Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ μια παρέα 4 ατόμων (φαγανών!! ) επισκεφθήκαμε τον νέο χώρο που έχει μεταφερθεί ο Κεφτές στην Νέα Σμύρνη. Πάνω στην Λεωφόρο Βενιζέλου τα γειτονικά μαγαζιά από άδεια μέχρι μισο-γεμάτα, ο Κεφτές όμως τιγκαρισμένος.

Ενάς ωραίος μοντέρνος χώρος με αρκετα τράπεζακια και λεπτομέρειες στην διακόσμηση που ομορφαίνανε τον χώρο πιο πολύ. Ανοιχτή κουζίνα στο βάθος του μαγαζιού (στα θετικά), ψηλοτάβανο και ξεχώριζε μια σκάλα όπου ανέβαινες στον ημιόροφο (άραγε εκεί ήταν οι τουαλέτες ή επιπλέον τραπέζια?Δεν γνωρίζω! ). Η τζαμαρία μπροστά χάριζε χάζι στα μπροστά τραπέζια στον δρόμο, είναι σημαντικό να γυρνάς και να φεύγει το βλέμμα σου σε κάτι διαφορετικό απο 4 ντουβάρια σε κάποια ψυχοπλακωτικά μαγαζιά στην Αθήνα. Πραγματικά πάντως βάζω άριστα στον χώρο, στην καθαριότητα του, στην λιτή αλλά ωραία διακόσμηση του και βέβαια στο θάρρος να έχει μια ανοιχτή κουζίνα (η οποία είχε και καλό εξαερισμό καθώς δεν μύριζαν τα ρούχα μας.

Το κόνσεπτ γνωστό μιάς και πλεόν ανθίζει στην Ελλάδα της οικονομικής κρίσης. Με 12 ευρώ φάε και πιές όσο θέλεις απο έναν καλό σε ποικιλία κατάλογο. Τα τονίζω αυτά γιατί υπάρχουν και απάτες όπου δεν τρώς πραγματικά ότι θέλεις ή σου λένε αυτό τελείωσε κτλ! Ήταν πολύ τίμιο μαγαζί. Έφερε μια κόλα χαρτί τυπωμένη (προσεγμένη) με το μενού και δίπλα κενό για να γράψεις την ποσότητα και την επιλογή σου. Τα φαγητά περιλάμβαναν σαλάτες, ορεκτικά, τηγανιτούς και ψητούς κεφτέδες.

Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα χωριάτικη, πλούσια με αρκετή φέτα, φρεσκοκομμενη.

Ψωμάκια φρέσκο με ντιπάκι γιαουρτιού, πολύ καλό

Κολοκυθοκεφτέδες η παρέα που δοκίμασε επιβράβευσε τους βρήκε με χαρακτήρα

Ντοματοκεφτέδες, νόστιμοι 4 στην μερίδα όσα προφανώς και τα άτομα

Πατάτες τηγανιτές σκέτες, φρέσκιες

Πατάτες τηγανιτές με αυγά και λουκάνικα, δυνατό πιάτο, το θυμόσουν αρκετή ώρα μετά

Πατάτες τηγανιτές με κιμά και τριμμένο τυρί, εδώ λίγο τα χαλάσαμε στην γεύση σε σχέση με τα άλλα, το βρήκα μέτριο.

Τώρα στους κεφτέδες

Κεφτέδες με λευκή σάλτσα και μανιτάρια, πεντανόστιμοι

Κεφτέδες με Jack Daniels, δεν το λές κακό αλλά ούτε ξετρελάθηκα

Κεφτέδες με γλυκόξινη σάλτσα, νόστιμοι, πετυχημένη σάλτσα

Κεφτέδες με αυγά, αξιοπρεπέστατοι

Κεφτέδες μουσκεμένοι με κόκκινη σάλτσα και φέτα, γνωστό πιάτο εξίσου πετυχημένο

Κεφτέδες της Μέρκελ στην σχάρα, δεν ξέρω μπορεί να φταίει το όνομα αλλά δεν ενθουσιάστήκαμε

Μαφιόζο με ζυμαρικά λιγκουίνι, λίγο πιο πικάντικη γεύση, εξαιρετικό

Το μαγαζί φίσκα, πιστεύω ότι εκείνο το βράδυ πρέπει να έκανε συνολικά περίπου 100 κουβέρ.2 νεαρά άτομα στο σέρβις και ο ιδιοκτήτης απο πίσω και αυτός στο σερβίρισμα και λογαριασμούς.3 άτομα είδα και στην κουζίνα, όλοι τους δούλευαν στα κόκκινα αλλά φαίνονταν ότι το είχαν συνηθίσει και ήταν αρκετά οργανωμένοι. Σίγουρα υπήρχαν μικρές αλλά τονίζω απειροελάχιστες καθυστερήσεις, άκρως λογικές για τον κόσμο, το απεριόριστο φαγητό και βέβαια για τις τιμές του μαγαζιού. τα πιάτα ερχόντουσαν άμεσα, χωρίς τις χαζές καθυστερήσεις που γίνονται επίτηδες, προκειμένου να πάει το σήμα του κορεσμού στον εγκέφαλο ή το μου παραγγείλανε 3 θα τους πάω ένα και εαν μου ζητήσουν κάτι, τους το γυρνάω σε κινέζος.

Το απόλυτο value for money, είναι απίστευτο. Περιμένεις με 12 ευρώ να φάς σε έναν ωραίο χώρο, τόσα πολλά φαγητά (απεριόριστα), νόστιμα και με τόσο καλό και γρήγορο για τα δεδομένα service?Σας λέω ειλικρινά δεν το περίμενα με τίποτα. Λέω θα είναι της σειράς, τι θα φάμε με 12 ευρώ?Μάπα θα είναι. Όμως τελικά βλέπω ότι είναι κακό να κρίνεις πρίν δοκιμάσεις. Τονίζω ότι ήταν Τετάρτη το μαγαζί ήταν φίσκα και είχε πιστεύω 1 φορά τουλάχιστον αλλάξει τα πιο πολλά τραπέζια. Ο κόσμος συνέχιζε να τρώει και να πίνει, κυρίως σε ένα διπλανό τραπέζι μια παρέα λίγων πιο ηλικιωμένων, είχε μαδήσει τις μπύρες και φανταστείτε του τελείως μάλλον η βαρελίσια μπύρα και συνέχισε να φέρνει κουτάκια. Βέβαια και στα πιάτα, πανικός γινότανε, ερχόντουσαν σε όλα τα τραπέζια σαν σφαίρες απο πολυβόλο!!!

Συμπέρασμα:

Μπορεί να ήμουν προκατειλημμένος και να είχα χαμηλές προσδοκίες πρίν πάω αλλά τελικά χαλάλι το δύσκολο παρκάρισμα, το Κεφτές και δεν φταίς με το ωραίο και παιχνιδιάρικο όνομα, με το ωραίο concept με τους κεφτέδες και με το τρελό value for money το βλέπω να γίνεται αλυσίδα σαν Το Νησί, να μου το θυμηθείτε. Βέβαια δεν παύει να μου είναι στο Νούτσος η ερώτηση εάν βγαίνει το συγκεκριμένο μαγαζί με τέτοιο ποσό?Μόνο αυτός το ξέρει, σε κάθε περίπτωση εμείς μόνο να το εκμεταλλευτούμε μπορούμε.