Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Είχα ακούσει για το μαγαζάκι καλά λόγια κι έτσι Κυριακή μεσημέρι (4/10) αποφασίσαμε να πάμε να κάνουμε "επιτόπιο έλεγχο".

Το μαγαζί έχει μενού και ψαρικά και κρεατικά και μαγειρευτά πράμα που, όπως κι άλλος χρήστης είπε, αρχικά μπορεί να τρομάζει γιατί είναι δύσκολο να είσαι καλός σε όλα!

Ο χώρος ωραίος, με ξύλινα τραπέζια που έβγαζαν κάτι το ρουστικ και χειροποίητο. Γενικά και το ντεκόρ ήταν ωραίο. Επίσης αν και μου φάνηκε περίεργο το όνομα έμαθα μετά ότι όποιος έχει κάνει έστω κι ένα πέρασμα από Θεσσαλονίκη γνωρίζει τον Κρικέλα (το οποίο εγώ δεν γνώριζα). Μάλλον από Θεσσαλονίκη μεριά πρέπει να κρατά ο ιδιοκτήτης γιατί τον είχε και το πίνακα του με το λευκό πύργο!

Το μαγαζί είναι σε κεντρικό δρόμο στη Γλυφάδα με αρκετό ανταγωνισμό. Καθίσαμε έξω επειδή είχε καλό καιρό.

Η κουζίνα φαίνεται στο χώρο αλλά δεν παρατήρησα καμμία μυρωδιά στον εσωτερικό χώρο όταν μπήκα. Δε ξέρω το χειμώνα τί θα γίνεται.
Χώρος λοιπόν 4/4

Αμέσως ήρθαν και μας εξυπηρέτησαν. Δεν ήταν γεμάτο βέβαια το μαγαζί αλλά φαινόνταν ότι υπήρχε ενέργεια κι όχι ρέκλα.
Μας έφεραν νερό σε κανάτα (κι όχι εμφιαλωμένο σε μπουκάλι χωρίς να μας ρωτήσουν όπως μερικοί μερικοί).

Τα δύο παιδιά που μας εξυπηρέτησαν (ένας άντρας και μια γυναίκα) ήταν πολύ ευγενικά και πρόθυμα, τα φαγητά ήρθαν σε νορμάλ χρόνο και δεν έτυχε να κάνω νόημα και να μην έρθει αμέσως κάποιος.
Εξυπηρέτηση λοιπόν 4/4 αφού δεν έχω απολύτως τίποτα να τους προσάψω

Στοοο ψητό τώρα...
Είχαμε όρεξη για ψαρομεζέδες και τσιπουράκι κι αν και συνήθως είναι πιο ασφαλής επιλογή τα κρεατικά (τα οποία εκτός των άλλων στο συγκεκριμένο κατάστημα είχαν δοκιμάσει και άλλοι χρήστες του ask for food) φαίνεται ότι είχαμε όρεξη για ρίσκο και έτσι κινηθήκαμε στο χώρο των θαλασσινών.

Μας βγήκε το ρίσκο;

Απόλυτα!

Ειλικρινά το μαγαζί, αν και τώρα βλέπω ότι έχει καταχωρηθεί σαν meat restaurant, δεν πάει πίσω ούτε πόντο και στα θαλασσινά. Την επόμενη θα δοκιμάσουμε κρέατα και μαγειρευτά για να έχουμε σφαιρική άποψη!

Πήραμε:
Σκουμπρί καπνιστό. Πολύ νόστιμο! Αλλά είμαι προκατειλημμένος γιατί απλά λατρεύω το σκουμπρί καπνιστό.

Γαυράκια. Στα φέρνουν χωρίς το κεντρικό αγανάκι. Μια παρατήρηση: όχι ότι είμαστε μωρά κι έχουμε πρόβλημα με το αγανάκι του γαύρου, ούτε ότι αν κάποιος μας τα φέρει ως συνήθως με το κόκκαλο θα του κόψουμε βαθμό. Δεν το ζητήσαμε ξεκοκκαλισμένο άλλωστε, αλλά είναι μερικές λεπτομέρειες που δείχνουν ότι κάποιος ασχολείται και έχει μεράκι και προσπαθεί να κάνει κάτι περισσότερο ακόμα και σε ένα απλό πιατό που μπορεί να πετάξει στο τηγάνι απλά. Μεγάλη μερίδα.

Σαρδέλες μαρινάτες (πρώτη φορά έτρωγα συνήθως παντού μαρινάρουν τους γαύρους) που μας ενημέρωσαν τα παιδιά που εξυπηρετούσαν ότι μαρινάρουν οι ίδιοι

Μύδια τηγανιτά, ΟΛΑ τα λεφτά το καλύτερο πιάτο και δε λέω τίποτα άλλο. αξίζει να πάς γι αυτό! Αν φάτε θαλασσινά πάρτε το.

Τυροκαυτερή χειροποίητη (νορμάλ καυτερή, όχι για θάνατο όπως μου αρέσει εμένα, αλλά σε καμια περίπτωση τυροσαλάτα)

Γιαλατζήδες ντολαμαδάκια, απίθανα, αφράτα, όχι όπως αλλού που είναι γεμάτα στο ρύζι και γίνονται πέτρες για πετροβόλημα. Να γίνω και γραφικός; Σαν της γιαγιάς/μαμάς/θείας/γυναίκας (ότι έχει ο καθένας που να μαγειρεύει ωραία και παραδοσιακά. Κυρίες μην με παρεξηγήσετε με την πιθανότερη ηλικιακή σειρά σας έβαλα). Φώναζαν από μακριά, εν πάση περιπτώσει, ότι δεν ήταν κονσέρβα!

Ψητά λαχανικά. Νόστιμα, μεγάλη μερίδα, κρεμμύδι, μελιτζάνα, κολοκύθι, πράσινη και κόκκινη πιπεριά.

Μπουγιουρντί, ωραίο νόστιμο και καυτερό όπως το ζητήσαμε.

Το ψωμί ζυμωτό και είχε και λίγο καλαμποκάλευρο μέσα (ήταν κίτρινο) όπως μας είπανε το ζυμώνουν οι ίδιοι και το φέρνουν με 2-3 ελίτσες και λαδάκι δίπλα. Νοστιμότατο.
Ήπιαμε τσιπουράκι χύμα τυρνάβου χωρίς γλυκάνισο. Μια χαρά.
Γεύση 4/4
Πληρώσαμε 20 ευρώ το άτομο.
πολύ καλά δεδομένης της ποιότητας και της ποσότητας.

Γενικά, βγάζει την αίσθηση (τουλάχιστον ό, τι πήραμε εμείς) του ποιοτικού φαγητού και ότι ο ιδιοκτήτης ασχολείται με το φαί και τον πελάτη και δεν έκανε απλώς ένα μαγαζί στο κέντρο της γλυφάδας και από αυτό και μόνο περιμένει κόσμο. Είναι μια καλή επιλογή για νότια προάστια και σίγουρα κάποια στιγμή θα ξαναπεράσουμε.