Σουβλάκι & Σχάρα - Αγ. Ανάργυροι, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ κατευθυνόμαστε προς τον "Γυρολόγο", πλήρως συνειδητοποιημένοι οτι θέλουμε να φάμε καλό και απλό κρέας. Ένας γνωστός μας, μας είχε συστήσει το μαγαζί, κάνοντας ειδική μνεία στο οτι ο ιδιοκτήτης προσέχει πολύ την ποιότητα των κρεάτων και ταυτόχρονα κρατάει και τις τιμές σε ένα χαμηλό επίπεδο. Συν οτι έλεγε οτι δεν βρίσκεις να κάτσεις. Πείτε με μαζόχα, αλλά αν όχι όλες, τις περισσότερες φόρες που ακούς για ένα μαγαζί οτι είναι φίσκα, κάτι μάλλον κάνουν καλά. Αρκετά δελεαστικό..

Βρήκαμε εύκολα να παρκάρουμε, όπως και εύκολο ήταν να το βρούμε. Μπαίνοντας μέσα ήταν όντως γεμάτο. Ρωτήσαμε ένα σερβιτόρο, ο οποίος υποπτεύομαι οτι μπορεί να ήταν και ο ιδιοκτήτης, αν υπάρχει κάποιο άδειο τραπέζι, και μας είπε οτι αν θέλουμε να περιμένουμε λίγα λεπτά ίσως και να αδειάσει. Όντως, αφού περιμέναμε λίγα λεπτά έξω απ' το μαγαζί, όπου είχε και 4-5 τραπεζάκια και εκεί, άδειασε ένα τραπέζι και καθήσαμε μέσα.

Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο, απλά τραπέζια και καρέκλες ταβέρνας, με ελάχιστα διακοσμητικά. Οι τουαλέτες πάντως αρκετά καθαρές, παρά τον κόσμο.

Η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε, μάζεψε γρήγορα το τραπέζι και μας έφερε τον κατάλογο-δελτίο παραγγελίας μαζί με ένα στυλό, όπου σημειώναμε εμείς τα πιάτα που θέλαμε. Με το που καταθέσαμε την παραγγελία, ήρθε στο τραπέζι μας ένα κουβαδάκι με τα μαχαιροπήρουνα και πολλές χαρτοπετσέτες (το βάζω στα συν, σίγουρα), και άλλο ένα με 2 μικρά
m στρογγυλά χλιαρά καρβελάκια, χωρίς χρέωση. Νερό αν και δεν μας έλειψε, δεν ήρθε ποτέ.

Η μεγάλη βαρελίσια μπύρα (Βεργίνα), ήρθε αστραπιαία, όπως και όλα τα πράγματα, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς οτι γινόταν χαμός και οτι το προσωπικό έτρεχε.

Τα μανιτάρια που παραγγείλαμε ήταν ικανοποιητική μερίδα και αρκετά νόστιμα, λουσμένα με μπαλσάμικο και λάδι. Δεν ήταν τύπου πλευρώτους, αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν ήταν portobello ή τα απλά τα κλασικά που βρίσκουμε στο σούπερ.

Η " μικρή" ανάμεικτη σαλάτα που μόνο μικρή δεν θα την χαρακτήριζε κάποιος, είχε σε ισόποσες μερίδες χωρισμένες στην πιατέλα, μια ποικιλία από:
πατατοσαλάτα με φρέσκο κρεμμύδι όπου παρότι η πατάτα ήταν βραστή, είχε πάρει τα αρώματα του κρεμμυδιού και δεν ήταν άνοστη, παντζαροσαλάτα με μικρά κομμένα παντζάρια σε μια σως μαγιονέζας, άσπρο και μαύρο λάχανο-καρότο, μαρουλοσαλάτα και ρόκα-παρμεζάνα (με πραγματική παρμεζάνα, όχι αυτα τα κίτρινα τυριά που βάζει ο καθένας και τα ονομάζει "Παρμεζάνα"). Όλα τα λαχανικά πολύ νόστιμα.

Τέλος, ήρθε και η ποικιλία για 3 άτομα, παρότι ήμασταν 2, που την πήραμε γιατί φοβόμασταν οτι δεν θα χορτάσουμε. Αστεία πράγματα. Περιλάμβανε λουκάνικο χωριάτικο, μπιφτέκι, κομμάτια απο καλαμάκι κοτόπουλο και καλαμάκι χοιρινό, κοτόπουλο και ζυγούρι απο κρέατα, σε συνοδεία απο πιτούλες, φέτες ντομάτας και κρεμμυδιού.

Αν εξαιρέσουμε τις ντομάτες και τα κρεμμύδια, όλα τα υπόλοιπα ήταν στα κάρβουνα, πολύ σωστά ψημένα μέσα-έξω, ζουμερά (ακόμη και το ζυγούρι για τα δεδομένα του) και παρόλο που διέκρινα μόνο το αλάτι απο μπαχαρικά το οποίο ήταν όσο έπρεπε και είχε πάει παντού, ήταν πεντανόστιμα όλα μέσα στην απλότητα τους.

Για όλα αυτά (μεγάλη μπύρα, μανιτάρια, ανάμεικτη σαλάτα, ποικιλία 3 ατόμων) και μία σόδα, μας ζητήθηκαν 27 ευρώ μόνο και μας είπαν οτι η μπύρα ήταν κερασμένη. Αλλά πραγματικά δεν βγάζαμε άκρη πως, αν σκεφτεί κανεις οτι η ποικιλία ήταν στα 18 ευρώ και η "μικρή" σαλάτα στα 5 ευρώ. Δηλαδή στα υπόλοιπα 4 περιλαμβάνονταν τα μανιτάρια και η σόδα? Δεν ξέρω τι μαγικά κάνουν, αλλά επιβεβαιώνω οτι το άτομο δεν φτάνει τα 15 ευρώ με τίποτα. Και εννοείται πως σκάσαμε!

Πιο ειδικά για το σέρβις, έχω να πω πως ήταν ευγενικοί με την γλώσσα του σώματος. Δηλαδή, δεν είδα άπειρα χαμόγελα ή τις τυπικές φράσεις όπως "καλησπέρα σας", "ευχαριστούμε", σχεδόν ήταν αμίλητοι, αλλά ήταν άμεσοι και δεν βαρυγκομούσαν όταν τους ζητούσες οτιδήποτε και ένα απλό άγγιγμα στην πλάτη που έκανε κάποια στιγμή ο σερβιτόρος, έδειξε για μένα μια πραγματική ευγένεια. Να σημειώσω για ακόμη μια φορά οτι είχε πάρα πολύ κόσμο και οτι δικαιολογούνται και με το παραπάνω.

Μια μικρή παρατήρηση μόνο που θα ήθελα να κάνω, αφορά την πόρτα του μαγαζιού, η οποία ανοιγόκλεινε συνεχώς ή έμενε και ανοιχτή, γιατί όπως προείπα είχε και έξω τραπέζια, με αποτέλεσμα να κάνει ρεύμα και να κρυώνω. Να σημειωθεί βέβαια, οτι καθόμασταν και κοντά στην πόρτα, αλλά οφείλω να το αναφέρω.

Υ. Γ.: Στο μενού περιλαμβάνονται και τυλιχτά σουβλάκια, τα οποία βέβαια δεν δοκιμάσαμε.

Υ. Γ.2: Οι πατάτες επιβεβαιώνω οτι είναι σπιτικές, τις είδαμε απο διπλανά τραπέζια.

Το μαγαζί γενικά θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να φάει απλά και κοφτά κρέας και ταυτόχρονα μπορούν να τον συνοδέψουν και άλλοι που θέλουν να τσιμπήσουν πολλά απο αυτά που διαθέτει ένα μεζεδοπωλείο ή ένα σουβλατζίδικο. Τίμιες μερίδες και ποιότητα φαγητού, πολύ τίμιες τιμές επίσης.