Cafe - Restaurants - Ταύρος, Αθήνα

Το Κουδούνι το καταχώρησα στο Ask4food ως cafe restaurant αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι κάτι τέτοιο. Αλλά από την στιγμή που η κατηγορία στην οποία ανήκει δεν υπάρχει, θα το έλεγα καφενείο-ουζερί (που έλεγαν και παλαιότερα) ή ρακάδικο που είναι και της μόδας τα τελευταία χρόνια, προτίμησα το cafe restaurant γιατί μεζεδοπωλείο σε καμία περίπτωση δεν είναι και δεν ήθελα να πάρω κάποιον στο λαιμό μου...

Λοιπόν, το Κουδούνι από ότι μου έχει πει ένας φίλος μου που δουλεύει στην περιοχή (είναι πίσω από τον ηλεκτρικό της Καλλιθέας, η περιοχή είναι Ταύρος και πρόκειται επί το πλείστον για ψιλοβιομηχανική ζώνη) ήταν από πάντα παραδοσιακό καφενείο αλλά τον τελευταίο χρόνο που πέρασε στην επόμενη γενιά ανακαινίστηκε και έγινε στέκι της νεολαίας με καφέ, αποστάγματα (ρακί, ούζο, ρακόμελα, οινόμελα κ. λπ. ) καθώς και ενδιαφέροντα κοκτέιλς όλα σε καλές τιμές. Μαζί προσφέρει και ποικιλίες και δύο τρία πιατάκια.

Αφορμή να το επισκεφτώ (γιατί δεν ξεκινάς να πας βόλτα εκεί αν δεν μένεις κάπου δίπλα) ήταν ένα bazaar που πραγματοποιούνταν στην περιοχή οπότε το ραντεβού με τον φίλο μου δόθηκε στο Κουδούνι. Το πρώτο θετικό είναι ότι βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο που έχει ησυχία απέναντι από ένα μεγάλο σχολικό συγκρότημα. Ο χώρος του είναι ανακαινισμένος και καθαρός και έχει μοντέρνο προσανατολισμό (πολύχρωμες καρέκλες καφενείου, μπαράκι με μπαρίστα κ. λπ. ) αλλά και καθαρές τουαλέτες.

Την ώρα που φθάσαμε γύρω στις 9:30 το βράδυ προλάβαμε ένα από τα λίγα εναπομείναντα ελεύθερα τραπέζια ενώ μετά από λίγο έγινε ένας πραγματικός χαμός από κόσμο μέχρι την ώρα αποχώρησης μας. Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη, όχι άκρως επαγγελματική αλλά με κάθε καλή διάθεση και πάντα με χαμόγελο (που είναι και το σημαντικό για μαγαζιά του είδους).

Όπως σας είπα ο κατάλογος των φαγητών του περιέχει σαγανάκι, φέτα ψητή αν θυμάμαι καλά, ντάκο ( φίλος μου που τον έχει δοκιμάσει μου είπε ότι είναι πολύ νόστιμος) και ποικιλία μικρή και μεγάλη (ζητώ συγνώμη αν ξεχνάω κάτι). Εμείς μαζί με την ρακί μας (250 ml ευκολόπιοτη και χωρίς παρενέργειες μετά) πήραμε μια μεγάλη ποικιλία στα 10 ευρώ η οποία ήταν επαρκέστατη και πολύ ενδιαφέρουσα για την τιμή της... Περιείχε Μπριζόλα (δεν ξέρω αν ήταν καπνιστή ή κάτι άλλο ήταν όμως ενδιαφέρουσα γεύση), κεφτεδάκια (νόστιμα και σπιτικά), λουκάνικο (μια χαρά), τυροπιτάκια (μια χαρά, νομίζω σπιτικά), σπιτική και πολύ νόστιμη παραλλαγή Ρώσικης σαλάτας, αγγουράκι, ντοματούλα, πιπεριές τουρσί, γραβιέρα, σαλάμι αέρος και πιτούλες (δεν πρέπει να ξεχνάω κάτι). Όλα ήταν πολύ καλής ποιότητας και νοστιμότατα (και το λέω γιατί ως fun του δίπτυχου ρακί- ποικιλία έχω δοκιμάσει χοντρές πατάτες)...

Ο λογαριασμός για αυτά τα δύο 14,50 ευρώ, μια χαρά να πιεις μια ρακί με μεζεδάκι αντί για καφέ... Για το λόγο αυτό βρήκα αφορμή και μετά από λίγες μέρες είπα να ξαναδώ τον φίλο μου και να πάμε στο Κουδούνι... Τώρα θα μου πείτε "είναι ένα μαγαζί που το βάζεις στο Ask4food για να μας προτρέψεις να πάμε;". Προφανώς και όχι αλλά επειδή άνθρωποι είμαστε και ποτέ δεν ξέρουμε που θα μας βγάλει ο δρόμος μας (προπάντων εμάς τους καλοφαγάδες) έχετε στο νου σας αυτή την προσπάθεια νέων παιδιών που εμένα με κέρδισε...

Υ. Γ. Στα συν του μαγαζιού είναι η πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα μουσική που βάζει τόσο ελληνική όσο και ξένη.