Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Μεσημέρι Κυριακής 18 Οκτωβρίου, υπέροχη ημέρα, φτάσαμε στον Ασβεστόλακο σαν καλεσμένοι φίλου που μας έκανε το τραπέζι εκεί.
Ομολογώ πως έχω ξαναφάει 2-3 φορές εκεί αλλά τότε ακόμη δε μοιραζόμουν τις γευστικές μου απόψεις στο ask4food.

Ο χώρος είναι καλύτερος από ότι τον θυμάμαι -από την τελευταία φορά- πιο περιποιημένος, εντάξει δεν έχει πολλά τετραγωνικά αλλά γίνεται προσπάθεια σωστής παράταξης στα τραπεζοκαθίσματα.
Ευγενικοί και χαμογελαστοί οι σερβιτόροι και γενικά όλο το προσωπικό πολύ πρόθυμο.

Εξυπηρετούσαν όλες μας τις απαιτήσεις και πιθανές παραξενιές μέσα στο γενικό χαμό που προκλήθηκε όταν σκάσαμε μύτη στο μαγαζί και ούτε στιγμή δε διέκρινες δυσφορία.

Σημειώνω ότι η επιλογή των φαγητών είχε γίνει από αυτόν που μας τραπέζωσε.

Αρχικά λοιπόν ήρθε στο τραπέζι μας κρύο νεράκι (βρύσης) με μπουκάλι χύμα λευκό κρασί (αξιοπρεπεστατο).
Μία σαλάτα ανά 4 άτομα, πολύ μεγάλη σαλάτα, φρεσκότατα υλικά, καρότο, λάχανο, μαρούλι, ντοματάκια, αγγούρια -της έλειπε λίγο παραπάνω λαδόξυδο -δικό μου το faul που δε ζήτησα συμπληρωματικά λαδόξυδο....

4 φλογέρες ανά 4 άτομα πεντανόστιμες, το ίδιο και οι κολοκυθοκεφτέδες αφράτοι με έντονη γεύση δυόσμου (που λατρεύω), χωρίς λαδιλα, μπορούσα να μη φάω τίποτε άλλο εκτός από αυτά.

Ήρθε και σαγανάκι μελιτζάνες, ίσως το μοναδικό πιάτο που δεν έκανε κλικ στον ουρανίσκο μου (αλλά για να είμαι δίκαιη σημειώνω ότι δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι μελιτζάνες).

Για κυρίως είχαμε επιλογή σε φιλέτο κοτόπουλο, μπριζόλα χοιρινή και μπιφτέκι.

Επέλεξα μπιφτέκι αλλά γενικότερα κυκλοφόρησαν όλα τα πιάτα στο τραπέζι μας και δοκίμασα από όλα.
Οι μερίδες είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!! η συνοδεία κάθε πιάτου ήταν πατάτες τηγανητές και ρύζι και λίγο αρακά/καρότου (θα μου πείτε ΟΚ το προκάτ - κι όμως όχι! ήταν γευστικότα).

Το κοτόπουλο όπως και η μπριζόλα ήταν πεντανόστιμα πιάτα και ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ.

Μεγάλη αστοχία το μπιφτέκι -2 γιγαντιαία μπιφτέκια η μεριδα- (δεν το έφαγα) επειδή ήταν άψητο!! Διευκρινίζω ότι δεν ήταν ψημένο medium αλλά μύριζα τον ωμό κιμά..... και ζήτησα να το πάρω στο σπίτι (να φάει κάτι και το σκυλάκι μας) Αυτό κόστισε και μια ντομάτα (3/4) γιατί δεν αφορούσε μόνο στο δικό μου πιάτο αλλά και σε 2-3 άλλα πιάτα μπιφτέκι (κάποιοι τα έφαγαν κάποιοι άλλοι όχι).

Μόλις κατάλαβε το προσωπικό το θέμα με το μπιφτέκι ζήτησε συγνώμη (προφανώς ήταν απο βιασύνη του ψήστη???) παρόλα αυτά επειδή σε όλα τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά, το σημειώνω μεν αλλά είμαι σίγουρη ότι το κατάστημα θα το λάβει υπόψη του και θα φροντίσει να μην ξανασυμβεί.

Δεν πληρώσαμε για να γνωρίζω το κόστος, από όσο ξέρω από παλαιότερες επισκέψεις και από μία ματιά που έριξα στον κατάλογό τους, για ένα γεύμα που σκας δύσκολα θα ξεπεράσεις τα euro 15,00/άτομο.
Συμπέρασμα: ένα πολύ τίμιο μαγαζί, που μπορείς να φας πολύ καλά με καλό τίμημα (VFM)