Bar Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου.
Υπάρχει πιο πρόσφατη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Pierrade είναι η πέτρα λάβας στην οποία ψήνουμε. Το signature dish του εστιατορίου είναι λεπτές φέτες μοσχαριού που έρχονται ωμές σε πιατέλα και τοποθετείται στη μέση του τραπεζιού η συσκευή pierrade (θερμαίνεται με ρεσώ) ώστε να τις ψήσει ο καθένας όσο θέλει(min 2 άτομα, 25€/άτομο).

Σαββατόβραδο που πήγαμε για το δείπνο μας οι pierrades πήγαιναν κι έρχονταν στα τραπέζια δείχνοντας ότι ο κόσμος ήδη αγάπησε το concept σ'αυτό το σχετικά νέο εστιατόριο! Η τιμή είναι καλή, γιατί περιλαμβάνεται μπολ με σαλάτα πράσινη, σαλτσούλες και ένα πορσελάνινο "χωνί" με πατάτες τηγανιτές, άρα ένα ζευγάρι μπορεί και να μην παραγγείλει τίποτε άλλο από φαγητό!

Μοντέρνα διακόσμηση και πολύ άνετα τραπέζια (πολυθρονίτσες και καναπεδάκια ντυμένα με pied de poule ύφασμα), καλός φωτισμός, καθαρή ατμόσφαιρα (δεν καπνίζουν μέσα, ίσως στο μπαρ στο βάθος), λίστα κρασιών σε i-pad, καλή εξυπηρέτηση (χωρίς ύφος "Κολωνακίου", αλλά με επαγγελματισμό και χαμόγελο τόσο-όσο) συντέλεσαν στο να περάσουμε ένα ωραίο βράδυ.

Το φαγητό συντέλεσε περισσότερο! Γκουρμέ πινελιές αλλά όχι υπερβολικά μικρές μερίδες, τέλεια παρουσίαση και γεύση! Όλα σε πολύ καλές τιμές (φοβαμαι ότι αυτό μπορεί να αλλάξει στο μέλλον, όπως σε πολλά restaurant όταν "πιάνουν"... ) Η λίστα κρασιών όχι σε τόσο καλές τιμές δυστυχώς, πάλι η παλιά προσέγγιση του 2,5-3 φορές πάνω στην τιμή κάβας και ελάχιστες επιλογές σε ποτήρι. Το φθηνότερο ήταν το "Ιλαρός" λευκό από το Κτήμα Εύχαρις (στα 18€). Εμείς πήραμε το "Νέηλυς Μαλαγουζιά" της Φράγκου (αγαπάμε μαλαγουζιά, όπως και αρκετά τραπέζια που είδα να το προτιμούν) στα 24€.

Το καλαθάκι με ζεστές πιτούλες και ποικιλία ψωμιού (άσπρο-μαύρο-πολύσπορο) ήταν τέλειο και κόστισε 2,50€ και για τους δύο! Μαζί έφεραν ελιές και 3 είδη αλατιού (απλό, λεμονάτο και μαύρο όλα εξαιρετικής ποιότητας). Το μαριναρισμένο λαυράκι (τεχνική σεβίτσε;) με φινόκιο μας άρεσε πάρα πολύ, ήταν καλή ποσότητα για να μοιραστούμε και κόστισε 10€, ενώ στη μέση βάλαμε και το δεύτερο ορεκτικό, φακές με λαχανικά και καπνιστό σολομό (ήρθε φορμαρισμένο) που ήταν υπέροχο (δεν τρώω κλασικές φακές, αλλά σε σαλάτα ή στον επιτυχημένο συνδυασμό με σολομό τις τιμώ όσο μπορώ) και κόστισε 9€. Τα ορεκτικά κινούνται σε τιμές +-10€ και οι σαλάτες επίσης (αρκετά πλούσιες σε ποσότητα).

Προσπεράσαμε τα ζυμαρικά και ριζότι (αν και δυνατό χαρτί του εστιατορίου) όπως και τα κρεατικά του καταλόγου γιατί θέλαμε ψάρι. Προσφέρονται 2 επιλογές: ψητός σολομός (Σκωτίας λένε) με πεντανόστιμη σάλτσα horseradish και λαχανικά ατμού (ελαφρύ και υγιεινό πιάτο, 14€) και ψητό φιλέτο λαυράκι με σάλτσα κίτρινης πιπεριάς, σωτέ σπανάκι και άχυρο πράσου, τι πιάτο!!! Στα μισά ανταλλάξαμε με το σύζυγο και έφαγα το υπόλοιπο. Κόστισε 12€, το βρήκα vfm!!!

Τα γλυκά είναι 3-4, σερβίρονται σε ποτήρι (δεν ξέρω αν τα παίρνουν έτοιμα, αλλά ήταν φρεσκότατα) και κοστίζουν όλα 6€. Διαλέξαμε τιραμισού, κερασαν και 2 σφηνάκια μαστίχας και φύγαμε ικανοποιημένοι (ελαφρύτεροι κατά...77,5€, αλλά άξιζε! ) λέγοντας πως θα ξαναπάμε!

* Ξαναπήγαμε Ιανουάριο 2016 και ενώ φάγαμε και πάλι νόστιμα διαπιστώσαμε πως όλες οι τιμές ανέβηκαν (και οι μερίδες στα πιάτα κρεάτων μικρές), δυστυχώς και στα κρασιά που ήδη ήταν τσιμπημένα (π. χ. η μαλαγουζιά που πήραμε την περασμένη φορά τώρα τιμάται 26€) με αποτέλεσμα να πληρώσουμε ~90€ με μία σαλάτα, 2 κυρίως και χωρίς γλυκό αυτή τη φορά... Συνεπώς άλλαξα τη βαθμολογία μου στο vfm καθώς και την εκτιμώμενη τιμή κατ'άτομο.

2015-11-09 21:11:33

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια.
Χαρά μας να σας εξυπηρετήσουμε και πάλι!

2016-12-06 11:33:30
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ekatn.