Ιταλία - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Αξιώνομαι να γράψω κριτική μετά από κάμποσο καιρό. Όχι ότι έχω σταματήσει την αγαπημένη συνήθεια του φαγητού έξω και της δοκιμής νέων γεύσεων και μαγαζιών, αλλά από τη μία ο πολύ περιορισμένος ελεύθερος χρόνος, από την άλλη μια σχετική απογοήτευση από τις πρόσφατες επιλογές μου, όλο και το άφηνα! Η χθεσινή όμως εμπειρία ήταν αξιοσημείωτη!

Από μέρες προγραμμάτιζαν μαμά και αδερφή μια έξοδο για φαγητό και πιο συγκεκριμένα για Ιταλικό! Το βραδάκι της Παρασκευής, μετά τη δουλειά και το πήξιμο της εβδομάδας, φάνηκε ιδανικό. Η επιλογή του PARLO έγινε βάσει περιοχής (πού να τρέχουμε! ), κριτικών και τιμής.

Άφιξη κατά τις 20.30, πρώτες-πρώτες (κρατήσεις δεν γίνονται). Με το που κάτσαμε οι παρέες άρχισαν να καταφτάνουν η μία μετά την άλλη και πριν τις 21.30 υπήρχαν ήδη άτομα στην αναμονή. Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί, θεωρώ ότι κανένα εστιατόριο δεν αξίζει την αναμονή, όσο καλή κουζίνα και να έχει. Αυτή η τάση με τις τεράστιες ουρές έξω από εστιατόρια που είχα πρωτοδεί στο εξωτερικό και τείνει να καθιερωθεί κι εδώ πάντα με ξένιζε. Ας μην πολυλογώ όμως. Εφόσον βρήκαμε και κάτσαμε όλα καλά.

Τον χώρο τον έχουν περιγράψει αναλυτικά οι προλαλήσαντες. Απλά συμπαθητικός, σίγουρα δεν αποτελεί το δυνατό σημείο του μαγαζιού. Αρκετά λιτός και βιομηχανικός για τα γούστα μου, αλλά σίγουρα προσεγμένος. Τα τραπέζια μεγάλα και άνετα, ενώ υπάρχει σαφής διαχωρισμός καπνιζόντων και μη (οι πρώτοι κάθονται στον πάνω χώρο, κάτι σαν πατάρι και η αλήθεια είναι ότι δεν αισθάνθηκα καθόλου κάπνα και δυσφορία, μια χαρά).

Το σέρβις άψογο! Καλές ταχύτητες, επαγγελματισμός και εύγενεια. Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν εξαιρετικός, με διακριτικό χιούμορ και ευχάριστη διάθεση. Μας είπε βέβαια ότι παραγγείλαμε πολλά-πού να φανταστεί! Στην πορεία τον διαψεύσαμε.

Όσον αφορά το φαγητό πήραμε τα εξής:

Σαλάτα ρόκα με λιαστές ντομάτες και μοσχαρίσια φιλετάκια (12.90). Εξαιρετική! Τεράστια, με πολύ φρέσκα υλικά, καταπληκτικά ψημένα φιλετάκια (τα ζητήσαμε medium-well), εξαίρετη βινεγκρέτ, σε γενικές γραμμές ήταν μια πολύ νόστιμη και ποιοτική επιλογή.

Truffle fries (6.40). Τραγανά, λαχταριστά τσιπς με παρμεζάνα και τρουφέλαιο. Μεγάλη μερίδα, εύγευστα, καλό τηγάνισμα, εγώ ήθελα λίγο πιο έντονη τη γεύση της τρούφας (είμαι εθισμένη).

Μια πίτσα Fatboy (8.70) με μοτσαρέλα, παρμεζάνα, καπνιστό χοιρομέρι. Κανονικά έχει και ντομάτα, εμείς δεν βάλαμε επειδή δεν την τρώει η αδερφή μου. Έτσι κι έτσι. Νόστιμη ήταν, με παραδοσιακή λεπτή ζύμη, ποιοτικά υλικά, αλλά δεν είχε το κάτι ξεχωριστό. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι είχε και πολύ πιο "παράξενες" κι ενδιαφέρουσες πίτσες, εμείς πήραμε μια από τις πιο "ανιαρές" του καταλόγου. Σίγουρα θα έδινα ξανά ευκαιρία.

Εγώ για κυρίως πήρα παπαρδέλες με κοτόπουλο, πορτομπέλλο και κρέμα μαύρης τρούφας (10.30). Κόλαση! Απλά. Πολύ εύγεστο πιάτο, τέλεια βρασμένο το ζυμαρικό, καλά υλικά. Η παρμεζάνα και το άφθονο πιπέρι που έριξα απογείωσαν το πιάτο.

Η αδερφή μου πήρε φρέσκα νιόκι με γλυκιά κολοκύθα (10.90), τα οποία από το λίγο που δοκιμάσα ήταν επίσης νόστιμα, ποιοτικά, με αρκούντως κρεμώδη υφή.

Η μαμά ακολούθησε την all time classic επιλογή της carbonara (9.30). Δεν δοκίμασα επειδή δεν μου αρέσει γενικώς αυτό το πιάτο, εκείνης όμως της άρεσε πολύ. Έχουν την ιταλική βερσιόν, όχι την ελληνική. Το μόνο που την ξένισε ήταν η προσθήκη κολοκυθακίων, καθώς θεώρησε ότι δεν πολυταίριαξαν.

Για γλυκό πήραμε ένα τιραμισού (6.20) στη μέση, αλλά δεν τρελαθήκαμε. Πολύ διαφορετικό από όσα τιραμισού έχουμε φάει τόσο εδώ, όσο και στην Ιταλία. Εμένα αυτό που με χάλασε κατά βάση ήταν ότι τα σαβαγιάρ δεν ήταν μουλιασμένα, αλλά στεγνά και κατά συνέπεια σκληρά και κριτσανιστά. Αλλά μετά από ένα τόσο καλό γεύμα μικρό το κακό!

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε με δύο μισόλιτρα χύμα Sauvignon Blanc (4.40 η κανάτα). Πραγματικά καλό χύμα κρασάκι!

Στην αρχή μας έφεραν ψωμάκια για την καθεμία (0.99 έκαστο). Πολύ κλασσικά και τυποποιημένα, μου έλειψε κάτι πιο δημιουργικό. Νερό σε κανάτα (μας ρώτησαν πρώτα). Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια limoncello.

Σύνολο 76.47 euro, μια χαρά για το είδος του, τα μεγέθη των μερίδων και την ποιότητα των υλικών, δεδομένου ότι τα Ιταλικά στην χώρα μας είναι ψιλοτσιμπημένα. Σίγουρα ένα μέρος που θέλω να ξαναπάω και που τολμώ να πω ότι πληροί τις προϋποθέσεις να γίνει στέκι για τις γεύσεις και την φιλική του ατμόσφαιρα! Σίγουρα αξίζει την προσοχή σας!