Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Μεσημέρι Κυριακής 3 άτομα βρεθήκαμε για φαγητό στο πολυσυζητημένο, με διθυραμβικές κριτικές στο ask4food όπου μαζί με την περιέργεια μου για το πώς ένα μαγαζί μαγειρεύει μόνο στον φούρνο όλα του τα φαγητά, ήταν μια πρόκληση για εμένα που δεν τρελαίνομαι για τα φουρνιστά πιάτα και τόσο πολύ.

Χώρος (3/4):

Κάθησα στον εξωτερικό χώρο μιάς και ο καιρός το επέτρεπε. Το εστιατόριο αυτό βρίσκεται σε έναν μεγάλο δρόμο μεν αλλά έξω απο το κέντρο, το καλό σε αυτή την περίπτωση είναι το ανετότατο πάρκινγκ, σε τέτοιο βαθμό που πάρκαρα σχεδόν μπροστά απο το μαγαζί. Ο χώρος έχει ξύλινα τραπεζάκια με καρέκλες χρωματιστές και είναι προστατευμένος απο τον αέρα αλλά και απο τον δρόμο, δημιουργώντας μια απομόνωση απο τα αυτοκίνητα. Ο εσωτερικός χώρος ήταν επίσης σχετικά μικρός, ψηλοτάβανος με ένα σαν πατάρι οπου έχουν την κουζίνα τους και τους ξακουστούς τους φούρνους. η διακόσμηση περίεργη, με μια δική τους άποψη αλλά καταλαβαίνω ότι είναι μέσα στις προτεραιότητες τους να τον κάνουν ακόμα πιο ωραίο, δεν μπορεί να έχουν τόσο μεράκι στο φαγητό και να μην κάνουν ακόμα πιο ωραίο το χώρο. Να μην ξεχάσω την έντεχνη μουσική που ακούγεται (ραδιόφωνο ή cd) σε σωστή ένταση για να κόβει την οχλαγωγία και να "ντύνει" τον χώρο.

Θέλω όμως να τονίσω ότι ο χώρος είναι πεντακάθαρος και γενικά έχει γίνει σχεδόν κανόνας, εστιατόρια τίμια, με ωραίο φαγητό, πρωτότυπα πιάτα, με λογικές τιμές και σωστό σέρβις να ανεβαίνουν στις προτιμήσεις των χρηστών του ask4food, σε σχέση με εστιατόρια δήθεν, με γνωστούς αλλά όχι απαραίτητα καλούς τηλέ-σέφ όπου διαθέτουν σούπερ μαγαζιά απο διακοσμητές με τρελά λεφτά αλλά απο φαγητό μάπα. Στο κάτω-κάτω το φαγητό θα φάμε και όχι τον πολυέλαιο τους. Θα θυμίσω μαγαζιά όπως το ταβερνάκι της Έυης, Ραμόνα, Ζοωδωχος Πηγή, guarantee κτλ που έχουν απλούς χώρους αλλά φοβερό φαγητό.

Με όλη μου την καρδιά θα τούς έβαζα 4άρι και σε αυτό μιάς και με τα πιάτα που δοκίμασα πραγματικά ένιωσα πολύ ωραία που με επηρεάζει να βάλω και σε αυτό 4/4, μια Ζεν κατάσταση, αλλά θέλω να κρίνω αντικειμενικά όσο το δυνατόν, οπότε βάζω 3/4.

Γεύση (4/4):

Θυμίζω στην εισαγωγή μου ότι τα φαγητά φούρνου δεν είναι το φόρτε μου και κυρίως να πάω έξω να φάω φαγητό φούρνου. Έτσι λοιπόν ήμουν απο την αρχή πιο αυστηρός κριτής και είπα ότι θα είναι τόσο δύσκολο να με πείσει εμένα με το φαγητό του που θα το χαντακώσω το μαγαζί. Απο την άλλη λέω το έχει δοκιμάσει η creme de la creme, η ελίτ του ask4food και έχει ενθουσιαστεί, θα χάσω την ευκαιρία να το δοκιμάσω και εγώ?

Ο κατάλογος με λογική ποικιλία πιάτων μας δυσκόλεψε στο τι να διαλέξουμε οπότε πήραμε σχεδόν τον μισό για να αφήσουμε τον άλλο μισό για την επόμενη επίσκεψη. Δοκιμάσαμε:

Ψωμάκι λευκό φρεσκότατο και μαλακό μαζί με ένα ντιπάκι απο πατάτα (πολύ νόστιμο, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα new age (φρεσκότατη, μεγάλη σαν μερίδα, βαθμολογία 8/10)

Πίτα με κιμά και γιαούρτι (πολύ νόστιμη, θέλαμε να πάρουμε και δεύτερη αλλά ευτυχώς κρατηθήκανε γιατί ακολούθησαν πολλά και μεγάλα πιάτα, βαθμολογία 8.5/10)

Φέτα στο πήλινο ψητή με ντομάτα φρέσκια (ό άνθρωπος μας εξήγησε ότι δεν κολυμπάει στο λάδι, αυτό που βλέπετε είναι τα ζουμιά της φέτας και της ντομάτας, παρόλα αυτά σε κάθε περίπτωση ήταν πολύ νόστιμη (βαθμολογία 8/10)

Κοτόπουλο στο πήλινο με μανιτάρια και τορτελίνια (νόστιμο, προσεγμένο, χωρίς τσιγκουνία στο κρέας, φοβερό, βαθμολογία 8/10)

Μπιφτέκι πολίτικο και πατάτες με μουστάρδα (πολύ δυνατό πιάτο, νοστιμότατο και όχι απο αυτά τα μπιφτέκια που σου κάθονται μετά στο στομάχι, βαθμολογία 8.5/10)

Μοσχαράκι με χειροποίητο πουρέ και πορτοκάλι (η γυναίκα μου ξετρελάθηκε, οπότε της κάναμε την χάρη να το φάει μόνη της το πιάτο αυτό, και σε εμάς μας άρεσε πολύ και ο πουρές που είναι αγαπημένος μου αλλά και το μοσχαράκι το οποίο πλουσιοπάροχα είχε τοποθετήσει στο πιάτο, βαθμολογία 9/10)

Πατάτες στον φούρνο αλλά ήταν σαν τηγανιτές, απίστευτο αποτέλεσμα, δεν έχω ξαναδοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο (βαθμολογία 9.5/10)

Χοιρινή μπριζόλα καπνιστή με κανονικές πατάτες φούρνου (πολύ νόστιμη, μεγάλη μερίδα, βαθμολογία 8/10)

Όλα τα πιάτα ήταν πολύ νόστιμα, ωραία σερβιρισμένα και σε μεγάλες ή στην χειρότερη κανονικές μερίδες. Απλές γεύσεις προσεγμένες όμως με μεράκι δημιουργημένες.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Είδα περίπου 4 άτομα γενικά στο μαγαζί εάν δεν κάνω λάθος εκείνη την ημέρα να εργάζονται. Το σέρβις ήταν άψογο απο την αρχή. Ο σερβιτόρος-ιδιοκτήτης ευγενικός, πρόθυμος να μας εξηγήσει τα πάντα και να μας προτείνει πιάτα σύμφωνα με το γούστο μας. Κάθε πιάτο που έφερνε με μια ταπεινή ιεροτελεστία μας το εξηγούσε.
Ότι ζητήσαμε το είχαμε άμεσα και με χαμόγελο. Πήρε το θάρρος αφού φάγαμε (για να μην μας ενοχλήσει) να μας μιλήσει και να μας ρωτήσει τις εντυπώσεις μας και τυχόν παράπονα. Το νερό βεβαίως σε κανάτα και άφθονο.

Αμεσότητα, διακριτικότητα και σίγουρα σεβασμό προς τον πελάτη διακατέχουν το μαγαζί αυτό και το θετικό είναι ότι ο πελάτης το εισπράττει και το εξίσου θετικό είναι ότι τους το ανταποδίδει.

Value for money (4/4):

Μετά την ποιότητα του φαγητού, αυτούς τους χαλεπούς καιρούς είναι το δεύτερο σημαντικό κριτήριο για την επιλογή ενός εστιατορίου. Εάν φας καλά και λίγο να αργήσει το φαγητό, δεν σε πειράζει αλλά εάν δεν αξίζει τα λεφτά του τότε σε ενοχλεί. Ένας πελάτης βγαίνει πλέον απο μια φορά την εβδομάδα (και δη Σαββατοκύριακο) μέχρι μια φορά το μήνα για φαγητό. Η έξοδος του θέλει να είναι προσεκτικά διαλεγμένη, δεν έχει την πολυτέλεια μιας τυχαίας και κακής επιλογής, εξ´ου και η τόσο μεγάλη επιτυχία του ask4food.

Για όλα τα παραπάνω (με την σαλάτα να την παίρνουμε και δεύτερη φορά, μετά την πείνα της αρχής και τον ενθουσιασμό της γεύσης, τα υπέροχα γλυκά κερασμένα και τα ποτά κόστισαν περίπου 60 ευρώ και για τους τρεις μας που φάγαμε σαν να είμασταν λόχος.

Οι μερίδες απο φυσιολογικές μέχρι μεγάλες. Το νερό σε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο. Τα γλυκά στο τέλος πάντα κερασμένα. Το value for money χτυπά ρεκόρ με τέτοια ποιότητα.

Συμπέρασμα:

Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Η υψηλότατη βαθμολογία απο έμπιστους χρήστες του ask4food (παλιές καραβάνες όπως Vaggelis, Ιωγιάννης, Pontiki, Mavtassos, tzia κτλ) είναι η εγγύηση για το αποτέλεσμα.

Πιστεύω ότι είναι ένα απο τα "παιδιά" του ask4food και είμαστε πολύ υπερήφανοι γιατί πραγματικά μας εκπροσωπεί εξαίσια και στους πολλούς αναγνώστες του ask4food που διαβάζουν τις κριτικές μας χωρίς να γράφουν και τιμούν την γνώμη μας και επισκέπτονται τα μαγαζιά που προτείνουμε. Νομίζω ότι αυτό το εστιατόριο τους το αφιερώνουμε με πολύ αγάπη και ευχαριστίες εμείς όλοι (πιστεύω! ) οι ερασιτέχνες κριτικοί του ask4food!!

2015-10-20 14:17:04

θα ήθελα αρχικά να σας ευχαριστήσω για την επισκεψή σας στο καταστημά μας, αλλά και για την διάθεση σας να γράψετε για εμάς ενα τόσο όμορφο κείμενο

Σε δεύτερη φάση δράττομαι της ευκαιρίας να σταματήσω και να εύχαριστήσω όλους εσάς, (με πολΛούς ή λίγους σκούφους) που με την άποψη, αλλά και τις συμβουλές σας, μας κάνατε να παμε ένα βήμα ποιό μπροστά, αύτο που με αγάπη δημιουργήσαμε

Έχω καταλάβει ότι σαν "παίδι" του ask4food είναι, αν μη τι άλλο ανάγκη, η εξέλιξη και η προσπάθεια προς το καλύτερο όσο αυτο ειναι εφικτο, και γιαυτό θα προσπαθεί όλη η ομάδα των ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ μέχρι τελικής πτώσεως

Δεν θα ήθελα πραγματικά να ζαλίσω άλλο τους ανάγνώστες, απλά να κλείσω ξανά με τις ευχαριστίες μου προς όλους που μας έχουν εμπιστευθεί και μας έχουν τιμήσει με την παρουσία τους, στο παρέλθον αλλά και στο μέλλον...

Με εκτίμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2015-11-08 19:09:42
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την aboutspy.