Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Μπαινοντας σε ενα τετοιο εστιατοριο, με τετοια σοφια τοποθετημενη σε ενα χωρο που πρεσβευει τη γαστρονομια, και μαλιστα με ενα δυσκολο task οπως το να εχεις χαρακτηρισει το χωρο απο κατι τοσο δυνατο οπως ενα original American airtsream στο κεντρο της αυλης, περιμενεις παντα κατι αναλογο αυτων των προσδοκιων και μιας και ο πηχυς εχει σκαρφαλωσει τοσο ψηλα με τα πρωτα σου βηματα στο χωρο.., περιμενεις να γευτεις κατι τουλαχιστον εξαιρετικο. Καθισαμε σε ενα πολυ ομορφο τραπεζι picnic μπροστα απο το φωτισμενο airstream. Μια ευγενεστατη και μετρημενη παρουσια μας υποδεχτηκε, και ενας εξαιρετικος σερβιτορος μας ανελαβε.

Φιλικος οσο χρειαζοταν, ευγενης με το παραπανω και επεξηγηματικος, μιας και η παρεα ειχε πολλες αγνωστες λεξεις..! Το εστιατοριο ειχε ηδη αρκετο κοσμο, και η καντινα εδειχνε να εχει παρει φωτια. Οι μαγειροι ομως μεσα σε αυτην εδειχναν να το διασκεδαζουν με το παραπανω μιας και χαμογελουσαν συνεχομενα και σου εδιναν την αισθηση πως περνουν καλα, κατι που μας εκανε εντυπωση και δεν κρυβω πως μας κερδισε, αφου μας εδωσε ενα θεμα για να συζητησουμε για αρκετη ωρα. Η αληθεια ειναι τωρα, πως περιμεναμε αρκετη ωρα το service για να παραγγειλουμε.

Υπηρξε ενα μικρο δειγμα αδιαφοριας που ηρθε σε αντιπαραθεση με την αρχικη μας εντυπωση, αλλα δε μας επιρρεασε, γιατι οπως προειπα, η σαλα ηταν γεματη. ηρθε η ωρα να παραγγειλουμε. Πηραμε αρχικα 2 σαλατες. Μια σαλατα με κινοα και μανγκο που τη σερβιραν με chips απο προσουτο, φοβερη με ισορροπημενα αρωματα.., καταλαβαινες μεχρι και την πιπερια φλωρινης (που ηταν ελαφρως λιωμενη στο κοψιμο της) αλλα ολες οι γευσεις ηταν αρμονικες και σε τελεια ισορροποια με το ανθοτυρο που ειχε στην κορυφη.

Πηραμε επισης μια τοματοσαλατα με το περιεργο ονομα "slut tomato" αν θυμαμαι σωστα.. πολυ ζορικη αυτη η προταση..! ποικιλια απο τοματινια με εξυπνες πρασιναδες, οπως γλυστριδα και βαλεριανα, σαλτσα ροκας και φανταστικα συνδυασμενο ζεστο κατσικισιο τυρι.. πολυ καλη αρχη.. Αμεσως κατεφτασε το bao με barbacoa χοιρινο (ενα αφρατο ασιατκο σνακ απο ψωμακι ατμου με ενα χοιρινο μεξικανικης προελευσης) που πραγματικα, χανοταν στο στομα.. ελιωνε ολο το παρασκευασμα... εξαιρετικο μαζι με hoisin sauce (αν δε κανω λαθος) και σουσαμι.

Επισης πολυ δυνατο tartare σολομου που λογω της σογιας με το αβοκαντο που ο σεφ το σερβιρει, θυμιζε πολυ σε sushi..! Σειρα ειχε το burito με Αζτεκικη σοκολατα(! ) κατι που οπως διαβασα αργοτερα, ειναι κατι που κανουν στο Μεξικο στα chilli con carne. Τελειωσαμε με τα starters με ενα παρα πολυ ενδιαφερον και δυνατο γευστικα tuna tataki, κατι που δυσκολα συναντας σε εστιατοριο που δεν ειναι γιαπωνεζικο. Παρ ολα αυτα μαγειρεμενο σωστα, με ωραιο σβησιμο στο χρωμα λευκου-κοκκινου στο κρεας (κατι που κρινει την πιστοτητα της τεχνικης του ψησιματος tataki). Και η σαλτσα tataki, για καποιο λογο, συγκλονιστικη!
Εφτασε η ωρα να ερθουν τα κυριως πιατα..! μετα απο μικρη καθυστερηση ομως, μιας και μας ενημερωσαν πως καποιο μπερδεμα εγινε. Καμια στενοχωρια ομως γιατι αυτα που φαγαμε, απλα δεν υπηρχαν! ο σεφ μας το φυλαγε για εκπληξη! παθαμε αμοκ με τα burgers!

Το Steve's, αδιανοητος χειμαρος γευσεων, με μοσχαρι, μπεικον και μαριναρισμενες γαριδες..! Ενας οργασμικος συνδυασμος! το 65 napkins, με μαρμελαδα απο τσιλι.. ενα παιχνιδι στον ουρανισκο γλυκου αλμυρου.. απιστευτο.. Το T-bone steak ηταν ενα θηριο που ελιωνε σαν βουτυρο στην κυριολεξια. με φοβερη γλυκοπατατα ψημενη, σαν πουρες με αρωματα και κρεμα τυριου με τρουφα. Τρομερη σαλτσα (κατι σαν γλασσο) που ολοκληρωνε το πιατο, και εδινε στο κρεας αυτο που υποθετικα θα μπορουσε να του λειπει (προσοχη ομως στην ποσοτητα που βαζεις στη μπουκια σου, γιατι μπορει να σου χαθει το κρεας, γιατι η γευση ηταν πολυ εντονη, κατι οχι απαραιτητα κακο, μιας και πρεπει απλα να εχεις αντιληψη). Και τελος, η πανσετα.. απιστευτη.

Οτι πιο μαλακο εγω δοκιμασει ποτε. Σωστα γλασσαρισμενη, αλλα και ξεροψημενη με αρωματα και ενα πουρε που τον αποκαλουσε βουτυρου, και σιγουρα, δεν ειχε καθολου αδικο.
Γενικα εξαιρετικο φαγητο σε εναν εξαιρετικο χωρο.. Τι αλλο μπορει να ζητησει κανεις?Τα γλυκα, ηταν μετρημενα, ισορροπημενες γευσεις και γενικοτερα νοστιμοτατα..
Σιγουρα μας κερδισε το εστιατοριο, και το νεο μενου και νεος Σεφ (απ οτι ενημερωθηκαμε) εχει κανει πολυ καλη δουλεια!