Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Για το Belle Amie πρέπει να ήμουν η πρώτη που έγραψε κριτική μιας και το είχα επισκεφτεί λίγες μόνο ημέρες μετά την έναρξη της λειτουργίας του. Έγραψα τόσο άμεσα την κριτική γιατί είχα ενθουσιαστεί με το μέρος και επειδή είχα χαρεί που η πασαρέλα αποκτούσε μαγαζιά που ξέφευγαν από τις καφετέριες της δεκαετίας του '80.

Στην πορεία εκτός από καφέ, το πρώτο διάστημα της λειτουργίας του, είχαμε δοκιμάσει και τα πιάτα τα οποία μας είχαν αφήσει ικανοποιημένους. Στην πορεία, λίγο που αρκετές κριτικές δεν ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντικές για την κουζίνα του, λίγο που οι ώρες που πηγαίναμε προσφέρονταν μόνο για καφέ, είχαμε πολύ καιρό να κάτσουμε για φαγητό.

Πριν από λίγες μέρες ο δρόμος μας έβγαλε εκεί, αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν ήταν η πρώτη μας επιλογή. Αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, βρήκαμε τραπεζάκι που μας άρεσε και ο ευγενέστατος σερβιτόρος (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά εγώ για το service του εν λόγω καταστήματος μόνο καλά μπορώ να πω, πάντα είναι γρήγοροι και ευγενέστατοι) μας έφερε μια κανάτα με δροσερό νερό με την οποία στην πορεία μας γέμιζε και τα ποτήρια καθώς και τους καταλόγους.

Αυτό που θέλαμε είναι ποτάκι και κάτι να το συνοδεύσουμε και όταν είδαμε ότι έχει ρακί φράουλα την προτιμήσαμε (200 ml στα 7 ευρώ, πολύ αρωματική). Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι ο κατάλογος έχει αλλάξει εντελώς από την τελευταία φορά που πήγα. Είχε περισσότερα θαλασσινά αλλά εμείς δεν θέλαμε.

Έτσι πήραμε: Μια φέτα σουσάμι η οποία μπορεί να είχε 7,50 ευρώ αλλά ήταν νοστιμότατη, μεγάλη μερίδα και είχε τοποθετηθεί πάνω από μια ιδιαίτερα νόστιμη πράσινη σαλάτα (σωστά αρτυμένη και αυτή). Ακόμα, πήραμε πατάτες τηγανιτές με τριμμένο τυρί (πολύ νόστιμες στα 3,90 ευρώ) και μια μπουκίτσες χοιρινό που ήταν από τις νοστιμότερες τηγανιές που έχω φάει (7,40 ευρώ, καλή ποσότητα). Μαζί μας έφερε ένα καλαθάκι με διάφορα ψωμάκια και ντιπ (χρεώνεται 1 ευρώ το άτομο).

Για όλα αυτά δώσαμε 28,40 ευρώ και πρέπει να πω ότι χορτάσαμε μια χαρά αν και ήταν βράδυ και δεν ήμασταν πολύ πεινασμένοι. Κέρασμα στο τέλος δεν υπήρχε, δεν είδα να πηγαίνουν και στα υπόλοιπα τραπέζια πάντως... Επιπλέον, πιστεύω, ότι και αν πεινούσαμε με ακόμα ένα πιάτο θα ήμασταν οκ, οπότε και το value for money είναι μια χαρά... Γενικά, πρέπει να πω ότι εμένα προς το παρόν το Belle Amie δεν με έχει απογοητεύσει σε καμία από τις επισκέψεις μου και το θεωρώ μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα λύση για τον Πειραιά...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη nemo.