Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Έχω καιρό που θέλω να γράψω κριτική για το belle amie αλλά το επισκέφθηκα μια δύσκολη περίοδο για την χώρα μας αρχές Ιουλίου στην αρχή των capital controls και μια μέρα πρίν το δημοψήφισμα και δεν είχα τότε διάθεση να γράψω κριτική.

Επανέρχομαι όμως μετά απο λίγο καιρό, γιατί νομίζω αξίζει σε αυτό το μαγαζί να δώσω τα εύσημα.

Χώρος (4/4):

Σάββατο μεσημέρι λοιπόν καλώ και κάνω κράτηση για φαγητο. Το μαγαζί στεγάζεται σε ένα ωραίο νεοκλασσικό στο Πασαλιμάνι στον Πειραιά (το πάρκινγκ πολύ δύσκολο στην περιοχή, να το έχετε υπόψιν σας). Σε μια πλατεία οπου βρίσκονται καφετέριες με μια τάση παρακμής, βρίσκεται επίσης και αυτό το στολίδι της πόλης.

Ο εξωτερικός χώρος ωραίος με τα τραπεζάκια του και τα διακριτικά χωρίσματα που τον απομονώνουν απο την υπόλοιπη πλατεία και το επιβλητικό νεόκλασσικό σπίτι αρχοντικό, πλήρως ανακαινισμένο οπου ανεβαίνεις τα σκαλάκια και βρίσκεσαι εντός ενός εντυπωσιακού, απο πλευράς διακόσμησης, χώρου. Το μαγαζί είναι ένα cafe-bar-restaurant οπότε διαθέτει τραπέζια τα οποία είναι κοινά για τον σκοπό αυτό με μια μικρή νότα διαφοροποίησης τουλάχιστον στο στρώσιμο, των τραπεζιών για φαγητό. Για να μην κουράσω με λεπτομέρειες θα αρκεστώ να πώ ότι ο χώρος είναι φανταστικός, πανέμορφος και προσεγμένος.

Ποιότητα φαγητού (4/4):

Ημασταν 4 άτομα αλλά δεν το παρακάναμε με τα πιάτα, καθώς όπως προανέφερα ημασταν σε μια περίεργη δίαθεση τουλάχιστον με τα κινητά στο χέρι να διαβάζουμε συνεχώς τις ειδήσεις, με μια ενοχή πώς τολμήσαμε και βγήκαμε έξω εμείς να φάμε τώρα που ο κόσμος χάνεται και σίγουρα συγκρατημένοι στα έξοδα καθώς είναι λίγο ακριβό το μαγαζί και οι καιροί με τα ATM να βγάζουν μόνο 60 ευρώ και με ένα αβέβαιο μέλλον δεν μας επέτρεπαν να παρασυρθούμε. Το παράλογο θα μου πείτε είναι γιατί βγήκαμε έξω και γιατί διαλέξαμε αυτό, η απάντηση είναι ότι το είχαμε ανάγκη απο την πίεση των ημερών, θέλαμε κάτι ωραίο και καλό.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:

Κεφτεδάκια με 3 είδη κιμά και ντίπ τυριών (πολύ νόστιμο, ευπαρουσιαστο, βαθμολογία 8/10)

Φέτα σε φύλλο κρούστας (ωραίο απο όλες τις απόψεις, βαθμολογία 8/10)

Πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο και λεπτές φέτες γραβιέρας (μια παραλλαγή της σαλάτας του Καίσαρα, φρεσκοκομμενη και νόστιμη, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα ντομάτα, αγγούρι, πιπεριά και παξιμαδάκια με ρίγανη (βαθμολογία 7/10)

Για κυρίως διαλέξαμε:

Φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό με κεφαλοτύρι (πολύ νόστιμο, βαθμολογία 8.5/10)

Μπιφτεκάκια γαλοπούλας (καλό όχι κάτι το εξαιρετικό, βαθμολογία 7/10)

Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια (νόστιμα, βαθμολογία 8/10)

Δυστυχώς γλυκά δεν δοκιμάσαμε (για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω) πότε αρκεστήκαμε σε αυτήν την υπερβολή και αντισταθήκαμε στον πειρασμό το να δοκιμάσουμε τα εξαίσια (απο τις περιγραφές τουλάχιστον) γλυκά τους.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πραγματικά το προσωπικό ήταν πολύ για τους πελάτες του μαγαζιού εκείνη την ώρα. Σε κάθε περίπτωση ήταν πολύ οργανωμένοι, πρόθυμοι να μας εξυπηρετήσουν, πρόσχαροι και κυρίως γρήγοροι στο να μας γεμίσουν τα ποτήρια με νερό κτλ. Τα πιάτα όλα ήρθαν σε σωστό χρόνο, ευπαρουσιαστα (όπως αρμόζει σε ένα τέτοιο εστιατόριο) κτλ. Να αναφέρω εδώ ότι το νερό είναι εμφιαλωμένο, κάτι που δεν με χαλάει και το κατανοώ (για να μην πω ότι το θέλω κιόλας) σε ένα καλό εστιατόριο.

Value for money (4/4):

Όπως εξήγησα απο την αρχή το εστιατόριο συγκαταλέγεται στα λίγο πιο ακριβά και απο τα ακριβότερα ίσως της περιοχής. Τα κυρίως που πήραμε κόστιζαν γύρω στα 11 με 12 ευρώ το καθένα και οι σαλάτες απο 8 ευρώ μέχρι 14 ευρώ.

Του βάζω όμως 4/4 γιατί ο χώρος, η εξυπηρέτηση, η παρουσίαση των πιάτων και φυσικά η γευση ήταν σχεδόν άψογες. Το ποσό των περίπου 45 ευρώ που πληρώσαμε το ζευγάρι ήταν πολύ καλό λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα παραπάνω. Νομίζω ότι θα το ξαναεπισκεφτώ κάποια στιγμή να το δοκιμάσω με καλύτερη διάθεση και μάλλον βράδυ για να δώρο και τα κοκτέιλ του.