Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Σάββατο και επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί για πρώτη φορά. Η κράτηση έγινε τηλεφωνικά και αφού μας ρώτησαν για το που προτιμάμε να κάτσουμε, μας ζήτησαν πολύ ευγενικά αν μπορούμε να μην αργήσουμε.

Το μαγαζί είναι σε κεντρικό σημείο του Χαλανδρίου και ένα θέμα με το parking υπάρχει όπως και σε όλη την περιοχή εξάλλου. Φτάνοντας παρατηρήσαμε τον εσωτερικό χώρο ο οποίος δεν είχε αρκετά το στοιχείο του κήπου μέσα (μιας και το όνομα εκεί σε παραπέμπει). Σχετικά ζεστός με σίγουρα μεγάλα περιθώρια βελτίωσης.

Η υποδοχή ήταν περισσότερο ζεστή απ’ ότι περιμέναμε με χαμόγελα και ευχές για ένα όμορφο βράδυ όχι μόνο από τους σερβιτόρους αλλά και από τους ίδιους τους μάγειρες μιας και η κουζίνα είναι ανοιχτή και η επαφή μαζί τους άμεση.

Η κράτηση μας ήταν για τον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού. Μια πολύ όμορφη αυλή με αρκετά φυτά και διακοσμητικά που σίγουρα σε κάνει να αισθάνεσαι για λίγο πως δεν είσαι πλέον στην Αθήνα. Μας υποδέχτηκαν με ψωμάκια ψημένα στο φούρνο και 2 ειδών ντιπάκια. Το ένα νομίζω πως ήταν κάποιο είδος τυριού με άρωμα μαστίχας και το άλλο, που προσωπικά προτίμησα, πατέ ντομάτας με αρωματικά και σκόρδο.

Στα συν ότι μας ρώτησαν για το νερό αν προτιμάμε εμφιαλωμένο ή κανάτα.

Στο τραπέζι πάνω μας περίμενε το μενού. Αποτελείται από δυο σελίδες εκ των οποίων η μια με στάνταρ μεζέδες και η άλλη με πιάτα ημέρας τα οποία ενημερωθήκαμε πως αλλάζουν ανάλογα τις πρώτες ύλες που βρίσκουν. Με μια πρώτη ματιά υπήρχαν μεζεδάκια για όλα τα γούστα. Παραγγέλλαμε τα εξής:
Πατάτες τηγανητές οι οποίες ήταν σερβιρισμένες με τη φλούδα τους, τριμμένο τυρί και σκόρδο (πολύ ωραίες. - 3,5€)

Κατσικίσιο τυρί με μαρμελάδα φινόκιο (έντονη πολύ η γεύση του τυριού, καταπληκτική η μαρμελάδα – 5,5€ )
Κανταιφάκια γεμιστά με μείγμα τυριών και παστουρμά( άρεσαν ακόμα και σε άτομα στην παρέα που δεν τρώνε παστουρμά- 5,5€)

Καβουρμάς Κομοτηνής σερβιρισμένος με στρώσεις τυριών (πολύ ωραίο πιάτο, ιδιαίτερα καυτερή η σώς που το σερβίρουν. Ευτυχώς είναι χωριστά. – 6,2€)
Σαλάτα κινόα (πρώτη φορά που δοκίμασα και μου άρεσε! – 6,00€)

Ουρά μοσχαρίσια με μακαρούνες Κρήτης ( and the Oscar goes to… πραγματικά το καλύτερο πιάτο που φάγαμε. - 9,00€)

Αμελέτητα ελαφρός παναρισμένα και περασμένα από το τηγάνι (μέτριο πιάτο και σαν γεύση και σαν σερβίρισμα. – 6,00€)

Βλαχομπριζόλα η οποία είναι μια πολύ μεγάλη χοιρινή μπριζόλα (πάρα πολύ νόστιμη και σωστά ψημένη. -14,00€)

Από ποτά μας έκανε εντύπωση το γεγονός πως οι μπύρες που υπήρχαν στο μαγαζί ήταν αποκλειστικά Ελληνικές. Παραγγείλαμε δυο μικρά ποτήρια Κερκυραϊκή pilsner (θετικότατα σχόλια από όσους την ήπιαν) και οι υπόλοιποι προτιμήσαμε τη Σητειακή ρακί (από τις καλύτερες που έχω πιει).

Το service στο μαγαζί ήταν πολύ καλό. Συχνές αλλαγές στα τασάκια, ανανέωση κανάτας νερού όλα σε σωστούς χρόνους. Τα φαγητά ήρθαν σωστά και μόνο ο καβουρμάς άργησε αλλά μας ενημέρωσαν πως απλώς είχε γίνει λάθος στην παραγγελία. Θετικότατη εντύπωση μας έκανε το γεγονός πως και οι δυο μάγειρες πέρασαν κατά τη διάρκεια της βραδιάς από το τραπέζι μας και μας ρώτησαν αν όλα ήταν εντάξει και αν είχαμε κάποιο παράπονο.

Ζητήσαμε το λογαριασμό και αφού μάζεψαν τα πιάτα μας κέρασαν ατομικά τιραμισού σερβιρισμένα σε σφηνοπότηρα. Την ώρα που φεύγαμε μας έκανε εντύπωση το πόσο κόσμο είχε το μαγαζί μιας και απ’ ότι μάθαμε έχουν μόνο τρεις μήνες λειτουργιάς. Η καληνύχτα το ίδιο ζεστή με το καλωσόρισμα.

Σίγουρα πρόκειται για μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια από νέα παιδιά. Σου δίνουν τη δυνατότητα να δοκιμάσεις γεύσεις που το πορτοφόλι σου σε άλλες περιπτώσεις δεν θα άντεχε. Παρόλο που στεναχωρηθήκαμε για το ότι δεν το είχαμε ανακαλύψει νωρίτερα ώστε να εκμεταλλευτούμε την αυλή του το καλοκαίρι όλοι συμφωνήσαμε πως βρήκαμε ένα στέκι για το χειμώνα.