Bar Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο την Κυριακη της πανσελήνου. Ειχα αγοράσει το κουπονι αρκετό καιρό πριν και ένα δείπνο κατω απο την πανσέληνο ηταν μια καλη ευκαιρία να πάμε. Δεν ειχα ξαναπάει στο εστιατόριο, αν και ειχα ακουσει καλες κριτικές και για το καταστημα και για την περιοχή.

Μόλις φτάσαμε μας ρώτησαν στην εισοδο αν ηρθαμε για ποτό ή φαγητό. Αναφέραμε πως ειχαμε κλεισει τραπέζι με κουπόνι. Αισθάνθηκα πως η υποδοχή ηταν λιγο ψυχρή. Παρότι ειχαμε κλείσει τραπέζι, δεν υπήρχε συγκεκριμένο στο όνομα μας και καθίσαμε σε ένα από τα τραπέζια που μας προτεινε.

Μόλις καθίσαμε μας ρωτησε αν επιθυμούμε νερό σε μπουκάλι ή της βρύσης. Είπαμε της βρυσης και περιμεναμε μια κανάτα, αλλά μας έφερε δυο ποτήρια. Στη συνέχεια δεν μας έφερε τον κατάλογο, αλλά μας ειπε τι δικαιούμαστε ανά ενότητα φαγητου. Για ορεκτικό λοιπον επιλέξαμε "Φρέσκα λαχανικά σχάρας, με φρέσκο θυμάρι και σιρόπι βαλσάμικο", ως σαλάτα "Ρόκα με θρυμματισμένο ανθότυρο, σουσάμι και παλαιωμένο βαλσάμικο" και για κυρίως πιάτο "Γλυκόξινα ψιλοκομμένα χοιρινά φιλετάκια με φράουλες, kiwi, μάνγκο και ρύζι ατμού" και "Φιλετάκια από κοτόπουλο μαριναρισμένα σε γάλα καρύδας, κουρκουμά και ρύζι ατμού". Το επιδόρπιο ηταν συγκεκριμένο και περιλάμβανε "Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης".

Το ορεκτικο ηταν εξαιρετικό. Τα λαχανικα ηταν σωστά ψημενα και έδενα τέλεια με το σιρόπι βαλσάμικου. Ηταν η πρώτη φορα που δοκιμαζα μια τέτοια εκτέλεση και ενθουσιάστηκα. Η σαλάτα ήταν και αυτη πολύ καλή και σε αρκετα ικανοποιητική ποσότητα. Γευστικά ηταν αρκετα ανώτερη από αρκετες παρόμοιες που ειχαμε δοκιμάσει. Το πλεον εντυπωσιακό όμως ηταν το γεγονός πως ο σερβιτόρος με το που έφερε τη σαλάτα μας τη σέρβιρε και στα πιατα μας.

Και τα δυο κυρίως πιατα ήταν εξαιρετικά. Τα χοιρινα φιλέτα και δεν ηταν ακριβώς φιλετα, αλλά ψιλοκομμένα κομματια χοιρινού ανακατεμένα με τη γλυκόξινη σάλτσα. Να ομολογήσω πως η σάλτσα ηταν αρκετα καυτερή για τα δικα μου γουστα, αλλά δεν παύει να ήταν εξαιρετικα γευστική. Τα φιλετάκια κοτόπουλου ηταν περασμένα σε καλαμάκι (πρωτοτυπο και αυτό) και η συνοδευομενη σάλτσα ηταν γευστικά πιο κοντα στα γούστα μου. Να αναφερω πως το συνοδευτικό ρυζι ηταν παρα πολύ καλό και στα δύο πιατα.

Αφου τελειωσαμε με τα κυρίως, ηρθε η ώρα του επιδόρπιου. Ο συνδυασμός του ηταν άριστος και το σουφλέ όπως το περιμέναμε. Δεν ξερω αν όντως η βανιλια είχε προέλευση Μαδασκάρης, αλλά ηταν πολύ καλή.

Η ατμόσφαιρα και το περιβάλλον ηταν ειδυλλιακά. Περα απο την πασέληνο, το καταστημα ειναι τοποθετημένο διπλα στο θάλασσα. Επίσης, στην καλη ατμόσφαιρα συνέβαλε και το γεγονός πως δεν φυσούσε. Ο φωτισμός ήταν όσος έπρεπε για να δωσει ενα επιπλεον ρομαντισμό.

Η εξυπηρέτηση εκτός απο την υποδοχή, κινηθηκε σε εξαιρετικά επίπεδα. Οι σερβιτόροι κινουνταν συνέχεια μεσα στο χωρο. Οταν ειδε πως τελειώναμε το ορεκτικο μας ρώτησε πότε να φερει το κυρίως. Δεν αισθανθήκαμε πως επειδή ήμασταν με κουπονι είχαμε λιγότερη εξυπηρέτηση. Σημαντικότατο ειναι και το γεγονός πως με την παραγγελια έφερε απόδειξη με το ποσό του κουπονιού συν τα επιπλέον ποτά που είχαμε παρει.

Συμπερασματικά λοιπόν, ειναι μια αρκετά καλη επιλογη για φαγητό και ποτό ή καφέ. Εχει ελαφρώς τσιμπημένες τιμές, που δικαιολογούνται ως ενα σημείο για την τοποθεσία που βρίσκεται.