10 Οκτ 2015

Ο αρχάριος πρώτη γραφή στο ask4food. Σάββατο 26 Σεπτέμβρη μια παρέα 6 ατόμων ξεκινήσαμε απο τον κορυδαλλό για βραδινή κρεπάλη για μεζέδες για τσίπουρα γενικά για φαγητό και πιοτί που λένε.

Δεν είχαμε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό και έτσι ο καθένας έλεγε τα δικά του πάμε εδώ ο ένας πάμε εκεί ο άλλος και όλα τα σχετικά, αυτό ως συνήθως κουράζει και την λύση ανέλαβε να μας την δώσει η Αναστασία μέσα απο τις σελίδες που παρακολουθεί σχετικές με το φαγητό, αυτό λοιπόν έγινε μπήκε είδε μας διάβασε και φτάσαμε στα καλά θα πω εγώ παιδιά.

Περίπου στις 10 το μαγαζί δύο χώροι διαφορετικοί ο εσωτερικός που θυμίζει παλιό κουτούκι ζεστός και φιλόξενος, οχι αυτό το σύνηθες με τις κονσέρβες και τις παλιές φωτογραφίες που κυριαρχεί την τελευταία δεκαετία στις γειτονιές μας αλλά ένας άλλος χώρος φτιαγμένος με κέφι και αγάπη. Το άλλο κομμάτι η αυλή του χαλίκι δέντρα πολύχρωμα τραπέζια παρτέρια με μυρωδικά πολύ όμορφη πραγματικά.

Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο αναγκαστικά μιας και μέσα ήταν γεμάτο οχι ότι έξω ήταν κάτι άλλο υπήρχαν δύο τρία ελέυθερα τραπέζια τα οποία γέμισαν και αυτά ένας πανικός ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Ένας νεαρός που έτρεχε συνέχεια να εξυπηρετήσει και σίγουρα δεν θα ήθελα να ήμουν στην θέση του.
Ευγενικός μας έστρωσε λαδόκολλα με εμφιαλωμένο νερό και στίξ απο ψωμί με κάτι σαν τυροκαυτερή απο ότι παρατήρησα το καλοσώρισμα δεν ήταν ίδιο σε όλα τα τραπέζια. παραγγείλαμε σχετικά γρήγορα για τον κόσμο που είχε και ήρθαν και σχετικά γρήγορα θα έλεγα.

Μανούρα έτσι ονομάζουν μια σαλάτα με άγρια ρόκα ψητό μανούρι και βινεγκρέτ αρκετά καλή ποσότητα και γευστική στην τιμή των 7€, ρολάκια μελιτζάνας με φέτα και κόκκινη σάλτσα δύο μερίδες ιστορία μου αμαρτία μου αν είχαν και άλλες θα τις παραγγέλναμε όλες 5€ φέτα ψητή ψιλοκαυτερή πλούσια σε γεύση 5€ πατάτες φρέσκιες με αυγά και στακοβούτηρο επιστρέψαμε το πιάτο πλυμένο και σκουπισμένο καταπληκτικό 6,5€ καβουρμά βουβαλίσιο με πιπεριές και πατάτα βραστή παράξενη αλλά όμορφη γεύση 7€ συκώτι τηγανιά με καπνιστή πάπρικα ακόμη κάνω βούτες στο λάδι 7€ ήπιαμε 4 κιλά κρασί μοσχάτο ροζέ πολύ καλό στο τέλος μας κέρασαν ψητά μήλα και ήρθε και έδεσε, το κέρασμα και αυτό δεν ήταν ίδιο σε όλα τα τραπέζια.

Πληρώσαμε κοντα στα 80 και κάτι και εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος σίγουρα θα κανονίσω παρέα για να ξαναπάω.

10 Οκτ 2015

dim7500s