Κίνα & Ν. Ασία - Περιστέρι, Αθήνα

Θα γράψω την εμπειρία μου όπως ακριβώς εξελίχθηκε χρονικά, από τη στιγμή που μπήκαμε και ποια ήταν τα σημεία που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.

Πήγαμε με την παρέα μου τη Δευτέρα. Το μαγαζί το βρήκαμε πολύ εύκολα-είναι σε κεντρικότατο σημείο. Μπαίνοντας έπαθα το πρώτο σοκ. Περίμενα να αντικρίσω κλασσικό κινέζικο εστιατόριο. Θυμάστε τα κιτς κινέζικα εστιατόρια με τον παραφορτωμένο διάκοσμο; Ε ξεχάστε τα. Το μαγαζί ειναι ενα σικάτο εστιατόριο που σε καίρια σημεία έχει κάτι από Κίνα. Ο χώρος ειναι τεράστιος. Διαλέγεις να κάτσεις όπου θες! Να σημειώσω πως στην παρέα ήμασταν τρεις ενήλικες και μια μπέμπα -Θα καταλαβετε συντομα γιατι το αναφερω.

Ο κόσμος νεολαία περισσότερο, πράγμα που μου άρεσε πάρα πολύ! Είχα συνηθίσει στην εικόνα ενός κινέζικου εστιατορίου γεμάτο γερουσία που πηγαίνει ντυμένη on point να φάει με ολες τις επισημότητες. Εδώ είχε κυρίως νεολαία που περνούσε καλά. Πολύ όμορφη εικόνα.

Το σέρβις απο τη στιγμή που μπήκαμε στο μαγαζί ηταν χαμογελαστό και φιλόξενο. Μας οδήγησαν στο τραπέζι μας και πρότειναν να μας φέρουν παιδικό καρεκλάκι. Thumbs up. (Y)

Στο ζουμί τώρα. Θέλαμε να παραγγείλουμε κινέζικη κουζίνα αλλά βλέποντας τους διπλανούς που έτρωγαν σούσι ζηλέψαμε κ κάναμε λοιπόν ενα fusion εντέλει. Το μενού μας:

Wonton τυριού: τα κλασσικά τυρένια πουγκάκια. Πολύ γευστικά. Μου άρεσαν και σε συνδυασμό με τη σως που σερβίρονται.

Κινέζικο ψωμί: τραγανό απ έξω, μαλακό μέσα και μυρωδάτο.

Mendake noodles: Ωραία ποσότητα. Δεν ειχε υπερβολές. Κλασσικά λεπτά και σγουρά νούντλς αυγού με λαχανικά και κοτόπουλο. Πολύ νόστιμα με το σησαμέλαιο και τις λοιπές σάλτσες σε ισσορροπία!

Σπέσιαλ λεπτά νούντλς: πιο ελαφριά εκδοχή. Με μπόλικα λαχανικά και τρυφερό κοτόπουλο-έφαγε και η μπέμπα. Η μερίδα μου φάνηκε μεγάλη-ίσως έφταιγε το λεπτό νουντλ. Την τσακίσαμε!

Σπέσιαλ ρύζι ατμού: κλασσικό ρύζι με αυγό λαχανικά και κοτόπουλο. Όσοι έχετε δοκιμάσει ξανά κινέζικο γνωρίζετε τη γεύση.

Sushi: αναμφίβολα το βαρυ πυροβολικό. Με το που προσγειώθηκε στο τραπέζι μοσχοβόλησε. Για τη γεύση αναλυτικά πιο κάτω!

Spicy Crab: σκέτο βούτυρο! Αυτό το πράγμα έλιωνε στο στόμα! Το καβούρι μοσχοβολούσε φρεσκάδα. Το τραγανό αγγουράκι σε αντίθεση με τη βουτυράτη υφή του καβουριού και με λίγες σταγόνες σόγια σως-που βρισκόταν σε πανέμορφο βαζάκι σε κάθε τραπέζι- εκτόξευε όλους σου τους γευστικούς κάλυκες. Στην αρχή γλύκα και θάλασσα και στη συνέχεια πικάντικη επίγευση.

Salmon - Shrimp Tempura: είναι από τα πιάτα που στεναχωριέσαι που το πήρες με την παρέα σου για τη μέση. Θα ήθελα πολύ να βρω λόγια για τις γεύσεις και τις υφές αλλα δυσκολεύομαι. Γλυκό, πικάντικο, με τραγανή καρδιά απο γαρίδα τεμπούρα, και σολωμός που αγκάλιαζε το σχήμα γευστικά και οπτικά. Δεν το ξαναμοιράζομαι. Την επόμενη φορά ενα πιάτο μόνο για μένα!

Ενκατακλείδει, το σέρβις του μαγαζιού, ευγενικό και εξυπηρετικό. Τα πιάτα έεφτασαν σε φυσιολογική ώρα είτε ζεστά, είτε κρύα. Οι τιμές ήταν προσιτές και λογικές σε σχέση με τη γεύση που σου προσέφερε το πιάτο. Ο μόνος λόγος που βάζω 3/4 είναι γιατί έχω δει και φτηνότερα, σίγουρα όχι όμως το ίδιο ποιοτικά. Μου έκανε εντύπωση το γεγόνος ότι για καινούριο μαγαζί είχε πολύ κόσμο και μάλιστα Δευτεριάτικα. Ήταν μια μοναδικά γευστική εμπειρία! Θα το ξαναεπισκευτώ πολύ σύντομα να δοκιμάσω και άλλα πιατα.