Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Δηλώνω ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ από την επίσκεψή μου στο Αίγλη (να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη από το Ask4food και τους αναγνώστες του για την χρήση κάποιων λέξεων σε κεφαλαία γράμματα που θα επακολουθήσουν, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να εκφραστώ για τη συγκεκριμένη μου εμπειρία σε αυτό το εστιατόριο).

Βράδυ καθημερινής, λίγο πριν τις εκλογές (τώρα θα ρωτήσετε –και με το δίκιο σας- για ποια απ’ όλες αναφέρομαι…), μία παρέα τριών ατόμων αποφασίζουν εντελώς αυθόρμητα να επισκεφτούν την Αίγλη Ζαππείου για φαγητό.

Η βραδιά ξεκινούσε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Εξαιρετική παρέα και ένας μεγαλειώδης φθινοπωρινός Αττικός ουρανός που μας αγκάλιαζε. Τι άλλο να ζητήσει κανείς ?!

Το καλό με την περιοχή του Ζαππείου είναι ότι βρίσκεται σε σχετική απόσταση από τα πολλά φώτα και τη φασαρία του κέντρου οπότε και μπορείς να απολαύσεις ηρεμία σε ένα φιλικής θερμοκρασίας και ατμόσφαιρας περιβάλλον. Το Ζάππειο είναι από τα λίγα σημεία της Αθήνας που παραμένουν περιποιημένα και με κτίρια που δεν έχουν πληγωθεί από άσχημα graffities και επιγραφές. Αν κάποια στιγμή αντικαταστήσουν και το δάπεδο ασφάλτου από κάποιο άλλο πιο φιλικό και ιδιαίτερο υλικό, θα γίνει ακόμα πιο όμορφο.

Την ώρα που φτάσαμε (γύρω στις 8:30) ήταν ακόμα πολύ ήρεμα κι εκείνη τη στιγμή εξυπηρετούσαν 2-3 ακόμα παρέες. Αυτό μας έδωσε το αβαντάζ να επιλέξουμε ακριανό τραπέζι με εκπληκτική θέα στην φωτισμένη Ακρόπολη. Σωστά έχουν επιλέξει να μην υπάρχει έντονος φωτισμός στον χώρο, ώστε να μπορείς να θαυμάσεις αυτή τη θέα αναπόσπαστος.

Το τραπέζι ήταν υπέρ του δέοντος άνετο και βολικό αφού σε άλλα εστιατόρια σε αυτού του μεγέθους τραπέζι εξυπηρετούν παρέες 6 ατόμων.

Στον χώρο επικρατεί το λευκό. Λευκό μαρμάρινο πάτωμα, λευκά τραπεζοκαθίσματα, λευκά σκεύη. Ατμοσφαιρική πινελιά το κηροπήγιο, τυλιγμένο από ριζόχαρτο που «μαλάκωνε» κατά πολύ το φως που διέχεε. Από πάνω μας, μεγάλες σκούρες, τετραγωνισμένες ομπρέλες που είχαν κι αυτές μία μορφή διακριτικού φωτισμού. Θα μου άρεσε πολύ περισσότερο να απολαύσω το γεύμα μου χωρίς να υπάρχει τίποτα ανάμεσα από εμάς και τον ουρανό αλλά προφανώς οι ομπρέλες είναι απαραίτητες για πρακτικούς λόγους.

Γενικά το περιβάλλον ήταν απόλυτα προσεγμένο σε όλες του τις λεπτομέρειές. Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να υποτιμήσω την ποιότητα των ελληνικών εστιατορίων, η Αίγλη προσφέρει περιβάλλον Ευρωπαϊκού επιπέδου (ότι κι να σημαίνει για τον καθένα μας αυτό…).

Όσο περνούσε η ώρα, οι επισκέπτες του αυξήθηκαν. Πολλοί γύρω μας μιλούσαν αγγλικά, ενώ κάποια τραπέζια ήταν ξεκάθαρα επαγγελματικού χαρακτήρα. Όμως όλοι κρατάγανε τους τόνους χαμηλούς, σεβόμενοι τον χώρο και όσους απολάμβαναν επίσης το δείπνο τους. Πολιτισμός και αξιοπρέπεια.

Στην αρχή μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό και μας έκαναν αναφορά για κάποιες ελλείψεις που είχαν στον κατάλογο των κρασιών τους στην παρούσα φάση. Σωστή αντιμετώπιση του πελάτη που έτσι δεν τον βάζεις πρώτα να διαλέξει και μετά να τον ενημερώσεις για τις τυχόν ελλείψεις βάζοντας τον πάλι στο ψάξιμο. Εκεί παρατήρησα και τη μοναδική αστοχία της βραδιάς που αν και είναι αμελητέα θα την αναφέρω ώστε σε περίπτωση που διαβάζουν τις κριτικές, να αποφύγουν την επανάληψή της στο μέλλον.

Παραδόξως, το τραπέζι μας ήταν το μοναδικό που δεν είχε στο πλάι του την προσωπική του σαμπανιέρα, οπότε και το μπουκάλι του νερού μας τοποθετήθηκε σε ένα διπλανό τραπέζι που «φιλοξενούσε» άλλους επισκέπτες. Με ενοχλεί η ιδέα να μην έχω άμεση πρόσβαση σε κάτι που είναι για προσωπική μου χρήση, όπως επίσης να μπορεί κάποιος άλλος – έστω και εν αγνοία του- να το χρησιμοποιήσει… Όπως όμως προείπα, αυτό είναι απλώς ένα πταισματάκι σε ένα τόσο εξαιρετικό βράδυ.

Στην συνέχεια ακολούθησε ένα κομψότατο λευκό πλατό με μικρές, πράσινες ελίτσες και λάδι με μπαλσάμικο. Το ψωμί που τα συνόδευε, προσεγμένο. Μπορεί αυτό κάποιοι να το θεωρούν λεπτομέρεια, όμως ένα «κακό» ψωμί μπορεί να καταστρέψει την εικόνα που χτίζεται σιγά σιγά σε μία επίσκεψή μας.

Η νεαρή που μας εξυπηρέτησε ήταν ΑΨΟΓΗ!! Σωστή ισορροπία επαγγελματισμού, χαμόγελου και αμεσότητας. Θα μπορούσα να μιλάω για αρκετή ώρα για το service τους και τα πολλά προτερήματα που παρατήρησα, αλλά ίσως γίνω κουραστικός. Το θεώρησα πραγματικά αψεγάδιαστο. Στο πέτο τους φέρουν καρτελάκι με το μικρό τους όνομα και τον «βαθμό» τους. Κίνηση που σε κάνει να νοιώθεις ακόμα πιο φιλόξενα.

Από σαλάτα επιλέξαμε μία του Καίσαρα. Απ’ ότι κατάλαβα δεν δίνουν πολλές λεπτομέρειες για κάποια από τα συστατικά της ώστε να διαφυλαχθούν από απόπειρες αντιγραφής. Πάντως ήταν υπερπλούσια, σκεπασμένη από μεγάλες φλοίδες παρμεζάνας, κοτόπουλο και κρουτόν. Το πράσινο μέρος της ήταν καλά αναμεμειγμένο με την σος και τα υπόλοιπα υλικά και ήταν σαν σύνολο πολύ δροσερή. Κόστισε 12 €.

Και πάμε τώρα στα κυρίως:

• Ριζότο με κρέμα, παρμεζάνα και φρέσκα μανιτάρια. ΟΝΕΙΡΙΚΟ!! Ήταν μακράν το πιο νόστιμο και πετυχημένο ριζότο που έχω γευτεί. Προσκύνησε όλη η παρέα! Σωστά «χυλωμένο», πλούσιο σε μανιτάρια, που έμεινε εξαιρετικό μέχρι και την τελευταία του πιρουνιά. Μου έχει τύχει να πάρω ριζότο και μετά από 4-5 λεπτά να γίνει σαν στόκος ενώ αυτό κράτησε την εκπληκτική του υφή, απόδειξη χρήσης σωστών υλικών και μαεστρίας. Είχα καιρό να ενθουσιαστώ τόσο με κάποιο πιάτο. Έχω κουραστεί με όσους θεωρούν ότι σερβίρουν ριζότο και στην πραγματικότητα αυτό που σου προσφέρουν είναι απλά ένα κλασικό ρυζάκι… Η τιμή του στα 17 €.

• Φιλέτο κοτόπουλο. Το στήσιμο του πιάτου ήταν ένα έργο τέχνης! Ένας πολύχρωμος καμβάς! Έχοντας χρησιμοποιήσει τριών χρωμάτων σταγόνες (ελαιόλαδο, μπαλσάμικο και κάτι κόκκινο που ίσως ήταν μαρμελάδα) είχαν μεγαλουργήσει έχοντας σχηματίσει ένα αφηρημένο σχέδιο. Δεν σου πήγαινε η καρδιά να ξεκινήσεις γιατί έτσι θα το χάλαγες. Το φιλέτο συνόδευαν με ρύζι μπασμάτι, ψητά λαχανικά (πολύχρωμες πιπεριές, κολοκυθάκι κτλ, περιχυμένα με τη δική τους σος). Επίσης υπήρχε ένα μπολάκι με σάλτσα μουστάρδας. Ένα ακόμα πιάτο που ήταν τέλεια εκτελεσμένο. Η τιμή του στα 16 €.

• Φρέσκος σολομός. Αυτό το πιάτο, συναγωνίστηκε επάξια αυτό με το ριζότο. Ο σολομός ήταν ετοιμασμένος έτσι ώστε εξωτερικά είχε κάνει κρούστα ψησίματος και μέσα είχε μείνει απίστευτα τρυφερός και ζουμερός. Επίσης συνοδευότανε με ρύζι μπασμάτι και ψητά λαχανικά. Σε μπολάκι υπήρχε σάλτσα αστακού που έδενε ιδανικά με τον σολομό. Η μερίδα αναπάντεχα μεγάλη. Ένα ακόμα εξαιρετικό πιάτο. Κόστισε στα 19 € αλλά άξιζε το κάθε του sent!

Αν μου το επέτρεπαν τα οικονομικά μου, δεν θα με χάλαγε να περνούσα τους επόμενους μήνες τρεφόμενος αποκλειστικά και μόνο με τα πιάτα του ριζότο και του σολομού (άντε και με λίγη Nutella γιατί κάποια πράγματα δεν κόβονται, πώς να το κάνουμε! ).

Συνοδέψαμε το φαγητό μας με ποτήρια ροζέ κρασιού και μπύρα, που κόστισαν στα 5€ το καθένα τους.
Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, εκφράσαμε την επιθυμία μας να πληρώσουμε με κάρτα. Κανένα πρόβλημα! Επειδή ήταν κάρτα με pin, στο επόμενο λεπτό ο Captain Γεράσιμος είχε έρθει στο τραπέζι μας με τον ειδικό μηχάνημα κι εμάς μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε ένα ακόμα ευγενέστατο μέλος του άρτια εκπαιδευμένου προσωπικού τους.

Το σύνολο που καταβάλαμε για το δείπνο μας ήταν στα 90 € περίπου, που σαφώς για τις ημέρες μας δεν είναι και λίγα. Όμως κάποια πράγματα δεν έχουν κόστος, έχουν αξία και σε αυτό το επίπεδο ένοιωσα τίποτα λιγότερο από απόλυτα ικανοποιημένος.

Φυσικά και θα το ξαναεπισκεφτώ και θα το έχω πάντα στο μυαλό μου όταν θα θέλω να βγάλω έξω για φαγητό τυχόν επισκέπτες μου από το εξωτερικό ή πρόσωπα που αγαπώ πολύ και θέλω να τα ευχαριστήσω.

2015-10-12 15:59:14

αγαπητέ κύριε ΙΩΓΙΑΝΝΗ,

Καταρχήν σας ευχαριστούμε που επισκεφθήκατε το εστιατόριό μας και για τον χρόνο που δαπανήσατε για να γράψετε την κριτική σας.

Η αλήθεια είναι ότι παρακολουθούμε από κοντά όλες τις κριτικές του Ask4Food και όπως καταλαβαίνετε, διαβάσαμε με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση και ικανοποίηση την δική σας αναλυτική κριτική.

Ο πελάτης για εμάς είναι ο καθρέπτης των προσπάθειών μας σε όλα τα επίπεδα και σας διαβεβαιώνουμε ότι η προσπάθεια αυτή είναι συνεχής. Η ικανοποίησή σας από τον ευρύτερο χώρο του εστιατορίου, το service και το φαγητό μας, επισφραγίζει και την δική μας επιβράβευση και ανταμοιβή.

Με χαρά σας περιμένουμε ξανά στο χώρο μας για να δοκιμάσετε και τα υπόλοιπα πιάτα του μενού μας!

Με τιμή
η Διοίκηση της Αίγλης

2016-10-10 11:31:19
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.