Ελληνική κουζίνα - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Ποδαρικό στο προφίλ του Πέπερι;;;;;
Οκ, καμία αντίρηση, πρέπει πάντως να παραδεχτώ πως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν έχει δεχτεί καμία κριτική προς το παρόν, μιας και ο χώρος που επισκέφτηκα ήταν πολύ δελεαστικός, εναλλακτικός και οι γεύσεις πολύ αξιόλογες!

Συναντήθηκα με έναν φίλο το μεσημεράκι της προηγούμενης Πέμπης, στην κεντρική πλατειά της Ν. Ιωνίας και ενώ τα αρχικά πλάνα ήταν να πάμε για έναν καφέ, η πείνα υπερίσχυσε και ψάξαμε για ένα μαγαζί που να συνδιάζει τσίμπημα και κρασάκι! Προσπεράσαμε κάτι σουβλατζίδικα και ύστερα είδαμε το Πέπερι! Συμπαθητικός χώρος, με διάφορες διακοσμητικές πινελιές, σχετικώς ασύνδετες η μία με την άλλη αλλα σίγουρα ενδιαφέρουσες...

Επιλέξαμε να κάτσουμε στον έξω χώρο που ήταν προστατευμένος με τέντα και μια plexiglass κατασκευή. Ο εξωτερικός χώρος είχε γύρω στα 6-7 τραπέζια, διαφορετικά το ένα με το άλλο, αλλα ειλικρινά δεν με ξένισε αυτό μίας και υπήρχε άποψη... Το σιδερένιο τραπεζάκι που επιλέξαμε ήταν αρκετά άνετο και επαρκούσε για τα 5 πιάτα που επιλέξαμε.
Για τον χώρο λοιπόν: 3/4!!

Όσο για την εξυπηρέτηση, μας υποδέχτηκε και μας σέρβιρε ένας νεαρός που ήταν ιδιαίτερα ευγενικός και εξυπηρετικός, να σημειώσω σε αυτό το σημείο πως όταν πήγαμε να παραγγείλουμε 6ο πιάτο μας σταμάτησε προτείνοντας μας να αρκεστούμε στα 5 και αν τελικώς θέλαμε κάτι παραπάνω θα μας το έφερνε.... Το κέρδισε το 4άρι με την αξία του αλλα κυρίως τον επαγγελματισμό του!!

Στα του φαγητού:
- Επιλέξαμε την σαλάτα Πέπερι με μαρούλι, ρόκα, κρουτόν, φυστίκια Αιγίνης, ηλιόσπορους, goji berries, cranberries, φλουδίτσες παρμεζάνας και γλυκειά σως!!!! Πεντανόστιμη και πολύ ισορροπημένη!

- Ο φίλος μου, επέμενε να πάρουμε και ταμπουλέ, σαν πιάτο δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Ηταν λιγάκι spicy, πράγμα πρωτότυπο για ταμπουλέ.

- Και ύστερα έφτασε στο τραπέζι η μαραθόπιτα! Με ξετρέλανε κυρίως το φύλλο, καθόλου λάδι και πολύ κρατσανιστό! Έδενε ιδανικά με το γιαούρτακι που υπήρχε στο πλά'ι'. Όσοι αγαπάτε τα μυρωδικά τύπου άνηθου ή μάραθου θα σας αρέσει σίγουρα...

- Μοσχαρίσια μπιφτέκια με ψητές πίτες, ντομάτα και ροδέλες κρεμμυδιού. Ζουμερό και καλοψημένο μπιφτέκι με αρκετά καρυκεύματα που μου θύμησε 'ελαφρύ' κεμπάπ. Νοστιμότατο!

- Στριφτάρια (ζυμαρικό) με κοτόπουλο, λευκή σάλτσα και φρέσκο θυμάρι! Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άνθρωπο που δεν θα του αρέσει αυτό το πιάτο! Δεμένη σάλτσα, με τα ζυμαρικά σωστά βρασμένα και το κοτοπουλάκι σε αρκετή ποσότητα!!

- Για ποτάκι επιλέξαμε 1/4 λευκό κρασί μιάς και ήταν μεσημέρι και είχαμε δουλειές μετα, για κέρασμα στο τέλος με τον λογαριασμό, μας φέρανε χαλβά σιμιγδαλένιο παγωμένο με κρούστα μαύρης σοκολάτας, ήταν ένα όνειρο! Από τα ωραιότερα γλυκά μου έχω δοκιμάσει σε μεζεδοπωλείο!
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 29€, πολύ δυνατό value for money: 4/4!!

Μείνανε πολύ ικανοποιημένοι απο το σύνολο και ναι, όταν ξαναβρεθούμε στην περιοχή θα το τιμήσουμε το Πέπερι...