16 Οκτ 2015

Προψές, Παρασκευή το βράδυ, πήγαμε δύο ζευγάρια στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, αφού πιο πριν ήμασταν στην Ηλιούπολη στο σπίτι συγγενή μου, που ήταν ένα από τα 4 άτομα της παρέας μας, μιας και το σπίτι του βρίσκεται κάπως κοντά στην περιοχή του εστιατορίου αυτού.

Το traffic φοβερό τα weekends, αφού να φανταστείτε, μας πήρε 15 λεπτά driving για ένα mile μόνο!! Προσωπικά θα προτιμούσα λίγο jogging, αλλά για τις κοπέλες με τα τακούνια, you know, δεν θα ήταν καθόλου fair...

Anyway! Eχετε μαγαζιά φοβερά στην Αθήνα και μάλιστα χιλιάδες!! Ούτε στο New York να ήμασταν. Και τα καλά μέρη είναι πάντα γιομάτα...
I wonder about this Greek crisis...

Το μέρος φανταστικό, industrial style, με ανοιχτά χρώματα, ανοιχτή κουζίνα με 2 νεαρούς μαγείρους, γεύσεις κυκλαδίτικες από την όμορφη Πάρο, και το service πρόθυμο και πολύ εξυπηρετικό, παρά την κίνηση που υπήρχε μέσα.

Μην νομίσετε τίποτα φρέσκα ψάρια... Όχι βέβαια, αφού αυτά είναι πανάκριβα εδώ, overpriced! 'Ομως είχανε τρομερούς μεζέδες και έξυπνες, πρωτότυπες ιδέες.

Από αυτά που θυμάμαι, εδοκιμάσαμε:
Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα, τυροκαυτερή, τυρί ταλαγάνι με μαρμελάδα & pine-seeds, chicken legs με τυρί και vegetables, french fries με αυγά μάτια φούρνου (Gee! ήτανε το κάτι άλλο), μελιτζάνα stuffed with cheese & avocado, χοιρινή πανσέτα με μέλι και ένα ωραίο beef-burger με πατατούλες.
Μετά πήραμε πολύ γλυκιά πορτοκαλόπιτα, φανταστική και μπανάνα cheesecake.

Ήπιαμε τοπικό κόκκινο κρασί και μια ελληνική μπύρα και δώκαμε 100 € για το τσέκι και τα tips. Ξέροντας πια την κατάσταση εδώ, το βρίσκω ποσό δικαιολογημένο. O. K.!

Και κάτι ακόμα. Έμαθα, αφού τους ρώτησα, πως η ονομασία του χώρου τους, ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, προέρχεται από ένα happy marriage. Έχουνε παντρέψει τη 'σούμα', την κυκλαδίτικη ρακή που φτιάχνουνε το Νοέμβρη (souma nights in Paros raki-shops), με το νόστιμό τους κολοκυθάκι, το zucchini!!

Τελειώνοντας, για να μη σας κουράσω άλλο, θυμήθηκα τώρα έξαφνα τη Μανιάτισσα θεία Αριστέα από το St. Louis Missouri, που όταν ξεστομίζαμε καμιά βλακεία χωράτευε κι αστειευόταν, λέγοντας μας.

16 Οκτ 2015

PRitanis