Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Αυτή η κριτική γίνεται με χρονοκαθυστέρηση, λόγω τεχνικών προβλημάτων ΟΤΕ, 2 βδομάδες ήδη, με αποτέλεσμα να μην έχω ίντερνετ &#(*@&#*, οπότε με μικρή πατέντα, καταφέρνω να γράψω επιτέλους την κριτική μου.

Η επίσκεψη στο Λαϊκώτερον, έγινε 1 Οκτώβρη ημέρα Πέμπτη, έχοντας κάνει κράτηση. Φτάσαμε κατά τις 8μμ παρέα 4 ατόμων και δυστυχώς λόγω ψύχρας, δε μπορούσαμε να κάτσουμε στην ομολογουμένως πολύ όμορφη αυλή του μαγαζιού. Οπότε διαλέξαμε τραπέζι στον εσωτερικό χώρο και μάλιστα το υπερυψωμένο τμήμα του.

Σε γενικές γραμμές μας άφησε πολύ όμορφη εντύπωση η διακόσμηση (παλιές ελληνικές διαφημίσεις κυρίως), γήινα χρώματα χωρίς υπερβολές και δεν μας ενόχλησε κάτι οπτικά. 'Οπως επίσης, δε μας ενόχλησε η μουσική! ήμασταν κάτω από ηχείο, αλλά ούτε μια στιγμή δεν ενοχληθήκαμε ούτε από ένταση ούτε από το είδος, που έπαιζε ποιοτικά ελληνικά τραγούδια.

Στο δια ταύτα τώρα.... 'Εβγαλα το σκονάκι μου, αφού είχα διαβάσει τις κριτικές σας εδώ, και παραγγείλαμε:

-πολίτικη σαλάτα, με λάχανο, καρότο, πιπεριά φλωρίνης, κάτι σε πρασινάδα, ξυδάτη, με ελαφριά αψάδα, πάρα πολύ νόστιμη! πέσαμε με τα μούτρα αμέσως! Τιμή 5.5 ευρώ, γενναία ποσότητα, θα την προτιμούσα φτηνότερη.

-ανθοτυροπιτάκια, τεμάχια 4 με σφολιάτα, πολύ καλή γεύση, χωρίς λαδίλα παρόλο το τηγάνισμα, στα 5 ευρώ, καλύτερα θα ήταν 4,5-4

-κολοκυθοκεφτέδες, τεμάχια επίσης 4, μεγάλοι και νόστιμοι, ίσως αρκετά ζυμαρένιοι για τα γούστα μου, θα προτιμούσα περισσότερα λαχανικά μέσα, τιμή 5 ευρώ, καλύτερα αν ήταν φτηνότεροι.

-φέτα τυλιχτή με μέλι και σουσάμι.... χα....! εξαφανίστηκε σε μερικά λεπτά με πιρουνομαχία! τυλιχτή με την ίδια σφολιάτα των ανθοτυροπιτακιων, χωρίς όμως λαδίλα, περιχυμένη με μέλι. Το μέλι δε μου άρεσε, μου έκανε κάτι σε σιρόπι και γλυκόζη περισσότερο, ήταν αρκετά πηχτό και κολλώδες, αλλά όχι όπως κολλάει το μέλι. Τιμή 5.2 ευρώ αν την είχαν στα 4,5, θα ήταν καλύτερα, καλό μέγεθος και προσοχή γιατί καίει! (η ζεστή φέτα)

-μύδια σαγανάκι.... αχ και βαχ... Ένα καταπληκτικό πιάτο, με ισορροπημένες μυρωδιές και γεύση, ωραίο ζουμάκι, ελαφρύ πιάτο, πολύ καλή μερίδα, στα 6.5 ευρώ, αξίζει πολύ καθότι θαλασσινό.

-κεμπάπ: ότι ξέρατε για κεμπάπ, το ξεχνάτε μόλις δοκιμάσετε το συγκεκριμένο. Δεν υπάρχει αυτή η γεύση! Δε ξέρω πως να σας το περιγράψω, αλλά η γεύση του είναι κάτι εντελώς καινούργιο σε σχέση με ότι κεμπάπ έχω δοκιμάσει! 2 τεμάχια, τρυφερά, καλοψημένα, συνοδεία πίτας και καλής ποσότητας χειροποίητου τζατζικού (πολύ νόστιμο και "σωστό"), στα 7 ευρώ. Οριακά καλή τιμή. Ίσως θα ήταν καλύτερα να συνοδευόταν από πατάτες ή να είχε περισσότερο κεμπάπ, φαίνεται αρκετά άδειο το πιάτο.

-γαρίδες ούζου: (σκέτες και όχι με μακαρόνια) Δε ξέρω τι κάνουν, αλλά η σάλτσα είναι απερίγραπτη! περίπου 6 μεγάλες γαρίδες, με μόνο σφάλμα του πιάτου ότι μάλλον από το ανακάτεμα, είχαμε 2 σκέτα κεφάλια... Πέρα από αυτή την "ατυχία", το πιάτο συστήνεται ασυζητητί και την επόμενη φορά θα το δοκιμάσουμε με τα μακαρόνια! Τιμή 13 ευρώ, δεν έχω ιδέα από τιμές θαλασσινών, αλλά μάλλον το μέγεθος της γαρίδας (Νο1 νομίζω), ανεβάζει τόσο την τιμή. 'Όταν το γευτείτε, θα ξεχάσετε την τιμή τους!

-μαγκιά του μάγειρα: το συγκεκριμένο πιάτο είναι όντως για 2 άτομα (όχι όμως για 3). Η ποσότητα του κρέατος μπορείς να πεις ότι αντιστοιχεί σε 2 μπριζόλες, πολλές τηγανητές χειροποίητες πατάτες, ντεκόρ ντομάτας και ψητό κρεμμύδι, σε πιατέλα, και λεμονάκια. Υποτίθεται είναι μαριναρισμένο με μουστάρδα, εγώ δεν εντόπισα γεύση μουστάρδας κάπου, ούτε το βρήκα πικάντικο, αλλά μάλλον τους παράπεσε το λαδολέμονο και με ενόχλησε η "λαδίλα", ίσως είχε και παραπάνω λίπος το κρέας, το οποίο το λίγο που δοκιμάστηκε, ήταν νόστιμο. Μπορεί να έφταιγε και ότι πιο πριν είχαμε φάει τις γαρίδες, οπότε να επηρεάστηκε η γεύση γιαυτό. Ο ψήστης είχε κάνει τέλειο ψήσιμο και ήταν τρυφερό. Τιμή στα 13.5 ευρώ, αξίζει τα λεφτά του.

Στην αρχή μας έφεραν καλαθάκι με ψωμί, αρκετή ποσότητα και νόστιμο και ανανεώνεται χωρίς χρεώση όπως γράφει και στην ιστοσελίδα του. Δε θύμιζε αρτοπαρασκεύασμα που είναι σαν αφρός, κοινώς αηδία, και νερό κανάτα.

Κάτι άλλο που μου άρεσε στο συγκεκριμένο μαγαζί, ήταν τα σερβίτσια του! ήταν λευκά με ανάγλυφα σχέδια και όχι τελείως απλά.

Τα φαγητά ερχόντουσαν με σωστή ροή και με τη σειρά που τα έχω αναφέρει, και στο τέλος κεράστηκε γλυκάκι. Θα το περιέγραφα σαν τσηζκέικ με λεμονάτο γιαούρτι. Φαγώθηκε με ευχαρίστηση, αλλά μιας και δε μου αρέσουν τα ξινά, θα προτιμούσα κάτι πιο "γλυκό" για κλείσιμο γεύσης. 'Ενα σιμιγδαλένιο χαλβά ή γλυκό κουταλιού με ή χωρίς γιαούρτι, θα το έτρωγα με περισσότερη λαχτάρα!

Τώρα περί καπνίσματος, επιτρέπεται σε όλο το μαγαζί και ευτυχώς που στο διπλανό τραπέζι δεν το παρακάναν με το τσιγάρο, αλλιώς θα είχαμε θέμα. 'Ενας ακόμα λόγος για εμάς τους μη καπνιστές, να μην το επισκεφτούμε ΣΚ, και όχι πολύ αργά. Στις 8μμ που πήγαμε εμείς ήταν μια καλή ώρα, κατά τις 9-9.30 είχε γεμίσει και ήταν Πέμπτη! 'Ενας τυπικός διαχωρισμός οι καπνιστές εδώ οι μη καπνιστές εκεί, θα ήταν πολύ καλύτερα. Δεν έχει σημασία που θα είναι στον ίδιο χώρο οι μεν και οι δε, γιατί όταν ο διπλανός σου καπνίζει, η μπόχα είναι απερίγραπτη καθώς ο καπνός έρχεται ακέραιος πάνω σου και όχι "διαλυμένος" στην ατμόσφαιρα, πόσο μάλλον όταν τρως...!

Αυτά από μένα! φύγαμε ευχαριστημένοι, χωρίς παρενέργειες στο στομάχι. Μας τρέχουν τα σάλια όταν σκεφτόμαστε τις γαρίδες ούζου και την επόμενη φορά θέλουμε να δοκιμάσουμε τα Μπριζολάκια τοματο-μαρμελαδο-μουσταρδένια!

(μια παρατήρηση για τον τιμοκατάλογο, υπάρχουν κάποιες διαφορές σε σχέση με αυτά που κάνανε τα δικά μας, ίσως δεν έχει ενημερωθεί ακόμα το site! )