Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Μια Κυριακή μεσημέρι μια παρέα 4 ενήλικων και 3 παιδιών μετά απο δική μου πρωτοβουλία και σύμφωνα με τις κριτικές απο το λαγωνικό Pontiki, τον Vaggelis το κοντό-γειτονάκι μου αλλά και άλλους έμπιστους και αξιόλογους φίλους του ask4food.

Χώρος (3/4):

Σε μια γειτονιά κοντά στην Δεκελείας (στην Ν. Φιλαδέλφεια) ένας δρόμος έχει γίνει hot spot (όχι σαν αυτά για τους πρόσφυγες που ακόμα δεν είναι έτοιμα) της περιοχής. Ένα κάρο ταβερνάκια, μεζεδοπωλεία και λοιποί χώροι εστιάσης και μάλιστα αρκετά πετυχημένα έχουν ανοίξει. Το παρκάρισμα δεν νομίζω να είναι εύκολο αλλά εγώ ήμουν πολύ τυχερός καθώς βρήκα ακριβώς μπροστά απο το μαγαζί.

Το μαγαζί μικρό αλλά πολύ cosy, μοντέρνο σε διακόσμηση, με απλά ξύλινα τραπέζια σε στύλ πάγκου και μια μικρή μπάρα στο βάθος. Ο χώρος θα τολμήσω να τον χαρακτηρίσω σαν ημί-υπάιθριο, κλεισμένος με διάφανες πλαστικές "τέντες" γύρω-γύρω, παράλληλα είδα και τον εξωτερικό χώρο σε ένα οικόπεδο σχεδόν δίπλα απο το μαγαζί όπου φαντάζομαι βγάζει τα τραπεζάκια έξω, το καλοκαίρι.

Γεύση (4/4):

Μικρός κατάλογος αλλά δημιουργικός με βάση την Ελληνική κουζίνα. Δοκιμάσαμε τα παρακάτω πιάτα:

Ψωμάκια και κριτσινάκια με ένα ντίπ (λάχανο, μαγιονέζα κτλ)

Σαλάτα Ντάκος (καλή μερίδα, φυσιολογική γευση, βαθμολογία πιάτου 6/10)

Σαλάτα σπανάκι, καρύδια και ψητό ταλαγάνι (φρεσκότατη, νόστιμη, βαθμολογία 7/10)

Τυροπιτάκια με μυρωδικά (Μικρούτσικα μέν αλλά πολύ νόστιμα δε, βαθμολογία 8/10)

Κοτόπουλο Μέλισσες με τυρί χαλούμι κομματάκια και πιτουλες στο πήλινο (έλιωνε στο στόμα, νοστιμότατο, βαθμολογία 8/10)

Λουκάνικακια Δράμας (αρκετά νόστιμα, μεγάλη μερίδα, βαθμολογία 7/10)

Σουβλακάκια (με αραβική πίτα, ζαρζαβατικά και κρύο κρέας, νόστιμα αλλά θα τα προτιμούσα ζεστά, βαθμολογία 7.5/10)

Μπιφτεκάκια γαλοπούλας στην σχάρα με σώς μουσταρδό-μαγιονέζας εάν δεν κάνω λάθος (υπέροχα, νόστιμα, καλοψημένα, βαθμολογία 8/10)

Θεώρησα ότι πήραμε αρκετά αλλά στο τέλος επειδή τα πιάτα ήταν μικρά (τονίζω όμως πολύ νόστιμα) νομίζω ότι καθ´ υπερβολή και με πιο βαρύ στομάχι θα μπορούσαμε να πάρουμε κανά 2 πιατάκια παραπάνω. Η βαθμολογία που θα του έβαζα είναι 3.5/4 αλλά μιάς και δεν υπάρχει του χαρίζω απλόχερα το 4/4.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Αρκετά άτομα και νέα στην εξυπηρέτηση στο μαγαζί. Ηταν ευγενικοί, έφεραν τα πιάτα αρκετά γρήγορα, μας έφεραν νερό βρύσης και όχι εμφιαλωμένο, μας κέρασαν στο τέλος χαλβά όλα αυτά οκ. Τους βάζω όμως 3/4 μόνο γιατί καθυστέρησαν να έρθουν να μας πάρουν παραγγελία και χρείαστηκε να το ζητήσω 2 φορές και το ίδιο έγινε με τον λογαριασμό που τον ζήτησα επισης 2 φορές. Τέλος τα πιάτα ήρθαν όλα σωστά απλά ερχόταν ένα-ένα στο τραπέζι οπου 4 άτομα απο τα μικρά πιατάκια προλαβαίναμε να φάμε και να το αδειάσουμε πρίν έρθει το άλλο, σε κάποιους μπορει να αρέσει αυτό αλλά εγώ προτιμώ να περιμένω να έρθουν πρώτα οι σαλάτες αλλά όλες μαζί μετά τα ορεκτικά αλλά όλα μαζί και τέλος τα κυρίως αλλά όλα μαζί, βέβαια αυτό ίσως προϋποθέτει πολλά άτομα στην κουζίνα.

Value for money (4/4):

Το 4αρι του ανήκει πραγματικά καθώς έχει πολύ χαμηλές τιμές για την ποιότητα κυρίως των φαγητών του. Για όλα τα παραπάνω μαζί με μια μπύρα μεγάλη ποτήρι πληρώσαμε 53 ευρώ!!! Το κερασάκι στην τούρτα οτι έκοψαν και απόδειξη κανονικά, οπότε το πραγματικό κέρδος τους εάν αφαιρέσεις ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος κτλ είναι πολύ μικρό.

Συμπέρασμα:

Ένα μεζεδοπωλείο ωραίο σαν χώρος, ίσως καλύτερος ο καλοκαιρινός, με ωραία πιάτα, μικρή αλλά καλή ποικιλία και πολύ καλές τιμές. Είναι ένα απο τα σίγουρα μου για 2η επίσκεψη