Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Σάββατο απόγευμα βρέθηκα για μια δουλειά στο κέντρο της Αθήνας. Γύρω στις 5 έχοντας τελειώσει τη δουλειά μου, ανέβαινα την οδό Ερμού για να πάρω το μετρό από το Σύνταγμα. Πεινούσα, καθώς δεν είχα φάει κάτι για μεσημέρι. Και τότε -κατά το κοινώς λεγόμενο- "μου ήρθε φλασιά"!

Κάπου εδώ κοντά δεν είναι αυτό το καινούργιο "γκουρμέ" σαντουιτσάδικο που οι έμπιστοι χρήστες piperman και evi ύμνησαν στις κριτικές τους, αναρωτήθηκα...
Μου ήρθε στο μυαλό η φράση από την κριτική του piperman "απέναντι από τον Φούρνο-Ζαχ/στείο ΑΡΙΣΤΟΝ", οπότε στροφή στη Βουλής και βρέθηκα μπροστά στο METROPOLIS SANDWICH.

Απ' έξω υπήρχαν μερικά τραπεζάκια με σταντ, αλλά ήταν γεμάτα πελάτες...
Προς στιγμήν σκέφτηκα να πάρω μια κλασική κουρού από το ΑΡΙΣΤΟΝ, για να ξεγελάσω την πείνα μου και να πάω σπίτι, αλλά μετά σκέφτηκα τις άριστες κριτικές για το METROPOLIS και αποφάσισα να μπω μέσα. Εξάλλου το μεγάλο έγχρωμο πανό στην είσοδο που περιέγραφε τις προτάσεις του καταστήματος για σάντουιτς ήταν πολύ πειστικό!

Μπαίνοντας μέσα αντικρύζεις ψυγεία και προθήκες με προϊόντα (τυριά, αλλαντικά, λαχανικά, ψωμιά). Να σημειώσω, αυτό που ήδη προανέφεραν η evi και ο piperman, ότι τα τυριά και τα αλλαντικά (φυσικά και τα λαχανικά) είναι στην πλειονότητά τους ελληνικά (ενδεικτικά: γραβιέρα Τήνου, αρσενικό Νάξου, καπνιστό τυρί Μετσόβου, κασέρι Βόλου, κατίκι Δομοκού).

Στα βάθος του στενόμακρου χώρου υπάρχουν μερικά ακόμα σταντ μπροστά σε μια μπάρα, όπου μπορεί κάποιος να απολαύσει το φαγητό του. Στο πατάρι βρίσκεται ένας εξαιρετικά καλόγουστα διαμορφωμένος χώρος, ένα τραπέζι για μια παρέα 5-6 ατόμων με πολύ όμορφες καρέκλες και έναν άνετο τριθέσιο καναπέ.

Ωστόσο, ας μου επιτρέψουν οι συμπαθέστατοι ιδιοκτήτες να έχω την άποψη ότι το μοναδικό πρόβλημα που έχει το κατάστημα αυτό είναι η στενότητα χώρου. Με δεδομένη τη λογική τους για καλό "slow food", είναι δύσκολο σε αυτόν τον στενόμακρο χώρο να περιμένουν να εξυπηρετηθούν πολλοί πελάτες. Η επιτυχία του METROPOLIS SANDWICH εκτιμώ ότι θα τους οδηγήσει σε αναζήτηση νέου, πιο ευρύχωρου καταστήματος...

Η εξυπηρέτηση περιγράφεται με μια λέξη: καταπληκτική! Οι άνθρωποι του METROPOLIS SANDWICH προσεγγίζουν τον πελάτη με ευγένεια, απαντούν στις απορίες του, κάνουν τις προτάσεις τους και εξυπηρετούν με ταχύτητα και αποτελεσματικότητα.

Έχοντας διαβάσει τις δύο άριστες και πλήρως κατατοπιστικές κριτικές ζήτησα και δοκίμασα το σάντουιτς με ζυμωτό ψωμί και μαλακό κρέας μοσχαριού rib-eye, σάλτσα εστραγκόν, ντομάτα και ρόκα, αλλάζοντας το προτεινόμενο καπνιστό τυρί Μετσόβου με γραβιέρα Τήνου.

Το γευστικό αποτέλεσμα ήταν άριστο! Κατ' αρχήν το σάντουιτς ήταν πολύ μεγάλο σε μέγεθος, σερβίρεται σε στυλ κλαμπ, τρεις φέτες ζυμωτού ψωμιού και ανάμεσά τους το άψογα ψημένο rib-eye με τη σάλτσα εστραγκόν να δένει τέλεια γευστικά, τη ντομάτα και τη ρόκα να προσφέρουν την απαιτούμενη δροσιά στη γεύση και τη γραβιέρα Τήνου να δίνει την αίσθηση του δυνατού γευστικά κίτρινου τυριού. Χρειάστηκαν περίπου 10 λεπτά για να το ετοιμάσουν και να το σερβίρουν.

Η τιμή του σάντουιτς ήταν στα 6,20 ευρώ (να υποθέσω ότι η μικρή αύξηση σε σχέση με την τιμή που αναφέρει ο piperman οφείλεται στην αύξηση του ΦΠΑ στην εστίαση), τιμή λογική για την ποιότητα των υλικών.

Συμπέρασμα: Το κέντρο της Αθήνας απέκτησε ένα "γκουρμέ σαντουιτσάδικο" που μπορεί να γίνει σημείο αναφοράς για τους κινούμενους κοντά στην πλατεία Συντάγματος. Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φίλους του ask4food, εύχομαι να συνεχίσει στα ίδια βήματα και ευχαριστώ την αγαπητή evi και τον αγαπητό piperman που συνέβαλαν με τις κριτικές τους να μάθουμε κι εμείς οι υπόλοιποι χρήστες την ύπαρξή του!