Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Γράφω για το συγκεκριμένο εστιατόριο καθώς μετά την επίσκεψη μου σε αυτό ένα μήνα πριν ανυπομονώ να ξαναπάω.

Μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια να βρούμε τραπέζι δίχως κράτηση Σάββατο βράδυ, ξαναπροσπαθήσαμε καθημερινή βρίσκοντας το μαγαζί σχεδόν γεμάτο και πάλι αλλά έχοντας προνοήσει αυτή τη φορά για κράτηση.

Σε ότι αφορά το χώρο:
Ο κήπος συμπαθητικός αλλά τίποτα το αξιόλογο. Περίμενα κάτι που να προσομοιάζει σε κήπο περισσότερο αλλά στην πραγματικότητα είναι πιο πολύ αυλή. Σίγουρα το δυνατό σημείο αυτού του μαγαζιού δε βρίσκεται εκεί.

Εξυπηρέτηση:
Καθυστέρησαν αρκετά να έρθουν για τη παραγγελία αλλά ήταν αρκετά ευγενικοί. Αφού έφυγα στο τέλος με πληροφόρησε η υπόλοιπη παρέα πως ο μάγειρας προσέγγισε το τραπέζι για να ρωτήσει πως τους φάνηκαν τα πιάτα και αν ήταν όλα εντάξει, πράγμα που το βρίσκω πολύ αξιόλογο για το μαγαζί.

Σχετικά με τα φαγητά τώρα:
Επιλέξαμε να πάρουμε πολλά πιάτα για τη μέση, ώστε να δοκιμάσουμε πολλές διαφορετικές γεύσεις. Μπορώ να πω ότι μου άρεσαν όλα όσα δοκίμασα, με τη διαφορά να έγκειται στο πόσο πολύ.

Πήραμε μία σαλάτα με ντάκο στην οποία μας άρεσε πολύ η μυζήθρα που είχε αλλά το γεγονός ότι οι ντομάτες δεν ήταν πιο ψιλοκομμένες το μετρίαζε λίγο (το συγκεκριμένο αναφέρθηκε στο μάγειρα στο τέλος από την υπόλοιπη παρέα, ίσως διορθωθει?)

Αγαπόντας όλοι ιδίαιτερα τα τυριά πήραμε και τους 2 μεζέδες με τυρί που υπήρχαν στον κατάλογο:
-κατσικίσιο τυρί αντί μαστέλλου με μαρμελάδα το οποίο σε κάποιους από την παρέα δεν άρεσε τόσο λόγω της υπερβολικά έντονης γεύσης του (εγώ προσωπικά περίμενα κάτι σε πιο κρεμώδες τυρί) 3/4
-γκρεμεζί το οποίο ήταν εξαιρετικο!!!! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. 4/4

Από τους μεζέδες κρεάτων πήραμε καβουρμά (ένα μείγμα ψιλοκομμένου κρέατος, ντομάτας και κρεμμυδιού) ο οποίος ήταν πολύ νόστιμος. 4/4 στη γεύση, ίσως θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη η μερίδα

Επίσης πήραμε κάτι υπέροχα κανταϊφάκια με παστουρμά και γιαούρτι και πατάτες τηγανιτές με σκόρδο τα οποία δεν έχω λόγια να τα περιγράψω. 4/4 αμφότερα

Από κυρίως πήραμε
-κεμπαμπάκια γιαουρτλού, πολύ νόστιμα και αυτά αλλά μικρή μερίδα. Μας σέρβιραν 4 μικρά κεμπάκια μέσα σε πίτούλες με σάλτσα ντομάτας συνοδευόμενα από σως γιαουρτιου. 3/4

-Πανσετάκια με καραμελωμένη σάλτσα και πουρέ σεληνόριζας, άριστο! Πολύ ιδιαίτερος ο πουρές και η σάλτσα! 4/4

-Ψαρονέφρι κομμένο σε λεπτές λωρίδες με πιπεριές κι αυτό μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. 4/4

Ήπιαμε ένα καραφάκι ούζο και πληρωσαμε απο 14 ευρώ το άτομο. Βάζω 3/4 στο value for money μόνο και μόνο επειδή 1-2 πιάτα μου φάνηκαν κάπως μικρά, αλλά από άποψη ποιότητας και γεύσης άξιζαν όλα!