Beer Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Κάθε μέρα την ώρα που γυρνάω από τη δουλειά μου και είμαι μέσα στο μετρό ονειρεύομαι ότι με περιμένει ένα τεράστιο και γευστικό burger στο σπίτι.
Τα καλά νέα είναι ότι η ευχή μου εισακούστηκε από τον Γιώργο Γεράρδο. Το κακό είναι ότι πια μπορώ κάθε μέρα να κατεβαίνω στο σταθμό μετρο Φίξ και να απολαμβάνω ένα απίθανο burger και τραγανές φρεσκο-κομμένες πατατούλες.

Το hops (δλδ το makeover της Βύνης-μπυραρίας στην οδό Δράκου) είναι το μαγαζί που συνδυάζει burger/μπύρες/ cocktails και brunch τα Σαββατοκύριακα.

Για την πρόσβαση δεν το συζητάω, τόσο εύκολο που η μόνη δυσκολία που παρουσιάζει είναι να μείνεις στο ίδιο νούμερο παντελόνι από τις πολλές επισκέψεις που θα κάνεις. Μετρό- σταθμός Φιξ- έξοδος – οδός Δράκου- μαμ! Πιο εύκολο και από το να το κάνω στο σπίτι.

Αρχικά να σας πω ότι δεν συμπαθώ τα μαγαζιά που δεν έχουν ξεκάθαρη ταυτότητα, αλλά ο παραπάνω συνδυασμός είναι ο ιδανικός μου, άρα μου αρέσει και με το παραπάνω. Η ταυτότητα του μαγαζιού κατά την άποψη μου είναι: απλά τέλειο.

Η μοναδική μου ένσταση είναι τα πιάτα που έρχονται τα burger, θα προτιμούσα τα απλά καλαθάκια των αμερικάνικων dinners. Και τα booth θα ήθελα, αλλά είπαμε… αυτά είναι δικές μου προτιμήσεις.

Στο χώρο δεσπόζει μια τεράστια τοιχογραφία και μια επιβλητική μπάρα όπου ο μπάρμαν liquid chef εκτός από μια τεράστια ποικιλία με μπύρες κάνει και γευστικότατα cocktail μπύρας, δροσιστικά αλλά και εκκεντρικά που όμως συνοδεύουν με επιτυχία το φαγητό.

Ξεχωρίζω τα bubblegum beer (με σιρόπι τσιχλόφουσκας, βότκα, lime και μηλίτη) και το Rosella (με Metaxa 12*, αποξηραμένο Ιβίσκο και weiss beer) και το Grape infusion (με Λευκό ρούμι, lychee, σταφύλι, lime, weiss beer και plum bitter ) όλα τους υπέροχα και μια διαφορετική πρόταση για τα κορίτσια (ή και αγόρια) που βαρέθηκαν να διαλέγουν από έναν πραγματικά γεμάτο κατάλογο με μπύρες (είπαμε το μαγαζί είναι πρωτίστως μπυραρία) με πάνω από 40 αν δεν κάνω λάθος επιλογές…. Όχι και άσχημα, θα έλεγα.

Στο φαγητό τώρα που είναι βασικά και ο λόγος που γράφουμε εδώ. Ο κατάλογος έχει φοβερές επιλογές και καλές επιλογές. Στα must-try είναι το Bacon Mushroom Melt (καλύτερο και από το θρυλικό των Wendy’s) tip* δοκιμάστε το με έξτρα τσένταρ για τους οπαδούς και το Smocked bbq με τη σπιτική sauce του μαγαζιού και ένα έντονο το άρωμα του καπνιστού, το Chilly burger (χαριτωμένα καυτερό και όχι φωτιά και λαύρα) και το chicken coleslaw ενώ στον μαυροπίνακα- τοίχο απέναντι φιγουράρει πάντα ένα burger of the week (ή of the day) με ιδιαίτερους συνδυασμούς όπως το surf and turf (καλιφορνέζικο με γαρίδες), το Μανιάτικο (με σύγκλινο) και το αγαπημένο bacon patty (με μπιφτέκι ζυμωμένο με bacon).

Από τα ορεκτικά (ναι έχουνε και τέτοια) οι φτερούγες είναι σαφώς πιο ωραίες με τη καυτερή σάλτσα και τα μπουρεκάκια φέτας (που στην αρχή μου φαινόντουσαν παράταιρα) γρήγορα έγιναν το αγαπημένο μου ορεκτικό.

Το μαγαζί διαθέτει και πιάτα παραδοσιακής μπυραρίας, όπως το κότσι, όπως και σαλάτες που όμως δεν έχω άποψη γιατί αν είναι να φας κατά τη γνώμη μου φάε burger. Επίσης να σας πω ότι υπάρχουν επιλογές στο burger με ψωμάκι μπριός (που είναι το κανονικό τους) και σικάλεως και σαλάτα αντί για τις πατάτες…
Ξέχασα να σας πω για τις πατάτες…. Φρέσκες τραγανές πατατούλες με πάπρικα, σκέτη μούρλια.

Οι τιμές του μαγαζιού είναι 15€ +/ άτομο ανάλογα το τι θα πάρετε για ορεκτικό- μπύρα και burger.

Οι τιμές των burger είναι περίπου στα 9€ (από 7,40€ το απλό μέχρι 11,90€ το πιο ακριβό τους τιμοκαταλόγου (χωρίς τα σπέσιαλ μέσα), η μερίδες ικανοποιητικότατες (εγώ σκάω αλλά λέω έτσι γιατί δεν τρώμε όλοι το ίδιο) και η ατμόσφαιρα χαλαρή και χαρούμενη. Στα αντρικά plus ο προτζέκτορας με τα αθλητικά σε βραδιές c. l και ιδιαίτερες περιστάσεις, που συνοδεύονται από ασορτί σπέσιαλ προτάσεις φαγητού και μπύρας.

Το μοναδικό μειονέκτημα του μαγαζιού είναι ότι είναι τόσο καλό που γεμίζει πολύ γρήγορα και σύντομα θα χρειαζόμαστε κρατήσεις.

**τα μερικά παράπονα για το σέρβις τα κρατάω γιατί αν και πήγα τρεις φορές ήταν πραγματικά τις πρώτες μέρες του μαγαζιού και αρνούμαι να κρίνω ένα μαγαζί από τον πρώτο μήνα λειτουργίας του σε θέματα σέρβις.