Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Οικονομική κρίση στην Ελλάδα, πολλές νέες κοπέλες την κάνουν στο εξωτερικό για να εργαστούν στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ως αεροσυνοδοί σε Emirates, Qatar και Etihad, όσες δηλαδή δεν θέλουν να φάνε τα νιάτα τους στις καφετέριες για να περιμένουν μισό ευρώ φιλοδώρημα από τον πιτσιρικά που και αυτός παίρνει χαρτζιλίκι από τον πατέρα του που ίσως και αυτός είναι άνεργος.

Κατά τα λοιπά selfie για να δείχνουμε ωραίοι γκόμενοι και γκόμενες, τι ωραία και καλά, αγκαλιές και φιλιά και σε περίοπτη θέση το τελευταίο τατουάζ που χτυπήσαμε. Hashtag και λοιπές μαλ... ίες μας μάραναν.

Αυτή είναι η μία όψη. Όπως έχω επαναλάβει και παλαιότερα, μετά την γρήγορη μόδα με το παγωμένο γιαούρτι... ήρθαν και τα κεμπαπτζίδικα... αυτά προς το παρόν καλά κρατάνε. Πολλοί το έριξαν στα κεμπαπτζίδικα με την ελπίδα πως είναι φθηνότερο και πιο οικείο στις γεύσεις του έλληνα, άλλοι άσχετοι με το αντικείμενο και άλλοι πιο σχετικοί. Ποιοί όμως θα διατηρηθούν μετά από την μείωση της ζήτησης;

Ημέρα Τρίτη (6-10-2015), πιο χαλαρή και από τις Κυριακές μου που έχω προπόνηση και λέμε να κάνουμε μια χαλαρή βόλτα προς τη Γλυφάδα, χωρίς να είμαστε με το ρολόι για το πότε θα γυρίσουμε. Ο καιρός σύμμαχος...

Η Γλυφάδα καλά κρατεί, εμπορική μέρα γαρ με αρκετό κόσμο. Τελικά παρκάρουμε έξω από το δημαρχείο της Γλυφάδας που είναι πιο ήσυχα και με πολύ περισσότερο διαθέσιμο χώρο. Πλησιάζουν οι γιορτές και μετά από 2 ώρες περπάτημα και κάποια ψώνια ήρθε η ώρα να ξαποστάσουμε. Πιο κοντά από όλους ο Πρόεδρος, σε απόσταση αναπνοής από το αμάξι μας. Που να γυρίζεις μετά πχ από την πλατεία Εσπερίδων.

Για τον Πρόεδρο λοιπόν δεν γνώριζα πολλά, αν δεν με απατάει η μνήμη μου πρέπει ο ιδιοκτήτης να ήταν συνέταιρος ή με τον κυρ Αρίστο ή με τον Μπαρμπαδήμο και να τα "σπάσανε" για να ακολουθήσει ο καθένας τον δικό του δρόμο. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με διαφωτίσει σε επόμενη κριτική.

Ο χώρος είναι τεράστιος, ειδικά για καλοκαίρι. Πρόκειται για κάποια παλιά μονοκατοικία που την περιποιήθηκαν. Έχει δεντράκια και είναι πλακόστρωτη σαν να βρίσκεσαι σε νησί των Κυκλάδων (προσωπική άποψη). Βοήθησε και η βραδιά που ήταν σχετικά ζεστή και η συντριπτικη πλειοψηφία των θαμώνων καθόντουσαν έξω. Ξύλινα τραπέζια και στιβαρά, με σουπλά επάνω και καλής ποιότητας και καθαρά πιάτα και ποτήρια (χωρίς να έχουν φθαρεί από τη συνεχή χρήση). Οι επιγραφές παραπέμπουν όπως και στον Μπαρμπαδήμο πχ, ωραίες και νοσταλγικές αλλά θα αρχίσουν να κουράζουν αργότερα καθώς ΟΛΟΙ χρησιμοποιούν τον ίδιο τόνο. Οι τουαλέτες καθαρές.

Η εξυπηρέτηση είναι καλοκουρδισμένη, ευγενική αλλά και απρόσωπη καθώς με τόσο κόσμο είναι αδύνατον να σου δώσουν περισσότερη σημασία από ότι σε άλλους. Υπάρχει και ο υπεύθυνος που τσεκάρει την όλη κατάσταση και δίνει οδηγίες (όχι πάντως με άσχημο ή αυστηρό τρόπο). Το μόνο που ας πούμε με "χάλασε" είναι η αποφώνηση στο τέλος "Ευχαριστούμε παιδιά". Και εμένα δεν με πειράζει λόγω ηλικίας, αλλά σε κάποιον άνω των 50 δεν θα ήταν και ότι πιο κομψό. Πραγματική λεπτομέρεια πάντως.

Ο κατάλογος με πάμπολλες επιλογές που συνδυάζουν αυγά μάτια με παστουρμα-σουτζούκια κλπ, τις γνωστές σούβλες συν σις μοσχάρι και σις αρνάκι γάλακτος (στα 5 ευρώ όμως). Έχει όμως και παλαιωμένο κασέρι, ιμάμ, φαλάφελ και λεχματζούν. Όρεξη να έχεις να παραγγέλνεις.

Η παραγγελία μας δεν ήταν μεγάλη γιατί η γνωστή συνοδός μου τρώει σαν σπουργίτι και μετά αναγκάζομαι και τα τρώω όλα εγώ.

- Προσγειώνεται μπουκάλι νερό Βίκος ενός λίτρου στο 1 ευρώ. Μάλιστα με το καλησπέρα σας έπεσε εκεί το μάτι μου και μου ήρθαν στον νου όλες οι αναφορές των φίλων χρηστών του σάιτ. Παρ'όλα αυτά το κρατήσαμε καθώς μπύρες και κρασιά κομμένα πλέον τώρα που ξεκινάει η αγωνιστική σεζόν.

- Φέτα σαγανάκι σε κρούστα καλαμποκιού στα 4.8 ευρώ. Πικάντικη και με τραγανή κρούστα. Καλής ποιότητος, ίσως ταίριαζε και με μέλι.

- Αυγά μάτια με σουτζούκι στα 4.8 ευρώ. Καλοψημένα με νόστιμο κρόκο και 4 κομματάκια σουτζούκι. Τα συνοδεύσαμε με πίτα (0.4 ευρώ). Υπάρχει και η δυνατότητα για πατάτες τηγανιτές με αυγά και σουτζούκι-παστουρμά στα 6.9 ευρώ και φάνηκε υπερπαραγωγή περνώντας από δίπλα μας αλλά καλό είναι να το παραγγείλετε αν είστε τουλάχιστον 3 άτομα, για τη μέση.

- Μερίδα καλαμάκια στα 7.8 ευρώ. Περιελάμβανε από ένα κεμπάπ, κασερλί κεμπάπ, καλαμάκι κοτόπουλο, καλαμάκι χοιρινό και καλαμάκι σουτζούκι. Όλα ήταν νοστιμότατα και ειδικά τα κεμπάπ, σαν να μου είχαν δώσει την αίσθηση ότι είχαν ψηθεί με βούτυρο. Αφράτα και πραγματικά λαχταριστά, καμιά σχέση στη γεύση από τα κοντινά μου σουβλατζίδικα. Είχαν κάτι που έκανε τη διαφορά. Καλοψημένα τα καλαμάκια κοτόπουλου και χοιρινού (λίγο νοστιμότερο το χοιρινό κατά την άποψη μου), ενώ το σουτζούκι ήταν ελαφρώς πικάντικο αλλά όχι βαρύ κι ασήκωτο.

Συνοδεύτηκαν από πίτα, ψητή τομάτα που γλύκιζε και μου θύμησε τον Αχαντία (γνωστό σουβλατζίδικο της Δραπετσώνας τη δεκαετία του 1990) και πιπεριά ψητή. Και εδώ λείπουν οι πατάτες τηγανιτές όμως να πω πως και σε περσινή επίσκεψη μου σε σουβλατζίδικα της Κωνσταντινούπολης δεν τα συνάντησα ούτε εκεί. Απλώς εκεί τα συνόδευαν με πλιγούρι.

- Κέρασμα σφηνάκι γρανίτα λεμόνι.

Το σύνολο στα 18.8 ευρώ, ότι πρέπει για μια χαλαρή έξοδο μετά από βόλτα.

Υπάρχουν και γλυκά στον κατάλογο όπως σοκό-πορτό-καρυδόπιτα, καζάν ντιπί και εκμέκ αλλά παλαιότερες κριτικές για το ζαχαροπλαστείο του Παπαπαρασκευά μας έπεισαν να δοκιμάσουμε τις καριόκες του.

Συμπερασματικά θα πω πως θα ήθελα να δοκιμάσω ακόμα το τυλιχτό με το φαλάφελ και το λεχματζούν αλλά και τα κεμπάπ. Όντως μου έδωσαν την εντύπωση πως παρασκευάζονται εκείνη την ώρα και αυτό αν μη τι άλλο δείχνει μεράκι.

Τα τυλιχτά κοστολογούνται στο κατάστημα περί τα 2.4 ευρώ, νομίζω 0.5 ευρώ πιο πάνω σε σχέση με το ντελίβερι.

Ο Πρόεδρος έχει βρει τα πατήματα του, ενώ φιλοξένησε και επαγγελματικό γεύμα 33 ατόμων από κάποια πολυεθνική εταιρία μάλλον (βλέποντας και άτομα ξένης εθνικότητας). Κρίνοντας την κατηγορία του η εμπειρία μας ήταν άκρως θετική και αν υπολογισετε τις παραπάνω παραμέτρους νομίζω πως τα χρήματα σας δεν θα πάνε χαμένα. Σε παρόμοια περίπτωση μπορώ να τον επισκεφθώ και στο πιο κοντινό μου Μοσχάτο.