Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ

Μεσημέρι καθημερινής βρέθηκα στο Golden Hall και έχοντας περίπου μία ώρα ελεύθερη είπα να τσιμπήσω κάτι γρήγορο, όχι όμως φαστ φουντ. Με τράβηξε το συγκεκριμένο Ιταλικό στο ισόγειο. Κάθισα σε ένα τραπεζάκι όπου άμεσα μου έφερε ένας ευγενής σερβιτόρος τον κατάλογο. Όχι πολλά πράγματα για να παραγγείλει κανείς, ευτυχώς. Η αλήθεια είναι ότι σε ένα τέτοιο πολυχώρο δεν αναμένω κάτι ιδιαίτερο από τα εστιατόρια παρά ένα απλά υποφερτό φαγητό.

Ο χώρος:

μικρός και όμορφος μέσα, παραπέμπει σε Ιταλικά καφέ- τρατορίες ενώ έξω έχει αρκετά και όμορφα τραπεζάκια και καρέκλες.

Φαγητό:

Σαλάτα Quinoa con verdure δηλ. τρίχρωμη βασιλική κινόα χωρίς γλουτένη με φρέσκα λαχανικά, καρύδια και dressing δυόσμου, όπως αναφέρουν στον κατάλογο.
Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία ενώ η εμφάνισή της ήταν πολύχρωμη, ζωντανή και μύριζε ωραία χωρίς υπερβολές από λάδια ή μπαλσάμικο.
Η αλήθεια είναι ότι δεν την φωτογράφισα διότι δεν περίμενα ότι η εμφάνιση θα συνδυαζόταν με ανάλογη γεύση.. Κι όμως..

Είναι οι λίγες στιγμές που πραγματικά ΞΕΡΕΙΣ ότι τρως κάτι άριστο, ένα συνδυασμό που ικανοποιεί πραγματικά όλες τις αισθήσεις, έτσι απλά, συμβαίνει και το ξέρεις, δεν θα σου το πει κανείς, ούτε η τηλεόραση, ούτε το περιοδικό, ούτε ο κάθε επαγγελματίας γκουρμεδοκριτικός, ούτε ο κολλητός σου. It just happens..

Τυχαίο, λέω μέσα μου, για να δοκιμάσω και το ανοικτό σάντουιτς με προσούτο Πάρμας, σύκο και μουστάρδα μελιού. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.. Τόσο απλό αλλά τόσο καλό δύσκολο να πετύχει. Ωραίο φρεσκότατο ψωμί, εξαιρετικό προσούτο, τέλεια ισορροπία μελιού και σύκου.

Όπως λέει κι ένας φίλος Πολιτικός Μηχανικός και εξαιρετικός Σαλονικιός σεφ: το ίδιο αυγό απ’ την ίδια κότα, μελάτο ή τηγανητό έχει τόσες γεύσεις όσες αυτοί που το μαγειρεύουν.

Δύο στα δύο τεσσάρια λοιπόν!

Η συνοδεία με ένα ποτήρι Pinot Grigio ήρθε κι έδεσε την συνολικά πολύ καλή εμπειρία.

Αν συνδυάσουμε και την άψογη εξυπηρέτηση από τον σερβιτόρο τότε μιλάμε για μία πραγματικά απροσδόκητα ευχάριστη έκπληξη (στις Πόρτες ήταν η τέλεια εξυπηρέτηση), εκπλήξεις οι οποίες προσωπικά είμαι σίγουρος ότι σπανίζουν.

Βεβαίως έδωσα τα συγχαρητήριά μου στην επιχείρηση θέλοντας να υπάρχει επιβράβευση η οποία είναι σημαντική στους ανθρώπους που φαίνεται να δουλεύουν σοβαρά και σέβονται τους πελάτες τους.

Αρνητικά υπάρχουν?

Σίγουρα οι τιμές θα μπορούσαν να είναι χαμηλότερες δηλ. η σαλάτα είχε 8 ευρώ, το σάντουιτς 6,50 ευρώ και το ποτήρι κρασί 5,50 ευρώ.
Τα αξίζει?
Σίγουρα αν σκεφτεί κανείς τι αηδίες τρώμε τις περισσότερες φορές.

Μιλώντας με φίλο «Ιταλό», λάτρη και βαθύ γνώστη της Ιταλικής κουζίνας, αναφέροντάς του το συγκεκριμένο εστιατόριο μου είπε ότι το γνωρίζει και τρώει αρκετά συχνά εκεί.

Οπότε προτείνεται ανεπιφύλακτα και νομίζω ότι μία δεύτερη επίσκεψη επιβάλλεται άμεσα.