Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Πάνε σχεδόν 2 εβδομάδες από την επίσκεψή μου στο Peccati di Gola (ακόμα δεν έψαξα τι σημαίνει... ), γι' αυτό συγχωρήστε μου την όχι και τόσο λεπτομερή περιγραφή των πιάτων του τραπεζιού μας.

Σάββατο μεσημέρι, μετά από βροχή και χωρίς κράτηση, φτάνουμε στο εστιατόριο 7 άτομα και ζητάμε τραπέζι έξω. Ευτυχώς μας τακτοποίησαν, ζητώντας από ένα ζευγάρι που μόλις είχε καθίσει να μεταφερθεί σε διπλανό τραπέζι. Ο χώρος γενικά είναι μικρός και αρκετά απλός έως αδιάφορος. Ο εσωτερικός δε, κοντά στην κουζίνα και με μια αίσθηση στριμώγματος.

Αφού τακτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας, μας έφεραν πιτσάκια για κουβέρ και ρώτησαν αν θέλουμε νερό μεταλλικό ή όχι (δεν ανέφεραν βρύσης κι έτσι επιλέξαμε μεταλλικό, δηλαδή μπουκάλι). Ο κατάλογος μου φάνηκε μεγαλύτερος απ' όσο θα ήθελα, με δυσκόλευε να καταλήξω στα ορεκτικά και στα κυρίως, από τα οποία βρίσκεις μακαρονάδες, ριζότα, πίτσες και κρεατικά (δε θυμάμαι για ψαρικά).

Από ορεκτικά πήραμε 2 μερίδες μπαστούνια με δενδρολίβανο (τσακωνόμασταν ποιος θα προλάβει να φάει τα περισσότερα), 1 μερίδα με καυτερά μπαστούνια, αρκετά καυτερά (με μπούκοβο νομίζω) και ένα πιάτο με μπρουσκετάκια με μελιτζάνα, βουβαλίσιο τυρί καταπληκτικό και κάτι που μου διαφεύγει που έκανε όμως έναν συνδυασμό φοβερό!

Πήραμε 2 σαλάτες, εκ των οποίων θυμάμαι ότι η μία ήταν με σπανάκι, αλλά οι υπόλοιπες λεπτομέρειες δεν έχουν συγκρατηθεί στο μυαλουδάκι μου... Καλές μερίδες και οι σαλάτες, θέλοντας με αυτό να πω πως για ένα ζευγάρι 1 σαλάτα και 1 ορεκτικό αρκούν για πριν τα κυρίως. Τα οποία κυρίως πιάτα (με τιμές υψηλές θα έλεγα) είναι σε πολύ ικανοποιητικές μερίδες.

Το δικό μου κυρίως (γιατί μόνο αυτό θα αναφέρω) ήταν ταλιατέλες με σολομό, πολύ νόστιμο, δε θες να αφήσεις σταγόνα από τη σάλτσα! Όλη η παρέα πήρε από ένα κυρίως πιάτο και θυμάμαι πως η καρμπονάρα είναι η κλασική ιταλική με αυγό και όχι κρέμα γάλακτος, αν κάτι τέτοιο σας κάνει τη διαφορά που κάνει σε εμένα.

Το σέρβις ανταποκρινόταν άμεσα, όταν τα μισά τουλάχιστον τραπέζια του εστιατορίου είχαν κόσμο, ενδιάμεσα ρωτηθήκαμε για το πώς μας φαίνονται τα πιάτα μας και στο τέλος μας αποχαιρέτησε και η κυρία που πρέπει να είναι η ιδιοκτήτρια (και ήταν αυτή που μας τακτοποίησε στο τραπέζι επίσης).

Συνολικά πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 170 ευρώ, έχοντας επιλέξει να πιούμε μεταλλικό νερό.. Τα συμπεράσματα τα αφήνω για την τσέπη του καθενός, εγώ πάντως θα ξαναπήγαινα καθώς ένιωσα αρκετά οικεία και άνετα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη kounoupaki.