19 Οκτ 2015

Με το φίλο μου που πήγαμε παρέα στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ (σας έγραψα recently) και ξέρει πολύ καλά τα κατατόπια των νότιων suburbs, επήγαμε την περασμένη εβδομάδα στη Νέα Σμύρνη όπου είχα διαβάσει κάποιες άριστες κριτικές στο site για το ιταλικό restaurant PIZZERIA DEI FRATELLI. Ήμασταν πολύ τυχεροί γιατί βρήκαμε με το πρώτο θέση για το αμάξι του, και μάλιστα στο διπλανό τετράγωνο!

Εσείς εδώ στην Έλλάδα απολαμβάνετε pizza & pasta, πιο πολύ ακόμα και απο μας τους ελληνοαμερικανούς! No wonder λοιπόν, που έχετε τόσο ωραία μαγαζιά με πεντανόστιμη κουζίνα, σαν τα φαγιά που μας έφτιαχνε κάποτε η μάνα μας...

So, this is t h e place!! Και ξέρετε και κάτι ακόμα: η PIZZERIA DEI FRATELLI, δηλαδή η 'ΠΙΤΣΕΡΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ' οφείλει την ύπαρξή της σε δύο αδέλφια: τον Nick & τον Savas Mavrikides, που ήρθανε όπως και εγώ καληώρα από USA, μεταφέροντας εδώ στην Ελλάδα όλη τους την πείρα από τα standards & regulations των αμερικανικών restaurants. Ο χώρος, η διακόσμηση, το service, το staff training, και, με δυο λόγια, ό λ α φέρνουνε τη σφραγίδα της εμπειρίας τους και της οργάνωσης που μάθαμε στην άλλη μας πατρίδα, πέρα από τον Ατλαντικό!

Το μαγαζί ήταν γιομάτο από Έλληνες, αλλά είχε και μερικούς τουρίστες, ίσως από το Ledra Marriott ή το Intercontinental. Τα παιδιά έχουνε διαλέξει ένα τέλειο σημείο, κοντά στην κεντρική Πλατεία της Νέας Σμύρνης, τη Λεωφόρο Συγγρού και τα μεγάλα αυτά hotels!!

Στο πίσω μέρος ήτανε η κουζίνα με το φούρνο, but no smells at all! No smoking either, as our chief, the top user 'fratello' has noticed!

Παραγγείλαμε από pasta, μία μερίδα παπαρδέλες με κιμά και μία tortelini with salmon & shrimps, μία σαλάτα με ρόκα, σπανάκι, προσούτο και παρμεζάνα, καθώς και την κλασική πίτσα salsiccia, με τυριά, πιπεριά, σαλάμια & πεπερόνια.

Ήπιαμε μπύρες draft Perroni, και ο φίλος μου νομίζω ότι πλήρωσε μαζί με τα tips, περίπου 50 €.

19 Οκτ 2015

PRitanis