19 Οκτ 2015

Επίσκεψη στις 14/10

Το "Ratatouille" είναι ένα γαλικών επιρροών εστιατόριο στην Κηφισιά στην Εμμ. Μπενάκη. To εστιατόριο είναι δίπλα από το γνωστό "Εν Ελλάδι", το οποίο έχει αποσπάσει κολακευτικές κριτικές από έμπειρα μέλη του site.

H αλήθεια είναι ότι και εγώ για το "Εν Ελλάδι" ξεκίνησα, αλλά με τράβηξε ο χώρος! Επιπρόσθετα ήθελα να ρισκάρω για να δοκιμάσω κάτι που δεν ήταν καταχωρημένο στο site.

Το μαγαζί είναι καινούριο οπότε τυχόν αβλεψείες θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με επιείκεια, αρκεί να είναι πταίσματα (πχ δεν έχει σήμανση το WC), και όχι πιο βαριά. Ratatouille είναι το αντίστοιχο του μπριαμ στη γαλλική κουζίνα.

Ο χώρος είναι μια μέτριων διαστάσεων αίθουσα με κήπο. Ο κήπος είναι πολύ καλά προσεγμένος και η αίθουσα είναι καλαίσθητα διακοσμημένη και η κουζίνα είναι ανοικτή. Όταν το ευνοεί ο καιρός το φαγητό στον κήπο είναι πολύ ευχάριστη εμπειρία. Εμείς απολαύσαμε το μεσημεριανό ήλιο και τα φαγητό στον κήπο.

Ο κατάλογος είναι μικρός αλλά καλύπτει όλα τα γούστα. Για αρχή μας έφεραν τρία ζεστά (αλλά ελαφρώς μικρά! ) ψωμάκια (2 άσπρα και 1 μαύρο) και δύο μπωλάκια το ένα με λάδι και το άλλο με φάβα. Η ποσότητα της φάβας θα μπορούσε κάλλιστα να σερβιριστεί σαν ορεκτικό! Τα ψωμακια ανανεώθηκαν κατόπιν δικής μας επιθυμίας. Επίσης ανοίχθηκε κατευθείαν μπουκάλι εμφιαλωμένο, αλλά το αφήσαμε. Στο δεύτερο μπουκάλι ρωτήσαμε αν έχουν κανάτα με νερό αλλά η επιλογή δεν υπήρχε.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα με κοτόπουλο (σαν Caesar's), η οποία μπορεί να ήταν ελαφρώς τσμπημένη αλλά άξιζε γιατί η ποσότητα ήταν σε ένα μεγάλο μπωλ σαν δύο σαλάτες. Μια πιπεριά τηγανιτή με τυρί (το τυρί όχι μέσα αλλά πάνω στις πιπεριές) εύγευστη, και για κυρίως μια μερίδα κοτόπουλο και εναν κριθαρώτο με σαφραν και λαχανικά. Η μερίδα κοτόπουλο ήταν αρκετά μεγάλη, το μόνο που έχω να προσάψω είναι ότι δεν ήταν μόνο στήθος, αλλά στήθος και μπούτι (αν κάποιος δεν τρώει κάποιο από τα δύο θα πρέπει να το ξέρει) ενώ το κριθαρώτο ήταν μεγάλη μερίδα και εύγεστο.

Η εξυπηρέτηση ήταν αστεράτο 4αρι. Η κοπέλα που ήταν επιφορτισμένη με την εξυπηρέτηση μας ήταν χαμογελαστή, επικοινωνιακή, γρήγορη και αποτελεσματική.

Στο δια ταύτα για τα παραπάνω χρεώθηκαν 44 ευρώ, τιμή πιστεύω πολύ καλή για τα όσα φάγαμε. Υπήρχε χρέωση 4 ευρώ μέσα στα παραπάνω, τα οποία αντιστοιχούν στα δύο μπουκάλια νερό και το καλωσορισμα μάλλον, χωρίς να είμαι σίγουρος τι είναι τι. Επιπρόσθετα παραγγείλαμε ένα cheesecake και μας ήρθε κερασμένο το γλυκό (πολύ νοστιμο) και ένα κολασμένα νόστιμο προφιτερόλ. Δεν ξέρω λοιπόν τι προσφέρεται αντί επιδορπίου, αλλά εγώ γλυκάθηκα από την κίνηση!

Αν έμεινα ευχαριστημένος και αν θα ξαναπήγαινα; Εγώ έμεινα ευχαριστημένος από το περιβάλλον, τις γεύσεις και την εξυπηρέτηση οπότε θα ξαναπήγαινα.

19 Οκτ 2015

pyrrixos