Ιταλία - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Να 'μαι και γω, κάτι η πολλή δουλειά, κάτι το δημοψήφισμα, κάτι τα capital controls, κάτι οι (ξανα-μανα) εκλογές, με αποσυντόνισαν, με απομύζησαν, μου "ρούφηξαν" όλη την ενέργεια - όρεξη και με ανάγκασαν να απέχω από το πολυαγαπημένο "σπορ"...

Ολική επαναφορά, λοιπόν, με επίσκεψη στο καινούριο ιταλικό του Ν. Ψυχικού που τόσο έχει επαινεθεί από έμπιστους χρήστες, επ' αφορμής "μικρής" επετείου, λαχταρώντας κυρίως να δοκιμάσω αυτές τις θεϊκές παπαρδέλες που τόσο εύγλωττα είχε επαινέσει ο mavtasos στην κριτική του (θα μπορούσα να την έχω γράψει και γω αυτήν την παράγραφο, πάντως, καθ' ότι λάτρης του λαδιού τρούφας)...

Ωστόσο, δυστυχώς, δεν θα συμφωνήσω με τον ενθουσιασμό ούτε του mavtasou ούτε της PPTINAS, χωρίς, βεβαίως, να υποβιβάζω την προσπάθεια που γίνεται στο εστιατόριο αυτό.

Πιο αναλυτικά:

Ο χώρος θεωρώ ότι έχει επαρκέστατα περιγραφεί από τους προηγούμενους, οπότε θα περιοριστώ να αναφέρω ότι υπάρχει διαχωρισμός καπνιστών - μη καπνιστών, και συγκεκριμένα ο πάνω όροφος είναι για καπνιστές, ο κάτω για μη καπνιστές και ο εξωτερικός (τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο) για όλα τα τέκνα του Θεού. Μικρή παρατήρηση: στον πάνω χώρο, όπου και καθήσαμε, τα τραπέζια είναι σχετικά κοντά το ένα με το άλλο, με αποτέλεσμα να μην είναι (τελείως) εφικτή η ιδιωτικότητα, ενώ και τα τραπέζια των δύο ατόμων είναι σχετικά μικρά.

Η εξυπηρέτηση σβέλτη, ευγενική, χαμογελαστή, από 2 νέα παιδιά, μια κοπέλα και έναν νεαρό, με μικρή "προτίμηση" στην κοπέλα, που ήταν κατά τι πιο ευχάριστη, παράπονο κανένα πάντως, το αντίθετο.

Όσον αφορά το φαγητό, εκεί τα χαλάσαμε λιγάκι... Περιμέναμε (κυρίως εγώ! ) να γευτούμε το απόλυτο και τελικά μας περίμενε το αναμενόμενο; το απλά καλό; κάτι τέτοιο, πάντως...
Ειδικότερα, δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα με πρασινάδες, λιαστή ντομάτα και κομματάκια μοσχαριού μέτρια ψημένα, εξαιρετική, τα λαχανικά ολόφρεσκα, η σαλάτα τέλεια αρτυμένη, ένα πολύ ωραίο και χορταστικό σύνολο (σημειωτέον ότι κάλλιστα αποτελεί ένα πλήρες γεύμα από μόνη της για κάποιον λάτρη των σαλατών)

- Τσιπς με λάδι τρούφας και παρμεζάνα, ένα πιάτο που μου δημιούργησε πολλές προσδοκίες (κυρίως λόγω του αντίστοιχου, ανυπέρβλητου που είχα δοκιμάσει στο Vezene), ωστόσο, αν και νόστιμο, δεν άγγιζε με τίποτα την τελειότητα του Vezene, τα τσιπς ήταν πιο χοντρά και μάλλον λίγο πιο τηγανισμένα απ' ό, τι έπρεπε, με αποτέλεσμα να είναι πιο έντονη η "τηγανίλα" απ' ό, τι η γεύση/μυρωδιά του λαδιού τρούφας

- Παπαρδέλες με κοτόπουλο, μανιτάρια πορτομπέλλο και κρέμα μαύρης τρούφας για μένα... Αχ βρε mavtaso, τι μου 'κανες!!! Το περίμενα με τόση ανυπομονησία αυτό το πιάτο... Αλλά τελικά αποδείχθηκε κατώτερο των προσδοκιών και των περιγραφών... Ναι μεν οι παπαρδέλες άψογα βρασμένες, ωστόσο τα μανιτάρια ήταν σχετικά άνοστα, το κοτόπουλο κάπως στεγνό (προσωπικά, θεωρώ ότι ούτως ή άλλως δεν προσδίδει κάτι στο πιάτο αυτό, καλύτερα να προσθέσουν άλλο ένα είδος μανιταριών και να αφαιρέσουν το, εκ φύσεως, συνήθως άνοστο κοτόπουλο) και η σάλτσα, η κρέμα μαύρης τρούφας λίγο άνευρη, όχι τόσο δεμένη και με τη βαθειά, χαρακτηριστική γεύση της τρούφας. Αστοχία της κουζίνας τη μέρα εκείνη; Διαφορετικές, αλλά σεβαστότατες, απόψεις; Όπως και να 'χει, το πιάτο αυτό θα το κατέτασσα στην κατηγορία "καλό προς αρκετά καλό", όχι όμως υψηλότερα.

- Ριζότο με κολοκυθάκι, πανσέτα και καπνιστό προβολόνε για τον φίλο μου, δεν τον ενθουσίασε, ούτε και εμένα, ομοίως σχετικά άνευρο, χωρίς να ξεχωρίζει κάποιο συστατικό, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γεύση, αν και καλοεκτελεσμένο.

Στην αρχή μας έφεραν τρία ψωμάκια λευκά χωρίς κάποιο ντιπ, όπως ήδη έχει γραφτεί, και στο τέλος μας κέρασαν από ένα λικεράκι, 1 λιμοντσέλλο και μία γκράπα. Για γλυκό δεν υπήρχε χώρος, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
Ο λογαριασμός, μαζί με ένα μισόκιλο καραφάκι Sauvignon Blanc (αρκετά καλό) ανήλθε στα 47.50 ευρώ, λογικός για την περιοχή, την ποιότητα των υλικών και την ποσότητα (η σαλάτα τεράστια, τα τσιπς πολλά, οι μερίδες κανονικότατες).

Και πάμε στο δια ταύτα:
- Αγαπητή Τέτη, θα ξαναπήγαινες;
- Αγαπητοί σύντροφοι (όχι της "πρώτης φοράς Αριστερά", αλλά του αγαπητού μας ask4food! ), μάλλον θα ξαναπήγαινα, αυτή τη φορά όμως θα δοκίμαζα μια πίτσα, που φάνηκε λαχταριστή όπως περνούσε από μπροστά μας, ή την καρμπονάρα. Η (σχετική) εγγύτητα στο σπίτι μου, η καλή ποιότητα, το καλό σέρβις και οι σχετικά νορμάλ τιμές είναι παράγοντες κάθε άλλο παρά αποτρεπτικοί... Απλώς δεν "βίωσα" αυτό που περίμενα και απογοητεύτηκα, ίσως αν είχα πάει χωρίς προσδοκίες, τα πράγματα να ήταν (κάπως) διαφορετικά - αν και δεν νομίζω...