Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Φουρνομαγειρέματα λοιπόν. Ένα σμαράγδι τοποθετημένο σε έναν αρκετά κεντρικό δρόμο της Ηλιούπολης, απομονωμένο από την πολυκοσμία και τον θόρυβο... Ό, τι πρέπει για Σαββατόβραδο ηρεμίας, ησυχίας καλού φαγητού και καλής παρέας.

Έτσι λοιπόν, κατόπιν ανάγνωσης των υπεράριθμων κριτικών των φίλων του site βρέθηκα και εγώ με την παρέα μου Σαββατόβραδο 17ης Οκτωβρίου, και κατόπιν άνετου παρκαρίσματος στον κεντρικό δρόμο, έξω από το κατώφλι του εστιατορίου για να εκπληρώσω το απωθημένο μου! Τίποτα όμως δεν προμήνυε για την εμπειρία που θα αποκομούσα...

Ο χώρος λιτός, ζεστός με περιθώρια βελτίωσης κατά την γνώμη μου (άν και δεν πας κάπου για να φας χώρο - βασική μου αρχή! ), στολισμένος με μοτίβα παιχνιδιών και με εξώφυλλα κόμικ αλλά με πάρα πολύ καλό εξαερισμό. Και θα σταθώ στον εξαερισμό για τον λόγο του ότι κάπνιζε αρκετός κόσμος και ο αέρας μέσα στο εστιατόριο δεν είχε ίχνος κάπνας μέσα του...

Η υποδοχή που δεχτήκαμε από τους ιδιοκτήτες και τον σεφ ήταν κάτι παραπάνω από ζεστή, σαν να ανάμεναν δικό τους κόσμο για φαγητό. Ήταν πρόθυμοι να μας εξηγήσουν όλα τα πιάτα του καταλόγου καθώς και μας παρουσίασαν το πιάτο του Σαββατοκύριακου το αρνίσιο κότσι με το κριθαρότο. Η τίμια αντίληψή τους για τον πελάτη μας ενθουσίασε διότι είναι της άποψης "πάρτε όσο μπορείτε να φάτε και εδώ είμαστε πάλι" κάτι που δεν το βρίσκεις συχνά στα εστιατόρια ειδικά στις ημέρες μας.

Θα ήθελα όμως να σταθούμε πιο πολύ στην ποιότητα. Εδώ το τίμιο αυτό μαγαζί δίνει τα ρέστα του στην κυριολεξία κάνοντάς σε να έχεις δικαιολογήσει και το τελευταίο Ευρώ που θα αφήσεις. Με μια γρήγορη ματιά στον κατάλογο παρατηρούσε κανείς ότι οι επιλογές ήταν αριθμητικά οι πρέπουσες και σε τιμές που θα τις κάναν πολυπληθείς. Αποφασίσαμε λοιπόν να μην κινηθούμε σε κυρίως πιάτα (και το κάναμε και λίγο επίτηδες για να το αφήσουμε για την επόμενη φορά). Οι επιλογές μας ήταν:

- Σαλάτα new age (Λάχανο, Ηλιόσπορος, Σταφίδα, αποξηραμένο Σύκο, Sauce Βερίκοκο) υπέροχη μεγάλη μερίδα και ιδιαίτερη στην γεύση.

-Χειροποίητο Καπνιστό Λουκάνικο, νοστιμότατο.

-Βαρκούλα Πατάτας - έκπληξη (Πατάτα γεμιστή με μπέικον, Τυριά, Κρέμα Γάλακτος) πολύ πρωτότυπη η διακόσμηση της πατάτας και τα λιωμένα τυριά ήταν το κάτι άλλο.

-Κιμά Γιαουρτλού (Χειροποιητη Πίτα με Κιμά και Γιαούρτι Μυρωδάτο) δεν το συναντάς συχνά, αρκετά πικάντικη γεύση, από τα πιο ενδιαφέροντα πιάτα της βραδιάς.

-Παστουρμαδόπιτα, ιδιαίτερα λεπτό χειροποίητο φίλο και πολύ καλή ποσότητα συγκριτικά με άλλες που έχουμε φάει έξω έχει την πρωτιά.

-Κεφτεδάκια με σάλτσα, αρκετά γευστικά αλλά η πρωτοπορία των υπόλοιπων πιάτων μας ανάγκασε να τα αφήσουμε σε άλλη προτεραιότητα!

-Κοτόπουλο με μανιτάρια στο πήλινο με φαρφάλες. Εντάξει για το πιάτο αυτό αξίζει ένα μεγάλο μπράβο γιατί στην κυριολεξία το τσακίσαμε. Το μόνο που θα μπορούσε εδώ να γίνει είναι να αυξηθεί λίγο σε ποσότητα για να το διπλοτσακίζουμε!!!!

-1,5 κιλό εξαιρετικό ροζέ κρασί
- μία μπύρα κάιζερ.

Εκτός του ότι τα πιάτα ήταν κάτασπρα μετά το πέρας του φαγητού η τιμή και για τους τέσσερις μας έκλεισε στα 50 Ευρώ. Με το συγκεκριμένο ποσό είναι ιδιαίτερα σπάνιο να τρώνε πλέον 4 άτομα τόσο ποιοτικά και με αυτήν την εξυπηρέτηση.

Στο τέλος κεραστήκαμε λευκό χαλβά ψυγείου και γιαούρτι με σοκολάτα (ή μερέντα πάντως είχε σοκολάτα το μόνο σίγουρο).

Δεν τίθεται αμφιβολία ότι θα ξαναπάω μιας που επίτηδες άφησα αδοκίμαστα αρκετά πιάτα, αλλά θα γίνει σίγουρα ένα από τα γευστικά στέκια μου. Και πάλι συγχαρητήρια, προτείνεται ανεπιφύλακτα.

2015-10-22 14:20:57

Θα πρέπει να αρχίσω αυτή μου την απάντηση με μία φράση που θα δανιστώ απο μία διαφήμιση... "Τα λόγια και τα χαμογελά που εισπράτουμε ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ"

Πολλές φορές νομίζω οτι ξαφνικά θα ξυπνήσω και θα είναι όλα ενα όνειρο...

Δεν περίμενα πραγματικά ξεκινώντας, να φτάναμε στο σημείο αυτο και να είχαμε αυτή την αποδοχή που όλοι εσείς απλόχερα μας χαρίσατε.

Θα κλείσω με την υπόσχεση που δίνω πάντα, πρώτα στο ευατό μου, και αμέσως μετά σε όλους εσάς. Πάντα μα πάντα όλη η ομάδα θα προσπαθεί για το καλύτερο, γνωρίζοντας όμως πολύ καλά ότι δυστυχώς κάποιες στιγμές αυτο μπορεί και να μην είναι εφικτο.
Με εκτίμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ