Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Εδώ και πολύ καιρό είχα βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο μαγαζί οπότε παρέσυρα την παρέα προς Πατήσια μεριά. Διαβάζοντας τις κριτικές από τους υπόλοιπους καλοφαγάδες περίμενα περισσότερα και εξηγώ.

1) Χώρος - Σέρβις

Κυριακή βραδάκι η πενταμελής παρέα είναι έτοιμη για άλλον έναν αγώνα πείνας (και όχι μπάσκετ).
Παρκινγκ αρκετά εύκολo πολύ κοντά στο μαγαζί αλλά φαντάζομαι Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ θα δυσκολεύει διότι αφενός βγαίνει περισσότερος κόσμος αφετέρου υπάρχουν και άλλες ταβέρνες σε πολύ κοντινή απόσταση.

Στην είσοδο αντικρίζεις μία μεγάλη δροσερή αυλή με αρκετό πράσινο ότι πρέπει για τις ζεστές νύχτες του καλοκαιριού. Ο εσωτερικός χώρος είναι και αυτός μεγάλος με απλή ταβερνίστικη διακόσμηση σε γήινα χρώματα. Από το σέρβις κανένα παράπονο.

2) Φαγητό

Με το που κάτσεις φέρνουν νερό σε κανάτα και ψωμάκι που χρεώνεται 0,5Ε το άτομο.

Τζατζίκι, απλά καλό, 3,8Ε (3/4)

Τυροκαυτερή, από τα χειρότερα πιάτα που πήραμε, όχι τόσο σε γεύση όσο σε υφή η οποία θύμιζε κόλα. Ίσως ήταν αστοχία της κουζίνας την συγκεκριμένη μέρα γιατί λένε ότι είναι χειροποίητη, 3,8Ε (1/4)

Πιπεριές Φλωρίνης γεμιστές, καλές αλλά έμοιαζαν να είχαν ζεσταθεί στα μικροκύματα, 5,5Ε (3/4)

Φέτα τυλιχτή, νόστιμο πιάτο αν και το κομμάτι της φέτα ήταν μικρότερο από το φύλλο 5,2Ε (3/4)

Μερίδα λουκάνικο, δεν είμαι φίλος οπότε η κριτική μου στη γεύση δεν είναι αντικειμενική αλλά ήταν απαράδεκτη μικρή μερίδα για τα 7Ε (1/4)

Μερίδα κοψίδια, εντελώς αδιάφορο σε γεύση 7,8Ε (2/4)

Μερίδα μπριζολάκια τοματο-μαρμελαδό-μουσταρδένια, κανονική μερίδα και ήταν το ποιό νόστιμο πιάτο που παραγγείλαμε 7,9Ε (4/4)

Η μαγκιά του μάγειρα, έχοντας διαβάσει τόσα πολλά περίμενα κάτι καλύτερο (ίσως και αυτό να λειτούργησε αρνητικά). Ο κατάλογος γράφει για τουλάχιστον δύο άτομα όμως η αλήθεια είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα. Φτάνοντας στο τραπέζι το συγκεκριμένο πιάτο η αντίδραση ΟΛΩΝ μας ήταν ότι αυτό πρόκειται για ατομική μερίδα και όχι για 2+ άτομα. Μεγάλη απογοήτευση λοιπόν από το θέμα ποσότητας αν και ομολογούμενος το κρέας ήταν νόστιμο. Υποθέτω ότι το κρέας ήταν περίπου 300gr χοιρινός λαιμός το οποίο είναι από τα πιο οικονομικά κρέατα οπότε σίγουρα δεν άξιζε τα 13,5Ε. Η βαθμολογία στη γεύση είναι 3/4 αλλά λόγω του ότι διαφημίζεται για μεγάλη μερίδα 2+ ατόμων θα βάλω (2/4).

Κρασί κόκκινο, πολύ καλό (4/4) και μερικά αναψυκτικά συνόδευσαν το γεύμα μας.

Στο τέλος κέρασμα πανακότα.

Λογαριασμός με απόδειξη περίπου στα 13,50Ε το άτομο.

3) Βελτιώσεις - τελικές σκέψεις

Προσωπικά δεν νομίζω να ξανατιμίσω το συγκεκριμένο εστιατόριο διότι διαφημίζει μεγάλες μερίδες και χαμηλές τιμές πράγμα το οποίο δεν ισχύει κατά την γνώμη μου. Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν γι' αυτό και ανέλυσα τις όποιες ατέλειες έκρινα ότι υπήρχαν σε κάθε πιάτο.

Να υπενθυμίσω ότι ο σκοπός του παρόντος ιστότοπου είναι οι καλοφαγάδες να ανταλλάξουν εμπεριστατωμένες (προσωπικές) απόψεις για τα διάφορα εστιατόρια. Κριτικές του τύπου ''Όλα ήταν υπέροχα'' ή ''Όλα ήταν χάλια, μην πάτε'' χωρίς δηλαδή ανάλυση ή τεκμηρίωση δεν πρέπει να λαμβάνονται υπόψη. Επίσης κάθε γνώμη είναι υποκειμενική εξάλλου ''στο φαί και στο....... ο Θεός δεν κάνει κρίση''.