American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Πρώτη φορά στο BarbaraQue, δεν ξέρω ακόμα αν θα υπάρξει δεύτερη...
Ο χώρος έχει περιγραφεί πλήρως από τους αγαπητούς φίλους-χρήστες του ask4food, όντως είναι όμορφα διακοσμημένος και ψηλοτάβανος (+ότι το δρομάκι στο οποίο "βλέπει" είναι ήσυχο και με λίγο πράσινο τριγύρω), αλλά υπάρχει ένα σχετικό στρίμωγμα και πολλές καρέκλες είναι ξύλινες (σκέτες, χωρίς μαξιλαράκι) και όχι αρκετά άνετες. Στο ισόγειο όπου "απαγορεύεται" το κάπνισμα (επιτρέπεται στο παταράκι, όπου είναι και οι τουαλέτες) βρίσκεται και το μπαρ, στο οποίο όμως ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ!!! Για τούτα δεν μπορώ να βάλω 4 ντοματούλες: )

Κάναμε κράτηση για Σάββατο βράδυ και ήταν απαραίτητη καθώς ήταν γεμάτο! Τα παιδιά στο service πολύ καλά και ευγενικά, η εξυπηρέτηση μάς τα χάλασε λιγάκι λόγω ελλείψεων (δεν ευθύνονται οι σερβιτόροι, θέμα δ/νσης μόνο). Το εν λόγω εστιατόριο/φαγάδικο "πολυτελείας" είναι κατά βάση μπεργκεράδικο, το ξέρω (και φαίνονταν όλα λαχταριστά, μιλάμε για τέλεια παρουσίαση), αλλά εγώ δεν τρώω burger! Έτσι ρίχνοντας μια ματιά στον κατάλογό τους που είναι και στο διαδίκτυο είδα ότι είχαν πορκέτα με γλάσο μπύρας και λέω "εδώ είμαστε"! Με ξεσήκωσε και ο Wino που ανέφερε το κρασί Idylle του Μελά (μ'αρέσει πολύ και δεν το βρίσκω εύκολα) και λέω "πάμε πάμε!!! " Δεν υπήρχε ούτε το κρασί ούτε η πορκέτα εκείνο το βράδυ...

Οπότε παραγγείλαμε τη σαλάτα με τις χοιρινές μπουκίτσες (τεράστια ποσότητα κρέατος για σαλάτα, ωραία μαριναρισμένο αλλά όχι πρώτης ποιότητας, με σκληρά μέρη και λίπος) μαζί με ψωμάκια, τα οποία χρεώνουν 1,20€/άτομο με ντιπ λένε (ένα φλιτζανάκι του καφέ με αρωματικό ελαιόλαδο ήταν, που ο σύζυγος μπερδεύτηκε και το έριξε στη σαλάτα καθώς δε μας εξήγησε ο σερβιτόρος, προσφέρθηκε όμως να μας φέρει κι άλλο, δε θέλαμε). Τα κύρια ήρθαν πολύ γρήγορα, φάουλ για μας που τρώμε σχετικά αργά και παρότι ζητήσαμε να τα κρατήσουν λίγο δεν υπήρχε δυνατότητα λόγω στενότητας χώρου στον πάγκο.

Στενότητα υπήρχε και στο τραπέζι όμως, έτσι στριμωχτήκαμε. Ελλείψει της πορκέτας πήρα κοτόπουλο σουβλάκι που ήρθε σε μεγάλη πλάκα μαζί με σαλάτα, κυβάκια τηγ. πατάτας και γουακαμόλε. Τρυφερό και σωστά ψημένο, μεγάλη μερίδα! Ο σύζυγος πήρε το naked hero: διπλό burger χωρίς ψωμάκι, επιλέγεις όποια γεύση θέλεις (πήρε Italian Mafia με τη νοστιμότατη πάστα μανιταριών ανάμεσα στα 2 μπιφτέκια) και συνοδεύεται από crushed potatoes με σάλτσα τσένταρ (ετοιματζίδικη, βαριά-λιπαρή, αλλά εθιστική, ναι, έφαγα εγώ την περισσότερη! )

Στις τιμές τα χαλάει πολύ! Εκτός από τα γλυκά και το ψωμί όλα τα άλλα στον κατάλογο έχουν ανεβεί (σε σχέση με τον αναρτημένο στο διαδίκτυο) και μόνο το κοτόπουλο βρήκα ΟΚ στα 9,80€. Το naked hero κόστισε 14,50€! Η λίστα κρασιών είναι μικρή (λογικό) και έχει ελάχιστες οικονομικές επιλογές (πήραμε Νάουσα Μπουτάρη 16€, ο σερβιτόρος πρότεινε το Cyrus One του Μελά αφού δεν είχαν το Idylle, αλλά στα 27€ το είχαν ακριβό για μπεργκεράδικο... ), ενώ μου κακοφάνηκε (ακόμα μια φορά! ) που δεν έχουν καλές τιμές στις μπύρες!

Τα γλυκά είναι μόνο 3, ο chocaholic σύζυγος διάλεξε και μοιραστήκαμε το σοκολατένιο μιλφέιγ (αντί για σφολιάτα έχει φύλλα σοκολάτας και στη μέση μους σοκολάτας και από πάνω/τριγύρω σως σοκολάτας) που ήταν φρέσκο και νόστιμο (5,5€ ΟΚ). Μας κέρασαν και 2 σφηνάκια μαστίχα με το λογαριασμό ~60€ για 2 και απόδειξη κανονικότατα!

Το φαγητό ήταν χορταστικό και για μένα βαρύ (είχα θέμα και την επόμενη μέρα), ίσως έχω συνηθίσει σε πιο ελαφριά/εκλεπτυσμένη κουζίνα. Άλλωστε είχε αρκετό νεαρόκοσμο (που τα καταφέρνει καλύτερα χε χε χε), αν και είδα και 2-3 ηλικιωμένους καθώς και οικογένειες. Φυσικά είναι για όλους, ας προσέξει ο καθένας πόσο θα φάει και οι υπεύθυνοι του BQ ας κοιτάξουν λίγο το θέμα με τις τιμές, μια μείωση επιβάλλεται!