Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το είχαμε δει πολλές φορές, αλλά ποτέ δεν έτυχε να κάτσουμε. Έτσι Παρασκευή βράδυ σκεφτόμασταν που να πάμε πηγαίνοντας προς το Wasabi θυμηθήκαμε το ΜΟΥSΤΑΚΙ και είπαμε να κάτσουμε. Η ώρα ήταν περασμένη σχετικά (22:30) και δεν είχε πολύ κόσμο (2-3 παρέες). Κάτσαμε μέσα, όπου ο χώρος είναι ευχάριστος. Δεν θυμίζει με τίποτα σουβλατζίδικό ή ψητοπωλείο. Περισσότερο φέρνει σε bar-restaurant.

Ακόμα πιο ωραίος (όπου με ξενάγησε ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης) χώρος είναι στο όροφο. Πολύ ωραία ατμόσφαιρα με τα κρασιά να δεσπόζουν και το όλο σκηνικό να δημιουργεί μια ζεστή αίσθηση. Σίγουρα θα πάμε τον χειμώνα.

Τέλος έχει και 2 αυλές για το καλοκαίρι, την μπροστά που φαίνεται (αφού είναι η είσοδος) και μια αυλή στο πίσω μέρος.

Με το που καθίσαμε μας έφεραν ψωμάκια και εμφιαλωμένο νερό, χωρίς χρέωση, τους καταλόγους και μας ενημέρωσαν για τα πιάτα ημέρας. Ο κατάλογος έχει τα "κλασσικά" σουβλάκια και ορισμένα πιάτα ψητά. Πρώτη θετική εντύπωση η πολύ χαμηλές τιμές των ποτών. Πραγματικά χαμηλές όμως, π. χ. ποτήρι Moscato D'Asti €3.5, Cocktails €3.5! Η αλήθεια είναι ότι η ποικιλία των ποτών και κρασιών που προσφέρονται δεν συνάδουν με αυτό που έχουμε στο μυαλό μας για ψητοπωλείο και αποτέλεσαν μια ευχάριστη έκπληξη.

Από φαγητό, δεν πήραμε πολλά, οπότε μέχρι την επόμενη επίσκεψη έχουμε και λέμε:

- Κολοκυθοκεφτέδες με γιαούρτι δυόσμου: Νοστιμότατοι, διαφορετικοί από όσους έχω συνηθίσει, αφού είχαν λιγότερο τυρί και περισσότερο κολοκύθι. Η σως γιαουρτιού πολύ δροσερή και ταίριαζε γάντι.

- Ψητά λαχανικα σχάρας: Κολοκύθι, Μελιτζάνα και μανιτάρι. Όλα πολύ σωστά ψημένα (αφού ήταν κομμένα λεπτά όπως πρέπει) και γευστικά.

- Σνίτζελ γαλοπούλας με πατάτες σωτέ: Ήταν πιάτο ημέρας (μην το ψάξετε στον κατάλογο). Απλά εξαιρετικό! Τέλεια κρούστα, τραγανή χωρίς καθόλου λαδίλα και το κρέας μαλακό και νόστιμο. Οι πατάτες ήταν γευστικές με μια ελαφριά επίγευση βουτύρου στο τέλος. Πιάτο που παίρνει άνετα 4 στην γεύση.

- Κοντοσούβλι χοιρινό: Νόστιμο αλλά δεν με εντυπωσίασε. Το ψήνουν εκείνη την ώρα, οπότε ήρθε ζεστό, ζουμερό και σωστά ψημένο... αλλά ορισμένα κομμάτια ήταν σκληρά.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά σιμιγδαλένιο, ο οποίος ήταν νοστιμότατος και είχε ένα ωραίο άρωμα πορτοκαλιού.

Πάρα πολύ θετική εντύπωση μας έκανε η ευγένεια όλου του προσωπικού. Ο σερβιτόρος ήταν πρόθυμος και γρήγορος. Ο ιδιοκτήτης ήρθε 2 φορές να μας ρωτήσει εάν είναι όλα ΟΚ και επειδή ενδιαφέρθηκα για την κάβα του, μου εξήγησε κάποια πράγματα και με ξενάγησε και στο υπόλοιπο χώρο. Οι 2 ψήστες μας ρώτησαν εάν είναι όλα ΟΚ και εάν θα θέλαμε κάτι διαφορετικό. Τους είπα για το κοντοσούβλι, μου ζήτησαν συγνώμη και προσφέρθηκαν να το αντικαταστήσουν, αλλά αρνήθηκα. Πραγματικά με κέρδισε η ευγένεια και η προθυμία για να περάσουμε καλά. Σίγουρα θα ξαναπάμε!!

Το σύνολο με τα ανωτέρω 4 πιάτα και με ένα ποτήρι Moscato D'Asti και ένα ποτήρι απόσταγμα Ροδίτη (Μπαμπατζιμ) ήρθε στα €37.5, τιμή μου βρίσκω πολύ λογική (έως και χαμηλή) για αυτά που φάγαμε σε ποιότητα και ποσότητα. Συνολικά πολύ θετικές εντυπώσεις και επιφυλάσσομαι σε μελλοντική επίσκεψη να δοκιμάσω περισσότερα πιάτα.