Cafe - Restaurants - Ακρόπολη, Αθήνα

Το Salad Project είναι ένα κατάστημα το οποιο έμαθα από εδώ και συγκεκριμένα από τον χρηστη fratello τον οποιο και ευχαριστώ γιατι την εποχή που έγραψε την κριτική ήμουνα στην φάση να βρω κάτι που να μπορώ να τρώω εν ώρα εργασίας πέρα από τα πολύ κλασσικά delivery. Επειδή δουλεύω και σχετικά κοντά το δοκίμασα αμέσως

Χώρος:
Ξεκινάω από εδώ για να φύγει γρήγορα. Δεν έχω πάει, ούτε έχω περάσει απέξω ποτε! Δεν μπορώ να κρίνω στο κομμάτι αυτό οποτε θα βάλω 2 που είναι το μέσο.

Εξυπηρέτηση:
Δεν έχω παράπονο. Οι υπάλληλοι στο τηλέφωνο είναι ευγενικοί και χρόνος παράδοσης καλός. Ένα λάθος που είχε γίνει επίσης το διορθώσανε αμέσως. Θα μου πείτε γιατί δεν βάζεις τότε 4; Νομίζω ότι το 4 θα πρέπει να μπει αν κάτι είναι άριστο η προσφέρει κάτι παραπάνω από το αναμενόμενο. Τώρα τι θα είναι αυτό... πιστεύω για τον καθένα είναι διαφορετικό

Γεύση:
Στο ζητούμενο λοιπόν!
Το κατάστημα προσφέρει:
Σαλάτες(προφανώς), αραβικές πίτες(wraps), φρέσκους χυμούς, smoothies, φρουτοσαλάτα (με φρούτα εποχής), μερικά αλλα ροφήματα(νομίζω και καφέ) και το χειμώνα νομίζω και σούπες. Ένα ένα:

Οι σαλάτες το οποιο είναι και το βαρυ πυροβολικό είναι μεγάλες, τα υλικά φρέσκα και σίγουρα καλύτερης ποιότητας από αλλα ντελιβεραδικα που κάνουν ΚΑΙ σαλάτες. Μπορείς να διαλέξεις από τις (πολλές) έτοιμες επιλογές η να φτιάξεις μια δικια σου με το σύστημα που έχουν αναφέρει και άλλοι εδώ. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στα υλικά και στις σως οποτε δύσκολα δεν θα ικανοποιηθεί κάποιος. Αξίζει να αναφερθεί ότι υπάρχουν και μακαρονοσαλατες.

Τίποτα δεν έτοιμο και όλα φτιάχνονται την στιγμή της παραγγελίας. Πολύ μεγάλο θετικό θεωρώ ότι ο κατάλογος αλλάζει με νέες προτάσεις και νέα υλικά ανάλογα με την εποχή. Συγκεκριμένα έκανα το test σε παραγγελια συναδέλφου που ζήτησε μια σαλάτα με φράουλες Αύγουστο και μου είπαν πως δεν γίνετε γιατί οι φράουλες είναι εκτος εποχής! Προφανές, αλλα κάτι που σπανια γίνετε δυστυχώς.

Για τα υπόλοιπα έχω να πω πως τα wraps είναι εξαιρετικά (ούτε αυτά είναι έτοιμα), η φρουτοσαλάτα μου άρεσε και σε καλή ποσότητα και κάποιοι συνάδελφοι που δοκίμασαν τα smoothies(τα οποια είναι και ιδιαιτερα) ενθουσιάστηκαν.

Value for money.
Όπως και να το κανεις πολλοί κοιτάνε κυρίως την τιμή και όταν είναι να παραγγείλεις απέξω σαλάτα και το κόστος μπορεί να φτάσει στις "έτοιμες" έως και 7€ ίσως να προτιμήσεις να πάρεις από αλλού(κάτι που κάνουν οι περισσότεροι συνάδελφοι μου ). Προσωπικά όμως πιστεύω ότι με βάση την ποιότητα και την ποσότητα οι τιμές είναι καλές γι αυτό και θα βάλω 3.

Συμπερασματικά αν δουλεύετε/μένετε στο κέντρο και το κατάστημα σας εξυπηρετεί τότε το προτείνω σίγουρα.

Είναι μια πολύ καλή και ποιοτική επιλογή ειδικά αν παραγγέλνετε συχνά και έχετε βαρεθεί πιτσες/burger και τα σχετικά. (σουβλάκι δεν γράφω... δεν το βαριέσαι ποτέ: ))