Μεζεδοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη μου τις κριτικές αξιόπιστων και ψαγμένων χρηστών του ASK4FOOD έπεισα την παρέα να δοκιμάσουμε το μεζεδοπωλείο ΜΕΝΗΤΕΣ (παρόλο που η παρέα προτιμάει τα "σιγουράκια") για το οποίο διαβάζω τα καλύτερα σχόλια.

Παρασκευή 9 Οκτωβρίου λοιπόν 4 άτομα πήγαμε (έχοντας κάνει τηλεφωνική κράτηση) στους ΜΕΝΗΤΕΣ. Πολύ γλυκιά βραδιά για Οκτώβριο και καθίσαμε έξω (στο κάτω τμήμα της αυλής για να προστατευθούμε από την υγρασία).

Τα 2 παιδιά που σερβίρουν πρόθυμα, χαμογελαστά και άμεσα.
Ο χώρος δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο (έχει γίνει μία προσπάθεια αναβάθμισης -σε σχέση με τις ΡΟΔΕΣ όπως λεγόταν παλαιότερα το μεζεδοπωλείο- με όχι θεαματικά αποτελέσματα). Για να μην αδικώ όμως, σημειώνω ότι ήταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ.

Η κάτω αυλή ήταν γεμάτη ενώ μέσα και πάνω στον πεζόδρομο είχε 1-2 παρέες.
Με ενόχλησε το στρίμωγμα στη διάταξη του τραπεζιού μας (με προ- κράτηση για 4 άτομα, δεν πήγαμε ξαφνικά, άρα μας βολεύουν όπως-όπως) όπου είχε γίνει "σφήνα" ένα τραπεζάκι για 2 άτομα για να βολευτεί ένα ζευγάρι με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κουνηθούμε. Για καλή μας τύχη το διπλανό ζευγάρι μετακινήθηκε σε μεγαλύτερο τραπέζι στον πάνω τμήμα του πεζόδρομου, οπότε απολαύσαμε μία σχετική άνεση.

Το σημειώνω γιατί με ενοχλεί απίστευτα αυτή η συμπεριφορά στα εστιατόρια/μεζεδοπωλεία όπου δε σέβονται το χώρο του κάθε τραπεζιού (και συμβαίνει πάρα πολύ συχνά) και μας στριμώχνουν για να χωρέσουν όσοι γίνεται περισσότεροι. Το καταλαβαίνω προς όφελος της κάθε επιχείρησης -αλλά ως ένα βαθμό.

Μόλις καθίσαμε, έφτασαν 4 ποτήρια νερό -πάντα εκτιμώ το νερό βρύσης στους χώρους εστίασης- και το ψωμάκια με μία αλοιφή.

Παραγγείλαμε
1 σαλάτα Μεσογειακή. Δε με ικανοποίησε ούτε η γεύση, ούτε η ποιότητα ούτε η ποσότητα. Οκ. φθηνό πιάτο (όπως τα περισσότερα) αλλά προτιμώ να αυξήσουν λίγο την τιμή και να παρουσιάζουν μία σαλάτα ικανής ποσότητας 4 ατόμων και όχι σε πιάτο ατομικής μερίδας.

Παστρουμαδοπιτάκια (μινιόν) Πάρα πολύ γευστικά
Κεφτεφάκια πολύ νόστιμα, σερβίρονται με μία υποψία πίτας.
Λουκάνικο Ανδριώτικο, συμπαθητική γεύση απαράδεκτα μικρή ποσότητα

Μία πατάτες τηγανητές ωραία γεύση-τίποτε το εξαιρετικό
Φυσικά παραγγείλαμε και τη φουρτάλια νοστιμότατη και ικανοποιητική μερίδα, ίσως υπερτιμημένη στα 10,00 euro εάν σκεφτείς τα υλικά που χρειάζονται.... )

Ήπιαμε 3 καραφάκια τσίπουρο, 2 μπύρες ΖΕΟΣ και μισό κιλό κρασί λευκό σαββατιανό (λίγο πιο "αρπαγμένο" για τα δικά μου δεδομένα-μάλλον περσινό).

Στο τέλος κέρασμα περγαμόντο (και αυτό σε μινιόν έκδοση- η αλήθεια είναι ότι με τόοοσο μικρή ποσότητα σχεδόν δεν κατάλαβα τη γεύση)

Για όλα αυτά πληρώσαμε 56,00 euro ΟΚ ικανοποιητική τιμή, αλλά εάν βάλω στη ζυγαριά τις μερίδες/γεύσεις/εξυπηρέτηση κλπ., και άλλων τέτοιων χώρων δεν είμαι σίγουρη ότι θα οργανώσω ξανά επίσκεψη, μόνο εάν τύχει και είμαστε στην περιοχή (on the spot)