Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Σάββατο μεσημέρι, μετά από πρωινό καφέ στη Γλυφάδα, ένας φίλος που μένει στην περιοχή και είναι θαμώνας του Vincenzo μου πρότεινε να πάμε για φαγητό. Με δεδομένο ότι η τελευταία μου επίσκεψη στο συγκεκριμένο εστιατόριο ήταν τουλάχιστον τρία χρόνια πριν, δέχτηκα έχοντας περιέργεια να δω αν άλλαξε κάτι.

Σπεύδω να απαντήσω στο ρητορικό ερώτημα που έθεσα: Δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα! Και αυτό έχει και τα θετικά και τα αρνητικά του... Το φαγητό παραμένει καλό, η εξυπηρέτηση πολύ καλή, ο χώρος θέλει ανανέωση και οι τιμές έχουν ελαφρώς αυξηθεί...

Ας τα πάρουμε πιο αναλυτικά όμως:
Το Vincenzo βρίσκεται σε ένα κεντρικό σημείο στη Γλυφάδα και έχει τρεις χώρους.

- Αρκετά τραπεζοκαθίσματα καταλαμβάνουν το πεζοδρόμιο μπροστά από το εστιατόριο.

- Υπάρχει μια μεγάλη εσωτερική αίθουσα που γεμίζει κυρίως τον χειμώνα.

- Και τέλος, στην πίσω πλευρά του εστιατορίου ένας αρκετά μεγάλος συμπαθητικά διαμορφωμένος ημιυπαίθριος χώρος.

Κοινό χαρακτηριστικό των τριών χώρων: Τα άβολα καθίσματα και το στριμωξίδι. οι ιδιοκτήτες προσπαθούν να εκμεταλευτούν και το τελευταίο τετραγωνικό εκατοστό, με αποτέλεσμα οι παρέες να κάθονται η μία δίπλα στην άλλη και οι πελάτες άθελά τους να γίνονται ωτακουστές των συζητήσεων που έχουν οι παρακαθήμενοί τους...

Ειδικά, αν πάει κάποιος σε ώρα αιχμής, όπως εμείς, Σάββατο απόγευμα, αυτό γίνεται ενοχλητικό...

Οι εργαζόμενοι στο εστιατόριο είναι ευγενικοί και γρήγοροι. Γρήγορα μας πρότειναν τραπέζι να καθίσουμε, αμέσως έφεραν καταλόγους, σχεδόν χωρίς να ρωτήσουν άνοιξαν μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και έβαλαν στα ποτήρια μας. Ο υπεύθυνος για την παραγγελία παρατηρούσε τα τραπέζια και μόλις είδε ότι ήμασταν έτοιμοι, ήρθε να πάρει παραγγελία χωρίς καθυστέρηση.

Ακολουθώντας τις συστάσεις του φίλου μου παραγγείλαμε για τη μέση μια focaccia mozzarella e pomodoro, δηλαδή ψωμί πίτσας γεμιστό με μοτσαρέλα και φρέσκια ντομάτα και μια χωριάτικη σαλάτα, καθώς και ψωμί που ψήνουν οι ίδιοι. Διαλέξαμε ζυμαρικά cannelloni alla sorrentina και penne all' arrabbiata και παραγγείλαμε να πιούμε από ένα μπουκάλι μπύρα ο καθένας.

Πολύ γρήγορα ο σερβιτόρος έφερε το ψωμί που ήταν πολύ ζεστό και αρκετά νόστιμο, ενώ μαζί έφερε και δυο μικρά κομμάτια ζύμης που περιείχε τυρί και ζαμπόν και αυτά φρεσκοψημένα και πολύ νόστιμα.

Λίγο αργότερα ήρθε η φοκάτσια με μοτσαρέλα και φρέσκια ντομάτα. Ήταν αρκετά νόστιμη, όμως υπερίσχυε γευστικά η γεύση του τυριού και όχι των μυρωδικών.

Φρεσκοκομμένη ήρθε και η χωριάτικη, αρκετά καλή η γεύση της φέτας, ικανοποιητική η ποσότητα της σαλάτας.

Τα ζυμαρικά ήταν αρκετά καλά:
- Τα κανελόνια alla sorrentina, χειροποίητα γεμιστά με μοτσαρέλα, ρικότα και σάλτσα ντομάτας ήταν ένα πολύ χορταστικό πιάτο. Ίσως είχαν λίγο παραπάνω ρικότα (τυρί κρέμα) απ' όσο χρειαζόταν, αλλά γενικά μας άφησαν πολύ θετική εντύπωση.

- Οι πένες all' arrabbiata, με σάλτσα ντομάτα, σκόρδο και πεπεροντσίνο ήταν ένα κλικ περισσότερο βρασμένες απ' όσο έπρεπε, αλλά η σάλτσα τους ήταν πάρα πολύ νόστιμη και η μερίδα πολύ πλούσια.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας κέρασαν δροσερό καρπούζι, ενώ αξίζει να σημειώσω ότι ο ιδιοκτήτης πέρασε απ' όλα τα τραπέζια και ρωτούσε αν οι πελάτες χρειάζονταν κάτι και αν όλα ήταν καλά, κίνηση που καταγράφεται στα θετικά της εξυπηρέτησης.

Το κόστος ήταν 19-20 ευρώ το άτομο, τιμή που θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Εκτιμώ ότι στις μέρες μας είναι αναγκαίο τέτοιου είδους εστιατόρια να κινούνται λίγο πιο έξυπνα, π. χ. να έχουν μια προσφορά στο μενού με ατομική σαλάτα και ζυμαρικά, κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο Vincenzo. Σε γενικές γραμμές δεν θα το χαρακτήριζα value for money, αλλά ούτε και ακριβό εστιατόριο.

Καταληκτικά:
Το Vincenzo είναι ένα συμπαθητικό ιταλικό εστιατόριο, με αρκετά καλό φαγητό, πολύ καλή εξυπηρέτηση, όμως ο χώρος χρειάζεται ανανέωση και να γίνει πιο φιλικός και πιο άνετος για τον πελάτη. Και φυσικά, σε καιρούς οικονομικής κρίσης, καλό είναι να χαμηλώσουν οι τιμές ή να επινοήσουν προσφορές για καλύτερο value for money.

Προσωπικά, αν βρισκόμουν στην περιοχή και ήθελα να φάω ιταλικό, θα το σκεφτόμουν αρκετά να πάω ή να μην πάω. Ίσως τελικά να πήγαινα για το καλό φαγητό, παρότι ο χώρος λειτουργεί αποτρεπτικά και οι τιμές δεν είναι και οι πιο χαμηλές...