17 Οκτ 2015

Ο χώρος προσωπικά δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα όμορφος, μάλλον κάπως αδιάφορος. Η τετραγωνισμένη αίθουσα με τα πολλά τραπέζια και την βαβούρα που δημιουργούταν όσο το μαγαζί ήταν γεμάτο μου θύμισαν ειλικρινά την φοιτητική λέσχη που κάποτε τιμούσα καθημερινά. Καθώς η ώρα περνούσε και το μαγαζί άδειαζε, η εικόνα ήταν βέβαια σαφώς καλύτερη. Ευχάριστη λεπτομέρεια, ο εσωτερικός χώρος είναι όντως μη καπνιστών.

Παρόλη την πληρότητα των τραπεζιών, το σέρβις ήταν γρήγορο και οι σερβιτόροι ευγενέστατοι. Μου έκανε θετική εντύπωση επίσης ότι, ενώ ήταν πολλοί, κινούταν όλοι σβέλτα χωρίς να μπλέκονται ο ένας στα πόδια του άλλου όπως συχνά παρατηρεί κανείς σε ανάλογες περιπτώσεις. Στην αρχή ήρθε και κέρασμα αποτελούμενο από τσίπουρο και ζεστά παξιμαδάκια με ντιπ ντομάτας.

Ο κατάλογος είναι σε καλό μέγεθος, ούτε μικρός ούτε μεγάλος. Έχω δύο παρατηρήσεις όμως: πρώτον, ενώ υποψιάζεσαι λόγω τιμών ότι άλλα πιάτα είναι πιο μικρά και άλλα μεγαλύτερα, δεν υπάρχει σαφής διαχωρισμός· δεύτερον, δεν ήρθε κατάλογος με ποτά.

Οι επιλογές πιάτων ημέρας για δύο άτομα φαινόταν πολύ καλές, εμείς όμως προτιμήσαμε να πάρουμε μικρότερα πιάτα για να δοκιμάσουμε την κουζίνα του μαγαζιού. Ό, τι πήραμε ήταν πραγματικά πολύ νόστιμο. Ξεχωρίσαμε την σαλάτα με ρεβίθια και λιαστή ντομάτα και το κριθαρώτο λαχανικών. Το δεύτερο ειδικά ήταν πεντανόστιμο, κατοχυρώθηκε ήδη ως πιάτο που θα φτιάχνεται πλέον και στο σπίτι. Δοκιμάσαμε επίσης κεφτέδες κοτόπουλου και τηγανιά χοιρινή. Και τα δύο αρκετά εύγευστα.

Μαζί με μισό λίτρο κρασί, ο λογαριασμός ανήλθε στα €25. Η αλήθεια είναι ότι συμπτωματικά τα πιάτα που μας κέντρισαν το ενδιαφέρον ήταν από τα οικονομικά, αλλά θεωρώ ότι στη γενική περίπτωση δύο άτομα δεν θα χρειαστεί να δώσουν πάνω από τριαντα-κάτι ευρώ.

Συμπερασματικά, παρόλο που ο χώρος δεν με ενθουσίασε, το φαγητό μου άρεσε πολύ. Εάν μένετε στην περιοχή ή θέλετε να προγραμματίσετε μία βόλτα προς τα εκεί, βάλτε το στο πρόγραμμα. (Επίσης, θα πρότεινα να πάρετε ένα τηλέφωνο να κάνετε μία κράτηση. Εμείς πήραμε μόλις μερικές ώρες νωρίτερα που τα περισσότερα τραπέζια ήταν ήδη κλεισμένα αλλά μας εξυπηρέτησαν αποτελεσματικά και ευγενέστατα. )

17 Οκτ 2015

Stillme