12 Οκτ 2015

Πήγαμε Παρασκευή βράδυ, 2 άτομα με κράτηση που είχαμε κάνει το προηγούμενο βράδυ. Ευγενική υποδοχή και αμέσως καθίσαμε στο τραπέζι μας.

Χώρος άνετος, αρκετά μοντέρνος με ωραία διακόσμηση. Το μόνο που με ενόχλησε είναι ότι δεν υπάρχει σαφής διαχωρισμός καπνιζόντων και μη με αποτέλεσμα όταν φύγαμε, τα ρούχα μας να μυρίζουν τσιγαρίλα.

Με το που καθίσαμε, αμέσως ήρθε νερό (δικό τους μπουκάλι, φιλτραρισμένο) και πιατέλα με ψωμάκια, τυροκείκ και ένα ντιπ, όλα νοστιμότατα.

Ο κατάλογος είναι μικρός, αλλά έχει ενδιαφέροντα πιάτα και επικεντρώνεται στα ζυμαρικά και τα κρεατικά. Δεν είναι το κλασσικό Ιταλικό που γνωρίζουμε με μακαρόνια και πίτσες και αυτό μου άρεσε. Εμείς, λόγω επικείμενης κρεατοφαγίας το ΣΚ, πήραμε μακαρόνια με θαλασσινά οπότε για την κριτική των πιάτων κρέατος θα επανέλθω!

Πάμε στα του φαγητού:

- Λουκουμάδες (γεμιστοί με τυρί) και μαρμελάδα ντομάτας: Νοστιμότατοι, φρεσκοτηγανισμένοι και τραγανοί. Έφερναν λίγο σε τυροκροκέτα (όμως ήταν πιο κοντά στον λουκουμά), δεν με χάλασε όμως. Την μαρμελάδα ντομάτας την περίμενα λίγο καλύτερη σε υφή και όχι σαν πελτέ.

- Σαλάτα πράσινη με αποξηραμένα φρούτα και μήλο: Πολύ νόστιμη επίσης. Επειδή ήρθε αμέσως μετά την παραγγελία, εικάζω ότι ήταν ήδη έτοιμη και απλά έβαλαν την σώς και τα φρούτα. Δεν είχε μαραθεί ούτε πανιάσει όμως.

- Λαζάνια με γαρίδες: Πραγματικά εκπληκτικά, από τις καλύτερες γαριδομακαρονάδες που έχω φάει. Γενικά προτιμώ την καραβίδα και σπάνια τρωω γαρίδες. Όμως αυτή πραγματικά ήταν νόστιμη. Πολύ ωραία σάλτσα, γενναία μερίδα ζυμαρικών (δεν τα κατάφερα όλα) και 4 μεγάλες γαρίδες. Σερβίρεται πολύ ωραία και με ξεχωριστό πιάτο για τα κελύφη των γαρίδων.

- Ταλιατέλες με σολομό: Αρκετά κλασσικό πιάτο, αλλά ωραία μαγειρεμένο, χωρίς όμως κάτι το διαφορετικό.

- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό: ΟΚ, χωρίς όμως να με ενθουσιάσει. Με βάση τα άλλα πιάτα περίμενα καλύτερο το γλυκό. Ήταν μια νόστιμη, αλλά τυπική πορτοκαλόπιτα.

Συνολικά, ήμουν πολύ κοντά στο 4αρι για την γεύση, αλλά επειδή υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης βάζω 3 και επιφυλάσσομαι για την επόμενη επίσκεψη και τα κρεατικά!

Το σέρβις άριστο. Γρήγορο και με πολύ ευγενικό προσωπικό.

Να σημειώσω ότι εμείς πήγαμε στις 9:15 και ήταν μισογεμάτο το μαγαζί και στις 11:00 που φύγαμε δε έπεφτε καρφίτσα, οπότε για ΠΣΚ ίσως είναι απαραίτητη η κράτηση.

Ο λογαριασμός με 2 ποτήρια κρασί ανήλθε στα €48,5, τιμή που βρίσκω πολύ καλή για την ποιότητα και ποσότητα του φαγητού (πήραμε θαλασσινά). Γενικά κοιτώντας τις τιμές στον κατάλογο, μπορώ να πώ ότι είναι πολύ λογικές προς το χαμηλές και σίγουρα Value for Money, αφού οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες και το φαγητό ποιοτικό.

12 Οκτ 2015

Fanis75