American Style - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Δεν μου φτάνει που είμαι κάθε απόγευμα στη πλατεία Νέας Σμύρνης έχω και το Barrow Beer & Burgers μέσα στα πόδια μου.

Ένα μαγαζάκι μια σταλιά αλλά μπουκιά και συχώριο με λίγες και καλές επιλογές στα burger του αλλά περιέργως λίγες επιλογές στις μπύρες του, ειδικά στις draft.

Ας τα πάρουμε από την αρχή, ωραία και συμπαθέστατα τα burger του Barrow και τα τραπεζάκια του (2 booth μπροστά και 2 ψηλά τύπου μπαρ και μερικά από την άλλη μεριά της πλατείας) και κάποια πάνω (δεν παίρνω όρκο αλλά υποθέτω ότι θα έχει για το χειμώνα) και τα burger έρχονται σε αυτά τα υπέροχα καλαθάκια αμερικάνικου τύπου σε κάνουν να αισθάνεσαι λίγο πιο cool που σαβουριάζεις burger κάθε μέρα γιατί και στα σήριαλ έτσι κάνουν και είναι ‘ολοι 45 κιλά και χωρίς χοληστερίνη…. αλλά ξεφεύγω από το θέμα μου.

Το θέμα είναι ότι ο κατάλογος διαθέτει μερικές άκρως απολαυστικές επιλογές όπως είναι το Rooster (ο βασιλιάς του καταλόγου), το bacon mushroom melt (τίμιο) και το εκπληκτικό eggburger με ολόκληρο αυγό γιαμ-γιαμ! Μια ευχάριστη έκπληξη είναι και το veggie του καταλόγου με μπιφτέκι από λαχανικά και όσπρια. Α, και chicken parmesan καλό όπως και το bacon Jam (η εμμονή της συγγραφέως με το bacon παρακαλώ να περάσει απαρατήρητη από τους αναγνώστες της κριτικής).

Απ’όσο ξέρω το μαγαζί κάνει και σπέσιαλ burger και πιάτα, όπως έχει και κάποια λίγα πιάτα πέρα από τα burger για κυρίως, από τα οποία ξεχωρίζω το steak sandwich, ενώ δεν ξέρω αν τα ορεκτικά τους ισχύουν όλα αλλά οι γεμιστές πιπεριές είναι πάντα sold out και μου έχουν μείνει απωθημένο/ παράπονο.

Το μπιφτέκι των burger είναι κρεατένιο αρκετά κάτι που μερικούς μπορεί να τους χαλάσει, αλλά εμένα μου αρέσει, κάποιες φορές πάντως θα το ήθελα λίγο πιο ζουμερό (ειδικά από το καλοκαίρι και μετά που το συγκρίνω με ένα άλλο αγαπημένο burgerάδικο). Το ίδιο ισχύει και το veggie του, που μου αρέσει πολύ γευστικά αλλά θέλει κάτι παραπάνω σε sauce γιατί είναι στεγνό. Πάντως σαν γεύση είναι από τα πιο ιδιαίτερα veggie εκεί έξω.

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα καλή και τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί είναι πάντα με το χαμόγελο στα χείλια.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι εδώ και καιρό οι επιλογές στη draft μπύρα είναι ελάχιστες (μια αν δεν κάνω λάθος), ενώ εκτός από μπύρες και αναψυκτικά δεν υπάρχουν λίγο πιο ψαγμένες επιλογές.
Κόστος 10-13€/άτομο για burger + μπύρα.
Κατά τα άλλα σαφώς η καλύτερη επιλογή για burger στη πλατεία!