Μεζεδοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Το Μοτοσακό δεν είναι απλά μεζεδοπωλείο, είναι ιδέα!: )
Για να εξηγήσω τι εννοώ: όταν σηκώνεσαι με χαρά οποιαδήποτε στιγμή από την Αγία Παρασκευή που μένεις για να πας μέχρι την Καλλιθέα, μόνο και μόνο για ένα μεζεδοπωλείο, τότε κάτι κάνει πολύ καλά.

Το ανακάλυψα τυχαία και από την πρώτη φορά με κέρδισε! Και εμένα και οποιονδήποτε άλλο έχω πάει μαζί από τότε, γιατί έχω πάει τουλάχιστον 10 φορές από τότε. Δεν αρέσει απλά, προκαλεί ενθουσιασμό.

Ας ξεκινήσω όμως την κριτική μου. Καθώς έχω πάει τόσες φορές, δεν θα μιλήσω για κάποια συγκεκριμένη επίσκεψή μου, αλλά για το σύνολο της εμπειρίας μου από το μαγαζί. Πρώτα από όλα ο χώρος. Το καλοκαίρι κάθεσαι έξω, σε μια μικρή πλατεία/πεζόδρομο, με μπουκαμβίλιες και φυτά γύρω. Το κλίμα είναι πάρα πολύ ωραίο.
Μέσα το μαγαζί είναι συμπαθητικό, με έναν μεγάλο μαυροπίνακα που γράφει τα φαγητά και τραπεζάκια ελαφρά στριμωγμένα.

Το προσωπικό κάθε φορά που έχω πάει είναι ευγενικό όσο πρέπει και πολύ εξυπηρετικοί.

Αλλά ας τα αφήσουμε όλα αυτά, γιατί στο Μοτοσακό ένας είναι ο πρωταγωνιστής: το φαγητό. Πραγματικά, είναι αξιοθαύμαστο γιατί πρόκειται για απλές απροσποίητες γεύσεις και συνταγές που όμως είναι τόσο άριστα μαγειρεμένες που είναι πεντανόστιμες. Ας αναφέρω κάποια από όλα αυτά που έχουμε φάει εκεί:

-Το all star πιάτο που κάνει τον κόσμο (τουλάχιστον εμένα και τους φίλους μου) να παραμιλά είναι τα αυγά με στάκα. Πρόκειται για κυβάκια πατάτας τηγανιτής που από πάνω έχει αυγά μάτια και πάνω απ' όλα αυτά μία παχιά στρώση στάκας, κάπως σαν μπεσαμέλ. Ναι, πιάτο-τούμπανο, αλλά είναι τόσο νόστιμο που λες θα φάω 5 κι ας πάθω και έμφραγμα!

-Σαλάτα χωριάτικη με κατίκι και ντακάκια. Επίσης πολύ πολύ νόστιμη. Είναι όλα τα λαχανικά ανακατεμένα με το κατίκι και το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο.

-Σαλιγκάρια με βούτυρο και σκόρδο. Εδώ θα πω την αλήθεια, δεν τρώω σαλιγκάρια. Αλλά πάντα οι υπόλοιποι το παίρνουν με αυταπάρνηση και παραμιλούν για τη νοστιμιά του. Έχω βουτήξει λίγο ψωμάκι μια φορά στη σαλτσούλα και όντως ήταν νόστιμη.

-Fish and Chips. Φέτες μπακαλιάρου τηγανιτού με ψιλοκομμένες πατάτες τηγανιτές και σως κάτι σαν μουστάρδα. Ωραίος και χωρίς να μυρίζει καθόλου τηγανίλα.

-Λουκουμάδες με φέτα και μέλι. Κουρκούτι γεμιστό με φέτα από πάνω μία σως μελιού. Προσωπικά δεν είμαι φαν του κουρκουτιού, αλλά πάντα το τρώω με χαρά.

-Γουρουνόπουλο ψητό. Πραγματικά μέλι. Λιώνει στο πιρούνι. Τι να λέμε τώρα...

-Καπονάτα. Ανάμεικτα λαχανικά σαν μπριάμ αλλά με μία πιο γλυκιά γεύση. Νομίζω έχει και κάποιο τυρί πάνω. Πάρα πολύ ωραίο.

Και για να είμαι και σωστή, θα αναφέρω και κάποια πιάτα που δεν με τρέλαναν και τόσο σε σχέση με άλλα:
-Χταπόδι σχάρας με φάβα και κρίταμο. Το χταπόδι ήταν κάπως άνοστο.
-Τηγανιά κοτόπουλο. Κάπως πιο αδιάφορο πιάτο σε σχέση με τα υπόλοιπα το μαγαζιού.
Επίσης, δεν τρελαίνομαι για τα γλυκά του μαγαζιού, αν και ένα που φέρνουν συνήθως ως κέρασμα με βάση το γιαούρτι δεν είναι κακό.

Από ποτά συνήθως εγώ πίνω ρακί που έρχεται πάντα ωραία και παγωμένη. Επίσης, έχει και μεγάλο κατάλογο με ούζα, που λόγω μυτιληνιάς καταγωγής, εκτιμώ βαθύτατα. Αν δηλαδή θέλετε να δοκιμάσετε κάποιο ουζάκι που δεν βρίσκεται συχνά σας προτείνω Γιανατσή ή Μάτις ή Σαμαρά.

Και αφού έχεις φάει όλα αυτά τα ωραία, έρχεται ο λογαριασμός που είναι άλλη μια ευχάριστη έκπληξη. Με πολύ πολύ πολύ φαγητό και πολύ ποτό, συνήθως πληρώνουμε γύρω στα 12-14 ευρώ το άτομο. Δηλαδή ο συνδυασμός είναι πραγματικά εκπληκτικός!

Ξέρω φαίνεται σαν να με έχουν πληρώσει ή σαν να το έχει πρωτοξάδερφός μου το μαγαζί, αλλά ότι λέω είναι αλήθεια! Βέβαια, μπορεί να τους πω για την κριτική μου την επόμενη φορά που θα πάω μπας και με κεράσουν καμιά στάκα!: )