Ψαροταβέρνες - Ηράκλειο, Αθήνα

Πέμπτη 15/10 επίσκεψη 5 ατόμων στο Ψάριστον χωρίς κράτηση.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το καταπληκτικό, προσεγμένος -όσο γίνεται- σε μία περιοχή που δε σε προδιαθέτει με τίποτε ότι θα φας ψάρι (ουτε καν ότι θα φας... παραδοσιακά αυτή η περιοχή δεν έχει ταβέρνες κλπ. ).

Μεσημέρι 14:30 που φτάσαμε στο Ψάριστον -με το 50% των τραπεζιών γεμάτα ή κλεισμένα, καταφέραμε και μας έδωσαν ένα 6άρι τραπέζι στην "εξωτερική" πλευρά του μαγαζιού -όπως και ζητήσαμε.

Σημειώνω ότι η εξυπηρέτηση είναι αυστηρά επαγγελματικά διεκπαιρεωτική και όχι οικογενειακά ζεστή.. (τι ψάχνω τώρα να βρω... )
Οι περισσότεροι πελάτες, επαγγελματικές συναντήσεις -όπως κι εμείς (υποθέτω ότι οι εταιρίες μπορουν να πληρώσουν το τίμημα).
Το προσωπικό εξυπηρετικότατο (με πολύ άσχημη -κατά την άποψή μου ένδυση) προσπαθεί να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις των πελατών (επαναλαμβάνω οι περισσότεροι είμασταν επαγγελματικά ραντεβού).

Στο διά ταύτα - παραγγελία.
Το μενού έχει πάααρα πολλές επιλογές- δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις.
Στα πλαίσια της επαγγελματικής "αξιοπιστίας" παίξαμε με σίγουρα πιάτα
1 φάβα παντρεμένη (καμμία σχέση με την κανονική παντρεμένη φάβα που είναι τηγανητή φάβα.. με αδιάφορη γεύση και ακριβή τιμή για την ποσότητα-γεύση -στο κάτω-κάτω πρόκειται για ούτε 100grφάβα με λίγα κομματάκια ντομάτας!!!
2 σαλάτες (ντοματάκια γλυκά και πεντανόστιμα με καπαρόφυλλα σε μικρή ποσότητα)

1 γαριδάκι συμιακό οκ αρκετά νόστιμο - δεν τρελλάθηκα (πάλι σε μικρό πιατάκι σερβιρισμένο)

Χταπόδι στα κάρβουνα (ν2 μικρά κομμάτια από πλοκάμι νόστιμο-τίποτε το εξαιρετικό) και λίγο στενγό από το ψήσιμο).

Μύδια αχνιστά Παρα πολύ καλό πιάτο, ξεφεύγει από το κλασσικό πιάτο μύδια με κρασί και μουστάρδα, έχουν προσθέσει και κόκκινη σάλτσα πικάντικη και πατάτες τηγανητές!!!!! Πρωτότυπο και πεντανόστιμο πιάτο και αξιόλογη μερίδα σε ποσότητα.

Γαριδομακαρονάδα για 2 άτομα (εδώ οφείλω να παραδεχτώ ότι το πιάτο ήταν υπερ αρκετή ποσότητα για 2 άτομα ίσως και παραπάνω). Σερβίρεται με λιγκουίνι αλ τέντε-όχι με μακαρόνι- συν τα μυρωδικά στη σάλτσα που έχουν σαν αποτέλεσμα ενα εξαίσιο πιάτο!! Δεν έμεινε ούτε κεφάλι γαρίδας ούτε δείγμα λιγκουίνι..

3 ψητά ψάρια, οκ έχω φάει πολύ καλύτερα (δεν είχαν κρατήσει το ζουμί τους και γιαυτό δεν ήταν τόσο γευστικά). Επίσης στο αλάτι τους κάτι έλειπε.
3 Κιλά κρασί λευκό πάρα πολύ καλό και ευκοόπιοτο.
Στο τέλος κέρασμα (αρχικά ένα πιάτο με ποικιλία γλυκών - μετά των παραπόνων μας ήρθε ακόμη ένα ίδιο πιάτο με γλυκά) κομμάτια μωσαικό, σάμαλι με έντονη γεύση πορτοκάλι και παγωτό.

Για όλα τα παραπάνω (με τιμολόγιο) ο λογαριασμός ανήλθε στα 250 euro.
50, OO euro/άτομο δε το λες και λίγο (ευτυχως πλήρωσε εταιρία) και βεβαιώνω ότι το κατάστημα εκδίδει συνέχεια τιμολόγια (λόγω επαγγελματικών γευμάτων) άρα δηλώνει τα περισσότερα στην εφορία -σε αντίθεση με τα περισσότερα εστιατόρια/μεζεδοπωλεία που σου προσκομίζουν το δελτίο παραγγελίας για απόδειξη.

Θεωρώ ότι εάν βάλω στη ζυγαριά το θέμα ποιότητα/ποσότητα/τιμή καταλήγω ότι ως ένα βαθμό είναι υπερτιμημένο μαγαζί (βέβαια μην ξεχνάμε ότι σερβίρει ψαρικά που την έχουν την τιμή τους... ) και εάν έρθω σε προσωπικό επίπεδο (και οχι επαγγελματικά) θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στην παραγγελία μας για να μπορέσουμε να πληρώσουμε και να μην καταλήξουμε στην κουζίνα να πλένουμε τα πιάτα (σαν εξαργύρωση του γεύματος).