Ψαροταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Φίλες καρδιακές από τα νότια προάστια, ένα φθινοπωρινό βράδυ, με παρέσυραν κατά Τζιτζιφιές μεριά για ψαροκατάνυξη στην περιβόητη " Γιαγιά Ελισάβετ ". Και τι δεν είχα ακούσει για το μαγαζί αυτό.... πράγματα που θα ζήλευε ακόμα και η γαλαζοαίματη γιαγιά Queen Elizabeth!! Πάνω από όλα, όμως, μέτρησαν τα σχόλια που υπάρχουν στο site μας.....

Με το που μπήκα στον εξωτερικό χώρο με ξάφνιασε η μεγάλη αυλή που θυμίζει κλασικό εξοχικό κέντρο, σαν να ΄σουν στην εξοχή. Την αυλή σκεπάζει από άκρη σε άκρη μια κληματαριά με πλούσια σοδειά σταφυλιών που οι ιδιοκτήτες στοιβάζουν στην αποθήκη τους για πάσα χρήση. Τα τραπέζια εντελώς απλά, όπως μιας λιτής ταβέρνας. Εμείς διαλέξαμε ένα τραπέζι που έβλεπε προς την μεριά της κουζίνας. Τυχαίο ;;

Ο εσωτερκός χώρος, εξίσου μεγάλος, με φωτεινά παράθυρα και δύο πεντακάθαρες τουαλέτες!!

Δυστυχώς την ώρα που πήγαμε εμείς η Γιαγιά Ελισάβετ, κοντά στα ογδόντα, είχε πάει για ξεκούραση και έτσι μας εξυπηρέτησε ο συμπαθής ανηψιός της και ένας εξίσου πρόθυμος σερβιτόρος. Οι ιδιοκτήτες είναι Πόντιοι με ρίζες από το Ορντού κοντά στην Μαύρη θάλασσα για τον λόγο αυτό στον κατάλογο του εστιατορίου διέκρινα μια μικρή γκάμα από ποντιακά και σοβιετικά εδέσματα όπως πελμένι, μαντί ή σαρμάδες!!

Το πρώτο μαγαζί που τους έκανε γνωστούς στο ευρύ κοινό βρισκόταν, από τη ΄90 μέχρι πέρυσι, λίγο πιό κάτω, ακριβώς πίσω από τον παλιό Ιππόδρομο. Το μαγαζί θα το βρείτε στην περιοχή των Προσφυγικών, στίς Τζιτζιφιές. Προσωπικά έφθασα σε 5' στο μαγαζί με ταξί που πήρα από τον πλησιέστερο σταθμό του ΗΣΑΠ, στο Μοσχάτο. Νοητά, το μαγαζί βρίσκεται στην τρίτη παράλληλη της Λεωφ. Θησέως, προς τον Ιππόδρομο καθώς και στην τρίτη παράλληλη της Λεωφ. Ποσειδώνος.

Ο κατάλογος μάς εξέπληξε με την επάρκειά του και τα ψαρικά με τη φρεσκάδα και τη νοστιμιά τους. Για καθημερινή, που πήγαμε εμείς, υπήρχαν αρκετά ψάρια ημέρας.

Τρία άτομα, παραγγείλαμε:

Χόρτα, ραδίκια γλυκά. Φρεσκότατα και εξαιρετικά. Ευρώ 3,00

Μύδια, περί τα τριάντα τεμ. η μερίδα, φρεσκότατα και καλοανοιγμένα με έντονη την αρμύρα της θάλασσας. ΕΥΡΩ 7,00

Θράψαλο, κατεψυγμένο, γεμιστό με τυρί φέτα, ντομάτα και πιπεριές πράσινες. Το μόνο, κάπως αδιάφορο πιάτο. ΕΥΡΩ 9,50

Γαρίδες ( κατεψυγμένες ) Νο. 1, τέσσερα τεμ.. Πολύ νόστιμες και ζουμερές, Συστήνονται και με το παραπάνω. ΕΥΡΩ 11,00

Μπακαλιάρος φρέσκος, τηγανητός, δύο χορταστικά τεμ. στη μερίδα, ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΦΡΕΣΚΑΔΑΣ!! ΕΥΡΩ 10,50

Λαχανοσαρμάδες, από τα χεράκια της απούσας Γιαγιάς, φτιαγμένοι εντελώς ποντιακά, συνδυασμός κιμά, ρυζιού και φυσικά... καρότου. Πολύ χορταστική μερίδα! Λίγο ανοίκεια γεύση αλλά πάντως εμείς τους τιμήσαμε και με το παραπάνω. ΕΥΡΩ 6,00

Το ψωμί, φέτες, συνηθισμένου, καψαλισμένου άρτου, ΕΥΡΩ 1,00

Τα νοστμότατα ψαρικά έρχονται, όπως μας είπαν, από τη Νέα Πέραμο, από συγκεκριμένο προμηθευτή.

'Ηπιαμε 1k. g κρασί χύμα λευκό, Τριποδάκη παρακαλώ. 'Ακρως συμπαθητικό. ΕΥΡΩ 6,00.
Από νερό..... κανάτα!!

Γύρω μας επικρατούσε αρκετή ουζοτσιπουροποσία συνοδεία μεζέδων.

Τα αρωματικά χαρτομάνδηλα που μας προσφέρθηκαν στο τέλος μας εξέπληξαν ευχάριστα ως κίνηση, προερχόμενη από μια τόσο απλή ψαροταβέρνα, όταν μάλιστα σε άλλα εστιατόρια του είδους κάνουν τα στραβά μάτια!!

Μοναδικό επιστέγασμα το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κέρασμα στο τέλος:
Μας αποχαιρέτισαν με μεγαλοπρέπεια, όπως αρμόζει στη ναυτική και φιλόξενη χώρα μας, με μια περίφημη μερίδα σπιτικού γλυκού κουταλιού σύκου - Δια χειρός γιαγιάς Ελισάβετ - μέσα σε ένα πιάτο με φοβερή γιαούρτη Όλυμπος.
Το καλύτερο κέρασμα που έχω δεχτεί εδώ και καιρό σε εστιατόριο!

Χαρήκαμε για τη γνωριμία, θέλετε δε θέλετε, τα καταφέρατε!
Θα με ξαναδείτε!