Ιταλία - Ακρόπολη, Αθήνα

2/10/2015, Παρασκευή βράδυ 4 άτομα

Πέρασε πάλι αρκετός καιρός από την τελευταία μου κριτική, στον αγαπημένο μας, διαδικτυακό τόπο. Καλοκαιράκι με πολύ δουλίτσα και αρκετές εξορμήσεις εκτός Αττικής, με δυνατές γαστρονομικές ανακαλύψεις που δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί σας εδώ, λόγω περιορισμένων επιλογών σε περιοχές (μόνο Αττική) από την επικράτεια. Ένα θα σας πω μόνο, έτσι για να ζηλέψετε... 4 άτομα κάπου στην μαγνησία, με γαριδομακαρονάδα για όλους, με φρέσκες γαρίδες (πάνω από 1 κιλό), φρέσκο καλαμάρι στα κάρβουνα, σαλάτα, σαγανάκι και τσιπουράκια με μεζεδάκια, πληρώσαμε μόνο 65 ευρώ, σε μαγαζί πάνω στο κύμα κυριολεκτικά, με φανταστικές γεύσεις και εξυπηρέτηση. Αυτά όμως θα γραφτούν σε άλλους χώρους τύπου trip.

Περνώντας στο θέμα μας, πρόσφατα έπεσε στην αντίληψή μου, το άνοιγμα ενός μαγαζιού, το οποίο ομολογουμένως έλειπε από την συγκεκριμένη γειτονιά. Το "θα σου κάνω μακαρόνια" βρίσκεται στην μικρή και γραφική γειτονιά κάτω από το μουσείο της ακρόπολης, δίπλα στο cafe/bar Regal. Το concept το έχουμε ξανασυναντήσει στο γκάζι και στο κέντρο της Αθήνας. Η πρώτη άποψη θετική, ωραία ζεστά χρώματα, φανταχτερές ταμπέλες και κόσμος να μπαινοβγαίνει. Το μικρό αυτό ποιοτικό (εν τέλει) funky-φαστφουντάδικο ζυμαρικών (φρέσκων και μη) σε κερδίζει αρχικά απέξω. Ο εσωτερικός του χώρος είναι διακοσμημένος με το κλασικό "βιομηχανικό" στυλ. Παντού ξύλινες επιφάνειες με μεταλλικές λεπτομέρειες και φώτα.

Μπαίνοντας μέσα, αφού περάσεις τα λιγοστά τραπεζάκια, πέφτεις πάνω στην βιτρίνα με τα ζυμαρικά και τους ευγενέστατους υπαλλήλους. Οι οποίοι σε βοηθούν, με χαμόγελο, σε όποια τυχόν απορία έχεις, σχετικά με το μενού και τους συνδυασμούς. Το μενού είναι διαρθρωμένο σε δύο κυρίως κατηγορίες, τα ζυμαρικά και τις σαλάτες. Στα ζυμαρικά αρχικά επιλέγεις το είδος και μετά την σάλτσα. Οι ποικιλία σε σάλτσες είναι αρκετά καλή αν εξαιρέσουμε την έλλειψη σε επιλογές με μανιτάρια... Οι σαλάτες έχουν αντίστοιχες επιλογές με ψαγμένους και γευστικούς συνδυασμούς από σαλατικά, φρούτα και dressings.

Οι γεύσεις σε ότι δοκιμάσαμε ήταν δυνατές, οι σάλτσες είναι πάντα φρεσκομαγειρεμένες και όχι ξαναζεσταμένες και το αποτέλεσμα απολαυστικό. Δοκιμάσαμε 3 διαφορετικούς συνδυασμούς και μείναμε πλήρως ικανοποιημένοι. Μεγάλη έκπληξη οι σαλάτες, δοκιμάσαμε 2 και ήταν υπέροχες! Μπορούν να φαγωθούν και σαν πλήρες γεύμα και είναι αρκετά οικονομικές. Τα γλυκά είναι λίγα αλλά φοβερά, μην ξεχάσετε να τα δοκιμάσετε, αν δεν κάνετε δίαιτα! Μους λεμόνι και σοκολάτας μας άφησαν άφωνους. Στο τέλος ρωτήσαμε και μάθαμε πως τα παιδιά που έστησαν το συγκεκριμένο μαγαζί συνεργάστηκαν με διάσημο σεφ, εστιατορίου, μεγάλου ξενοδοχείου της Αθήνας.

Σε γενικές γραμμές οι τιμές κινούνται σε καλά επίπεδα εκτός από κάποιους πιο "περίεργους" συνδυασμούς που ξεφεύγουν λίγο, τύπου φρέσκα ζυμαρικά με σολωμό.

HIGHLIGHTS: Οι συνδυασμοί και οι γεύσεις στις σαλάτες και τα γεμάτα νοστιμιά απλά γλυκάκια του!

Προβληματάκια συναντήσαμε στον χρόνο προετοιμασίας και σερβιρίσματος και στην ευκολία να βρούμε να καθίσουμε, καθώς το μαγαζάκι αυτό είναι αρκετά μικρούλι. Ο εξωτερικός χώρος με τα σταντ θέλει μία ιδιαίτερη προσοχή καθώς όλα γέρνουν λίγο λόγω ανισόπεδου πεζοδρομίου.

Να ευχηθώ καλή αρχή και στην πρώτη ευκαιρία ανανέωσης του καταλόγου, ελπίζω να μπουν περισσότερες συνταγές με μανιτάρια, για εμάς τους λάτρεις τους!