με τον ΙΩΓΙΑΝΝΗ. Στον τοίχο σκαλισμένη η μορφή του Ψαραντώνη και όντως το μαγαζί είναι σε απόσταση αναπνοής από τον δρόμο. Ο εσωτερικός χώρος με λίγες πινελιές και με μικρή μπάρα. Λειτουργικός πάντως και καθαρός όπως και οι τουαλέτες. Αν ήταν καλοκαιράκι η βαθμολόγηση θα ήταν λίγο μεγαλύτερη αφού υπάρχουν και ίχνη πράσινου, ενώ η όλη αίσθηση είναι ότι βρίσκεσαι σε μια μικρή αυλή. Σε χωρητικότητα κρίνεται μικρό προς (με λίγη καλή θέληση) μεσαίο. Οι μουσικές επιλογές είναι κυρίως παλαιότερων ετών με τάση στο έντεχνο (περίπου) και στο λαϊκό, ΟΧΙ όμως σε σκυλάδικα.

Ο κατάλογος παιχνιδιάρικος, χωρίς να κουράζει και σίγουρα με καλές επιλογές που δύσκολα δεν θα ικανοποιηθείτε. Αναφέρουν πως έχουν πιάτα από όλη την Ελλάδα, ενώ το ψωμί το προετοιμάζουν μόνοι τους. Tα πιάτα είναι προσανατολισμένα στα κρεατικά. Βλέποντας τις φωτό τους είχαν παλαιότερα κατάλογο με κατηγορίες τιμών. Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο, όχι ότι με χάλασε όμως.

Η παραγγελία μας για 3 άτομα ήταν η εξής:

- Στην αρχή έρχεται παγωμένο μπουκάλι με νερό βρύσης προς τιμήν τους αλλά και ψωμάκια στα 0.8 ευρώ το άτομο.

- Σαλάτα Έγκλημα στα 5 ευρώ. Περιέχει ρόκα-τοματίνια, σάλτσα από φρέσκιες φράουλες, βασιλικό και γιαούρτι. Αρκετά καλή ποσότητα, πολύ δροσιστική λόγω αρκετού γιαουρτιού και με τη σως σε ποσότητα τόση ώστε να σπάει η μονοτονία. Δε νομίζω πως κάποιο άλλο υλικό θα ταίριαζε στη σύνθεση της.

- Κολοκυθοκεφτέδες με φέτα στα 4 ευρώ. Ήρθαν 4 τσουπωτά τεμάχια που τα περισσότερα τα καταβρόχθισα εγώ. Τραγανοί και κρατσανιστοί εξωτερικά, πλούσιοι σε γέμιση κολοκυθιού εσωτερικά, δεν μπορούσα να σταματήσω. Σε αυτό βοήθησε και η φέτα που προσέδιδε κατιτίς στη γεύση. Το συνοδευτικό μπολάκι σαν μαγιονέζα θεωρώ πως ήταν περιττό. Αν ήταν γιαουρτάκι τότε ναι. Από τους καλύτερους που έχω δοκιμάσει!

- Αυγά με στάκα και απάκι στα 6.5 ευρώ. Ο Μπούτσης είπε πως ήταν με διαφορά το καλύτερο πιάτο. Θεωρώ όμως πως αυτό το είπε λόγω αυγού που παραπέμπει σε μανούλα. Δεν ήταν το κλασικό πιάτο που έχω δοκιμάσει στα Χανιά, εδώ είναι πιο λάιτ εκδοχή και όχι θερμιδοβόμβα. Αυτό που δεν μου πολυάρεσε ήταν η στάκα που ήταν σε σβόλους και έπρεπε να γευτείς πολύ διεξοδικά κάθε μπουκιά για να βρεις κάτι υποτυπώδες που να παραπέμπει στην αυθεντική.

- Τηγανιά μανιταριών στα 6 ευρώ (ή 6.5). Ήρθε σε μικρό τηγανάκι αλλά νομίζω πως ήταν αρκετά αδύναμη, ούτε το μπαλσάμικο προσέδωσε κάτι παραπάνω. Περιείχε σίγουρα λευκά μανιτάρια και πλευρώτους (συν κάποια ακόμα) όμως δεν την ευχαριστηθήκαμε, ήταν άνευρη και επιπλέον πάγωσε γρήγορα καθώς κατέφθασε κυριολεκτικά μαζί με τα ακριβώς παραπάνω πιάτα οπότε μοιραία δεν ξέραμε από ποιό να πρωτοξεκινήσουμε.

- Φωλιά κοτόπουλου με καραμελωμένα κρεμμύδια και γλυκιά μουστάρδα στα 8 ευρώ. Στο μυαλό μου είχα κάτι περεμφερές με αυτό του Δραμιού (κακώς). Τελικά μας ήρθε κάτι σαν αποδομημένο σουβλάκι. Η βάση ήταν από τραγανή πίτα που δύσκολα τρωγόταν, από πάνω τηγανιτές πατάτες με μπόλικη ποσότητα από κομματάκια νόστιμου κοτόπουλου (κάποιους θα τους παραπέμψει και σε γύρο κοτόπουλου) με μπόλικη ποσότητα γλυκιάς μουστάρδας. Πλούσιο πιάτο από όλες τις απόψεις, καλύτερο για χειμώνα.

- Χοιρινό (αν θυμάμαι καλά) φασκιωμένο στα 8 ευρώ. Αν θυμάμαι την περιγραφή περιείχε πιπεριές Φλωρίνης, μπέικον και τυριά. Μας ήρθε τυλιγμένο σε λαδόκολλα και ξεχωριστά πατάτες τηγανιτές. Είχαμε ήδη σκάσει και το πακετάραμε για το σπίτι του Μπούτση ώστε να το φάει την επόμενη μέρα, όπως και ένα μέρος από το κοτόπουλο. Οπτικά ήταν λίγο καμμένο από πάνω, καλούτσικο σε γεύση όπως μας είπε αλλά σίγουρα δεν μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα μια μέρα μετά.

- Κόκα Κόλα στο 1.5 ευρώ και όχι πολύ κρύα όπως τη ζητήσαμε.

- Κόκκινο ημίγλυκο κρασί στα 4 ευρώ τα 500 μλ, πολύ καλό και όχι βαρύ που να σε ζαλίζει.

Τιμή στα 45 ευρώ.

Άφησα για το τέλος την εξυπηρέτηση γιατί έμεινα λιγάκι προβληματισμένος. Ασπάζομαι την άποψη του φίλου ΙΩΓΙΑΝΝΗ αλλά από την άλλη 2-3 σημεία δεν μου άρεσαν.

Κατ'αρχάς τα παιδιά είναι ευγενικά και με χαμόγελο, δεν θα εκπλαγώ αν μάθω ότι η επιχείρηση είναι δική τους. Φαινόντουσαν καλοκουρδισμένα, με συνεργασία μεταξύ τους και αλληλεγγύη. Ειδικά από το πρώτο παιδί που μας υποδέχτηκε μου είπε η κοπέλα μου να μην τους βάλω έστω κάτω από 3 γιατί πραγματικά ήταν πολύ πρόσχαρος και ευγενικός. Όμως το πρώτο λάθος ήταν με τα πιάτα όλα μαζεμένα όπου μας έβαλαν σε ένα ρυθμό ράλυ αφού προηγουμένως περιμέναμε στα όρια του στυλ "άντε που είναι τα πρώτα, πεινάμε".

Το δεύτερο πιο σημαντικό αλλά μάλλον από αμέλεια ήταν πως είχαμε απόδειξη στο τραπέζι μας στα 30.5 ευρώ. Ορθώς το ποσό ήταν μικρότερο από της παραγγελίας μας και το γνωρίζαμε. Όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε μας ανακοινώθηκε προφορικά. Επισημαίνω εδώ πως το μαγαζί κόβει αποδείξεις καθώς το ταμείο ήταν ακριβώς απέναντι μας και υπήρχε μια σύσκεψη για το ποια αντιστοιχεί που (βλέποντας τις κινήσεις τους).

Τρίτο, ίσως όχι τόσο σημαντικό αλλά σίγουρα θα μετρούσε θετικά ειδικά αν αναλογιστούμε και το ύψος του λογαριασμού, ενώ στο πίσω τραπέζι έπιναν σε όλη την παραμονή μας μόνο λίγο κρασί... κέρασμα.... ΤΙΠΟΤΙΣ... Και δεν υπήρχε η επιλογή έστω του γλυκού στον κατάλογο.

Κλείνοντας θα πω πως...

Πρόκειται για καλό μαγαζί που δεν αν δεν υπήρχε η προηγούμενη κριτική δεν θα το γνώριζα για να το επισκεφθώ. Το vfm δεν μπορεί να κριθεί απόλυτο όμως σίγουρα τα λεφτά που θα δώσετε θα πιάσουν τόπο.

Το μαγαζί ήταν γεμάτο από κόσμο, νεολαία και με ωραίες παρουσίες και αν συνεχίσει έτσι θα πιάσει. Νομίζω πως μέσω του σάιτ θα μπορέσει να πάρει κάποιο μερίδιο επισκεπτών που δεν το γνωρίζουν.

Είμαι αυστηρός προς τα κακώς κείμενα μου, με διάθεση όμως να βοηθήσω και όχι να χαντακώσω τα παιδιά. Όλα αυτά είναι (σαν) φιλική συμβούλη για να βελτιωθούν και να προσφέρουν υψηλότερες υπηρεσίες.

ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...

Υ. Γ ΜΕΖΕΡΑΚΗ από Μεζές-Ρακή...