Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Η συνάντηση του ASK στο Ταξιδεύοντας, το μεράκι και ο Jim...

Μιάς και πλησιάζει η μέρα της συνάντησης, ήρθε στη μνήμη μου η πρώτη γνωριμία των χρηστών. Σε αυτή είχα την τύχη (ευτυχώς) να κάθομαι απέναντι από τον φίλο Δημήτρη. Όταν έσπασε ο πάγος και αρχίσαμε την κουβέντα μου είχε τονίσει:

Σε βλέπω ζευγάρι με την κοπέλα που έχεις μαζί... ΝΑ ΠΑΣ στις Λεύκες...

Χρειάστηκε να περάσει λίγος καιρός και το καλοκαίρι (αφού είχε περάσει και η δεύτερη συνάντηση) έκανα την πρώτη μου επίσκεψη, με πολύ καλές εντυπώσεις. Δεν θα αναφερθώ σε αυτή αλλά στη νέα μου επίσκεψη που έκανα την Παρασκευή 16/10/2015.

Μια παρέα 6 ατόμων είχε προαποφασίσει τις Λεύκες 2-3 μέρες νωρίτερα. Το μόνο που έλειπε ήταν ο συντονισμός καθώς μπορείς να κάνεις κράτηση ως τις 22:00.

Για το μέρος τι να πω! Ο τύπος που το έχει φαίνεται μερακλής. Από όσα έχω ακούσει είναι πολυταξιδεμένος, με παραστάσεις στη ζωή του και με ΑΓΑΠΗ γι αυτό που κάνει. Δεν έχει πρόβλημα να χαλάσει χρήματα για το μαγαζί του, να εξελιχτεί και γενικά να μην μείνει στάσιμος. Αυτό εμένα μου δείχνει ΟΡΑΜΑ και του δίνω τα συγχαρητήρια μου.

Το μαγαζί βρίσκεται πάνω στον κεντρικό δρόμο αλλά αδικείται κατάφωρα καθώς ακριβώς δίπλα του υπάρχει ένα μεγάλο βενζινάδικο. Ούτε η επιγραφή είναι εμφανής αν δεν την προσέξεις. Για εσωτερικά τι να πω, χάνεσαι. Από μουσικά όργανα μέχρι καπέλα και γραφομηχανές. Vintage καταστάσεις... Δυστυχώς δεν είδα το κελάρι. Τα τραπεζοκαθίσματα, ξύλινα, καθαρά και άφθαρτα. Υπάρχουν και τραπέζια μαρμάρινα, όλα πάντως δείχνουν γούστο και σεβασμό στον πελάτη.

Πολύ όμορφος και ο εξωτερικός χώρος με δέντρα και σε επίπεδα. Το εκπληκτικό είναι πως υπήρχε κόσμος στις 22:30 που δειπνούσε εξωτερικά χωρίς να ενδιαφέρεται αν ο καιρός δεν προσφέρεται πλέον. Και μη νομίζετε πως ήταν λίγες οι παρέες... τουλάχιστον 6-7!

Η εξυπηρέτηση είναι οργανωμένη, πλήρως κατατοπισμένη για το τι προσφέρει το μαγαζί και φαίνεται πως υπάρχει εμπειρία. Από την άλλη με τόσο κόσμο, δεν ήταν δυνατόν να έχουμε εντελώς άμεση ανταπόκριση, όχι ότι χαλαστήκαμε με κάτι, απλώς το ύφος του μαγαζιού είναι άκρως ζεστό και χαρούμενο. Η ιδιοκτήτρια πάντως έκανε την πλακίτσα της!

Όλη μέρα ήμουν με μια σαλάτα (έστω και γαβάθα) και ανέμενα την ώρα της επίσκεψης. Θυμόμουν από την πρώτη μου επίσκεψη την σπαλομπριζόλα, τους κεφτέδες γαλοπούλας αλλά κυρίως τα καπελάκια!

Εδώ να σας πω, όσοι δεν το ξέρετε πως οι τιμές δεν χαρακτηρίζονται οικονομικές αλλά με σωστή κατεύθυνση μπορείτε να περιορίσετε το κόστος.

1) Υπάρχει η κάρτα Αθηνόραμα με έκπτωση 20% πλην Σαββάτου.

2) Σημειώστε πως οι μερίδες είναι αρκετά χορταστικές, όση όρεξη και να έχετε μην το ξεχάσετε!

Η παραγγελία μας ενώ φαινόταν ΟΚ πάλι μας ανάγκασε να πάρουμε πακέτο για το σπίτι. Το ταξίδι ξεκινά (και δεν είναι μόνο γαστρονομικό)...

- Στην αρχή έρχεται ψωμί σε χαρτοσακούλα, με διάφορα είδη και συνοδευτικά ελίτσες σε βαζάκια και μια γλυκιά σως με βάση την ελιά (σε κοκκινωπό χρώμα). Εγώ τα προσπέρασα αλλά οι υπόλοιποι έδειχναν να τα ευχαριστιούνται, ειδικά τη σως. Μας ρώτησαν αν θέλουμε να ψηθεί λίγο το ψωμί. Η τιμή όμως ξυράφι,7.68 ευρώ με την έκπτωση (για 6 άτομα). Νομίζω πως είναι θέμα προς σκέψη.

- Νεράκι δροσερό σε κανάτες (διαφορετικές και όμορφες), ανανεωνόταν όποτε χρειαζόταν.

- Σαλάτα Λεύκες με μαρούλι, τομάτα, τριμμένο τυρί, καλαμπόκι, κοτόπουλο, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα στα 8.8 ευρώ. Φρεσκότατη, με παιχνιδιάρικη υφή καθώς ήταν ψιλοκομμένα τα υλικά, αρκετή για να μοιραστεί. Αξίζει τα λεφτά της. Σε όσους αρέσει η σως είναι ένα ακόμα συν, οπτικά μοιάζει με σως σίζαρς.

- Ψευτοσαγανάκι στα 7.5 ευρώ. Μιλάμε για πραγματική φέτα πανέ με σουσάμι στο τηγάνι και σπιτική μαρμελάδα.2 τριγωνικά κομμάτια με crunchy υφή, χωρίς κανένα ίχνος λαδίλας και νόστιμη, σχετικά πικάντικη φέτα που ήταν σαν μους. Η μαρμελάδα όχι πολύ γλυκιά, μου θύμισε βύσσινο σαν αυτή που μπαίνει στο τσιζκέικ (αν θυμάμαι είχε και ροζ πιπέρι). Από τα κορυφαία πιάτα, σίγουρα θα το ξαναεπέλεγα.

- Γλειφιτζούρια κοτόπουλου γεμιστά με μετσοβόνε και λαχανικά, πανέ στο τηγάνι.3 τεμάχια με μαρμελάδα καυτερής πιπεριάς στα 7.8 ευρώ. Δεν είχε τόση επιτυχία, καθώς ενώ ήταν καλά παναρισμένο δεν είχε κάτι πολύ γευστικό να πει. Ίσως έπρεπε να δοκιμάσω και τη μαρμελάδα (φαινόταν αραιή), κάτι τσιπσάκια γεμιστά επίσης πέρασαν και δεν ακούμπησαν.

- Κεφτέδες γαλοπούλας γεμιστοί με φέτα μέσα σε κρέμα τυριού στα 7.9 ευρώ. Το καλοκαίρι τα είχα πάρει εργολαβία και είχα κάνει βουτιά με τα μούτρα στην κρέμα! Περίμενα πως και πως να έρθουν! Η κρέμα πολύ πλούσια, ονειρική μπορώ να πω, όπως τη θυμόμουν! Να βάζεις το χέρι σου μέσα στο τεράστιο μπολ όπως ο Winnie the pooh στο βάζο με το μέλι! Από την άλλη οι κεφτέδες δεν ενθουσίασαν. Σχετικά σκληροί (μάλλον φταίει και το κρέας), τσουπωτοί πάντως. Κόψτε τους στη μέση και ρίξτε ανάμεσα την κρέμα, σώζεται το αποτέλεσμα.

- ΤΑ ΚΑΠΕΛΑΚΙΑ επί 2 φορές. Γεμιστά ζυμαρικά με πανσέτα, γραβιέρα Νάξου και τρίμμα πατάτας, βουτηγμένα σε πέστο πεπεροντσίνο και λάδι μαύρης τρούφας Γρεβενών στα 9.2 ευρώ. Έρχεται ένα μικρό κατσαρολάκι με τον μαγικό ζωμό! Αυτό το λάδι τρούφας ευωδιάζει όλο το μαγαζί. Αν ήταν στο χέρι μου θα τα έτρωγα 2 φορές τη βδομάδα. Τούρμπο γεύση, βαριά βέβαια αλλά άκρως "ερωτική". Μεγαλύτερη μερίδα ρε παιδιά!!!!

- Συκώτι γάλακτος στα κάρβουνα με καραμελωμένα κρεμμύδια στο πλάι στα 8.2 ευρώ. Να πω την αλήθεια μου περίμενα κάτι πιο φαντεζί. Μεγάλο κομμάτι και με ελάχιστες ίνες, καλοψημμένο. Δυστυχώς δεν αναδείχτηκε από τα καραμελωμένα κρεμμύδια που ήταν μια κουταλιά στο πλάι, ελαχιστότατη ποσότητα δηλαδή.

ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΑΤΑ

- Φιλέτο κοτόπουλο πάνω σε σάλτσα τυριού και νιόκι πατάτας στα 9.9 ευρώ. Φαινόταν καλοψημένο, με τα νιόκι τσουπωτά. Έχω την εντύπωση πως η σάλτσα τυριού ήταν βουτυρώδης.

- Μπριζόλα χοιρινή 450 γραμμαριών μαριναρισμένη και ψημένη στα κάρβουνα, λουσμένη με σάλτσα λεμονιού, συνοδεία με πατατούλες τηγανιτές στα 11.2 ευρώ. Τεράστια ποσότητα και με πατατάρες (όχι πατατούλες) με τη φλούδα τους.

- Κοτόπουλο Παρνασσού στα 13.1 ευρώ. Φιλέτο κοτόπουλο με κασέρι, προσούτο Ευρυτανίας και μανιτάρια μέσα σε χωριάτικο φύλλο, ψημένο σε μαντέμι. Το κοτόπουλο μου φάνηκε στεγνό, η γέμιση ήταν πιο νόστιμη, με παραπομπές σε χωριό. Γενικά βαρύ πιάτο, μοιραστείτε το 2 άτομα. Δεν είναι πάντως στις πρώτες μου επιλογές.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με χαλούμι και φυστίκια Αιγίνης, λουσμένο με σάλτσα μανιταριού, σερβιρισμένο με σπιτικό πουρέ πατάτας. Τα μανιτάρια και ο πουρές νοστιμότατα, το ψαρονέφρι στους υπόλοιπους άρεσε, εγώ δεν ξετρελάθηκα. Τιμή 14.4 ευρώ.

Να σημειώσω εδώ πως είχαμε σχεδόν χορτάσει από τα ορεκτικά, οπότε υπήρχε ένας κορεσμός στη γεύση των κυρίως. Νομίζω όμως πως τα κρεατικά θα μπορούσαν να ήταν λιγάκι πιο ζουμερά. Από food styling πάντως το μαγαζί σκίζει.

- 3 Κόκα κόλες (zero, light και κανονική) στα 2.2 ευρώ έκαστη. Αν πάρετε zero ή light θα σας έρθουν σε κουτάκι, η κανονική στο γυάλινο μικρό μπουκαλάκι.

Κέρασμα γρανίτα με passion fruit πριν...

ΤΑ ΓΛΥΚΑ....

Μια κατηγορία μόνα τους. Τα είχα σταμπάρει από τον πρώτο καιρό που επισκεπτόμουν το σάιτ. Εδώ λοιπόν πρέπει να κρατήσετε ξεχωριστό χώρο όταν επισκεφθείτε το μαγαζί. Επίσης προπαραγγείλετε τα γιατί ποτέ δεν ξέρεις, φεύγουν γρήγορα.

- Σούπα σοκολάτας στα 6 ευρώ. Ένα τεράστιο μπολ με ένα κομμάτι σοκολατένιου κέικ(?) και μια μπάλα βανίλια. Μόνο για chocoholics και μόνο για εργολαβίες. Οι λάτρεις πρέπει να την πάρουν μπροστά τους και να μην ασχοληθούν με το τριγύρω περιβάλλον τους. Πάντως την πρώτη φορά ήταν ελαφρώς πιο νόστιμη.

- Τσεζκέικ Baileys στα 6 ευρώ συνοδεία μπάλας παγωτού βανίλιας. Νόστιμο αν και ίσως δεν ήταν ημέρας. Θέλω να πω πως δεν ήταν τόσο αέρινο στη υφή, η γεύση πάντως είναι ικανοποιητική, με ελαφριά παραπομπή στο ποτό χωρίς να σε λιγώνει.

ΤΟ OREO τσιζκέικ στα 9 ευρώ. Αέρινο, πλούσιο και χορταστικό για 2-3 άτομα. Επιβλητικό σε μέγεθος και όψη. Αμαρτία αν δεν το πάρετε. Φάτε το χωρίς ενοχές.

ΣΥΝΟΛΟ στα 115.52 ευρώ με τη έκπτωση (144.4 χωρίς) για 6 άτομα.

Συμπερασματικά θα πω πως το μαγαζί πάει σφαίρα και έχει φανατικό κοινό. Νομίζω πως είναι στέκι για νεότερες ηλικίες. Θα μπορούσε να ήταν το στέκι της Παρασκεύης, κάτι σαν το αντίστοιχο που ήταν στην τηλεοπτική σειρα 50-50, για λίγο μικρότερες ηλικίες.

Έχετε το στη λίστα σας για την περίοδο των Χριστουγέννων. Έχω ακούσει πως το τοπίο είναι μαγευτικό.

Σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το ΤΑΞΙΔΙ. Οπλιστείτε με καλή διάθεση και θα περάσετε 2-3 ώρες με φαντασία, ζεστασιά και δεν θα ασχοληθείτε με το τι συμβαίνει γύρω σας. Επικεντρωθείτε στην παρέα σας. Αφήστε τα κινητά σας τηλέφωνα στο σπίτι σας στην τελική!