Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μεσημέρι Τετάρτης 14/10 τρώμε με μια φίλη στο ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙ που βρίσκεται στον πεζόδρομο της Πλατείας Αγίων Θεοδώρων στην Πλατεία Κλαυθμώνος. Είναι ένα μεγάλο μαγέρικο -με συνολική δυναμικότητα τουλάχιστον 100 ατόμων, τόσο στον εξωτερικό χώρο, στον πεζόδρομο, όσο και στον εσωτερικό (ισόγειο και πατάρι)- που λειτουργεί εκεί απ’ το 2010, από Δευτέρα μέχρι Σάββατο 12-7 μ. μ.

Φθάνοντας γύρω στις 3.30 μ. μ. παρατηρούμε ότι είναι ώρα αιχμής, αφού είναι τα πάντα σχεδόν γεμάτα, μέσα/έξω, κυρίως από θαμώνες μέσης και μεγάλης ηλικίας. Εμείς είμαστε τυχεροί βρίσκοντας το τελευταίο ελεύθερο τραπέζι στον εξωτερικό πεζόδρομο, με θέα 4-5 περιποιημένες ζαρντινιέρες, καθώς και το γραφικό εκκλησάκι των Αγίων Θεοδώρων, που είναι και το σημαντικότερο βυζαντινό μνημείο της Πρωτεύουσας, έχοντας μια ένδοξη ιστορία 1.000 χρόνων περίπου!!

Στον εσωτερικό χώρο ακουγόταν μουσική από ελληνικά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια, ευτυχώς σε σωστή ένταση. Η ανοιχτή κουζίνα τους θύμιζε παλιό μαγέρικο της δεκαετίας του ’70, ενώ η μεγάλη αίθουσα ήταν απλά διακοσμημένη, με μικρούς καθρέφτες και κάποιες εικόνες και σχέδια. Εξάλλου, η εσωτερική σκάλα -από την οποία ανεβαίνουν κάποιοι πελάτες στο πατάρι- κατεβαίνει και στο υπόγειο, οδηγώντας στις δύο τουαλέτες, που διαπιστώσαμε ότι θα έπρεπε να είναι πιο φροντισμένες… Γι’ αυτό και ο χώρος βαθμολογείται, αυστηρά ίσως, με 2 στα 4.

Θα έλεγα ότι γενικά οι εντυπώσεις μας είναι ανάμεικτες. Αντί για νερό κανάτας, που έρχεται μόνο στο τέλος με το κέρασμα (! ), μας φέρνουν αρχικά δυο ποτήρια με νερό που είναι βρεγμένα μέσα / έξω (!! ) και μια κόκα λάιτ σε ποτήρι αρκετά θολό…Το σκούπισμα, λοιπόν, στα τουριστικά μαγέρικα είναι άραγε περιττό κατά τις ώρες αιχμής;; Και όμως, η διάθεση του πελάτη συναρτάται με τις κάθε άλλο παρά ασήμαντες αυτές ‘λεπτομέρειες’…Γι’ αυτό η κατά τα άλλα πρόθυμη εξυπηρέτηση -που, ωστόσο, λόγω ‘οικειότητας’ καταργεί μονομερώς τον πληθυντικό σε πρωτοεμφανιζόμενους πελάτες και δη μεγαλύτερης ηλικίας (!! )- βαθμολογείται επίσης με 2 στα 4! Ίσως, οι προηγούμενοι χρήστες που έφαγαν στο ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙ, να στάθηκαν πιο τυχεροί, αν έτυχε να το επισκεφθούν σε ευτυχέστερες συγκυρίες μεγαλύτερης άνεσης και ησυχίας…

Τυχαίνει βέβαια ένας από τους τρεις προηγούμενους φίλους χρήστες που το επισκέφθηκαν να είναι ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, ο οποίος συνήθως ψάχνεται. Ιδού λοιπόν μια σύμπτωση! Τη στιγμή (Πέμπτη 15/10 βράδυ) που γράφω αυτά τα λόγια, να’ σου η λεπτομερής κριτική του ΙΩΓΙΑΝΝΗ για τους ΜΕΝΗΤΕΣ!! Και σ’ αυτήν ακριβώς ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, μέσα από μια εμβριθή ενδοσκόπηση και αυτοανάλυσή του, μας μιλάει απερίφραστα για την αναμφισβήτητη ‘υποκειμενικότητα’ των κριτικών, ειδικά σε συνδυασμό με μια επιτυχημένη -ή όχι- έξοδό μας που συνοδεύεται από ευχάριστα -ή δυσάρεστα- βιώματα! Όταν, λοιπόν, στη συνέχεια μιλάει για την ενοχικά γλυκιά αίσθηση τυχόν υπερβολής, λόγω προηγηθείσας ‘υποβολής’ ή ‘επιρροής’ μας εκ μέρους ατόμων ή καταστάσεων και για ενδεχόμενο ανέβασμα του πήχη πέραν του δέοντος, σκεπτόμενος τον επόμενο επισκέπτη, είναι φυσικό να θεωρώ ότι στην περίπτωση αυτή, εν αγνοία του βέβαια, θα μπορούσε κάλλιστα να έχει φωτογραφήσει πράγματι εμένα!!
Επιτρέψτε μου όμως να συνεχίσω και να ολοκληρώσω.

Το φαγητό ήταν εμπορικό και γι’ αυτό το βαθμολόγησα τελικά επιεικώς με 3 στα 4, αφού δεν συγκρίνεται με άλλους γειτονικούς χώρους της ιδίας κατηγορίας, που έχω ήδη επισκεφθεί, και που λειτουργούν το μεσημέρι (ΣΤΟΑ ΠΡΩΙΑ, ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΑ, κ. α. ). Απ’ τα πιάτα ημέρας δοκιμάσαμε φακές με δυόσμο (5.50 €), ενώ απ’ τα καθημερινά πιάτα, μια χοιρινή τηγανιά (8.30 €) και μια μπουρεκάκια με sauce γιαουρτιού (5.10 €), που ήτανε και το νοστιμότερο πιάτο. Ο λογαριασμός με το ψωμάκι και το αναψυκτικό ήταν 22 €, δηλ. ανά άτομο, στο κατώφλι της κατηγορίας 10-16 €.

Ακολούθησε κέρασμα, 2 μπισκοτάκια με επάλειψη κρέμας κακάο, ευγενικό μεν αλλά ανάλογο της γενικής εικόνας των υπόλοιπων γεύσεων…

Για τους ενδιαφερόμενους, θα συμπληρώσω ότι υπάρχει καθημερινά πληθώρα φαγητών σε σχετικά λογικές τιμές, όπως ορεκτικά (3-8 €), σαλάτες (4-7 €), όσπρια & λαδερά (5-6 €), κρεατικά (7-10 €), ψαρο-θαλασσινά (~ 10 €) και επίσης ποικιλίες 2-4 ατόμων (17-29 €). Τα περισσότερα αναψυκτικά, μπύρες, κ. α. κυμαίνονται σε τιμές συνήθεις (~2-5 €).

Η γενική μας εντύπωση ήταν μάλλον μέτρια και δεν νομίζω ότι θα επαναλάβω την εμπειρία, προς το παρόν τουλάχιστον, αφού άλλωστε το κέντρο της πόλης μας βρίθει πιο αξιόλογων μαγαζιών, ως προς τη σχέση ποιότητας και τιμής!!

Το site μας πάντως, δημοσιεύοντας τις κριτικές μας, και βασιζόμενο στη βαθμολόγηση και τη βαρύτητά τους, προβαίνει στην αδέκαστη αξιολόγηση των μαγαζιών και συνάγει τη στατιστική αξιοπιστία, δηλ. τη βεβαιότητα των χώρων. Οι διαδικασίες είναι δημοκρατικές και ο ευφυής επιχειρηματίας έχει ένα πλήρες feedback για την περαιτέρω πορεία και τις επιλογές του.

Ο καθένας μας με την κριτική και την ψηφοφορία συμμετέχει ενεργά και ισότιμα σ’ αυτή την τόσο ενδιαφέρουσα ανάδειξη των χώρων εστίασης και του ιδιαίτερου χαρακτήρα τους. Μέσα απ’ τις διαφορετικές συγκυρίες και οπτικές γωνίες των χρηστών θα προκύψει η πιο αντιπροσωπευτική εικόνα του κάθε χώρου! Ας μην έχουμε λοιπόν ενοχές γιατί, εντέλει, εκφράζουμε ό, τι πραγματικά ζήσαμε και νιώσαμε!!